120 mm fan adapter??

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by reuf, May 29, 2009.

  1. reuf

    reuf Novi član

    Dakle, ima li igdje u Sarajevu kupiti 120 mm fan adapter za kuciste, dakle sa 80mm na 120mm ? Imam na kucistu 80 mm fan, koji je poprilicno glasan, pa bih ga htio zamijeniti sa nekim od 120mm ali za to mi treba adapter, a ne mogu naci da to ovdje ima kupiti???

    Ajd ako neko moze pomoci!

    Pozdrav raja!
     
  2. GW

    GW Moderator

    Teško da ćeš to naći. Bolja ti je opcija usporiti taj ventilator bilo iz BIOS-a ili prespajanjem napojnih kablova.
     
  3. reuf

    reuf Novi član

    Ma pokusao sam sa usporavanjem preko bios-a, ali ne ide. Jednostavno ne reaguje, tj ne registruje fan (konektovan 3- pin konektorom na maticnu), pokusavao sam i pomocu speed fan-a, cak i uradio update biosa, ali nista...

    A taj nacin prespajanja kablova ne znam :) Imas li neki tutorial?
     
  4. GW

    GW Moderator

    Da bi u BIOSu štimao te postavke, ploča mora imati podršku za mijenjanje brzine ventilatora. Vjerovatno ga i moraš priključiti na pravo mjesto budući da ploče obično imaju 3-4 konektora za ventilatore a samo 1 ili 2 od toga mogu biti regulirani iz BIOSa. Ostali se vrte na maxu stalno.

    Tutorial:
    http://www.silentpcreview.com/article6-page1.html
     
  5. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    To dosta zavisi i od ploce. Npr. na mojoj ploci se na svakom konektoru mogu regulisati obrtaji ali ventilator mora imati 3 zice. Dok je neka asus, ne sjecam se tacno koja (mislim p5ke), mogla da mijenja napon bez obzira kakav je ventilator prikopcan...

    A na kakav ti adapter mislis, nije mi jasno? Moras imati mjesta za 120mm vent u kicstu. Ako imas mjesta a nemas rupe za montiranje, sam ih napravi.
     
  6. GameXstream

    GameXstream Aktivista

    Želi ovako nešto http://www.keep-silent.de/product_info. ... 120mm.html
    Samo što nevjerujem da će to kod nas naći.Al neznam što ne odmah 120mm staviti?
     
  7. reuf

    reuf Novi član

    Hmm... ima ventilator 3 zice, i konektovan je na 3 pin konektor gdje stoji cha_fan...ali djaba..opet nece...

    A adapter je tipican komad plastike manje vise, npr. evo ovdje:

    [​IMG]

    A nemam mjesta za 120 mm, evo kako mi kuciste izgleda:

    [​IMG]
     
  8. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Taj adapter je visok nekoliko cm, ako vent ide sa strane da li ce moci stati unutra?

    Pa moras li tu staviti? Skini taj a negdje drugo ubaci 12ku?
     
  9. GW

    GW Moderator

    OMG. :x
    Pa kontate li smisao adaptera?
    Čovjek hoće da stavi 120mm ventilator na 80mm rupu.
     
  10. GameXstream

    GameXstream Aktivista

    Onda uzmi ZALMAN FAN MATE 2 Fan Controller,pa sam reguliši,ako već ploča neće.Košta u formelu ako se nevaram 5-7KM.
     
  11. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Ili spojiti na 5V na molexu.
     
  12. reuf

    reuf Novi član

    12ku ne mogu nigdje drugo ubacit, jer ne postoje rupe i nije predvidjena, a da ih sam busim, nece ici, jer cu vjerovatno dobit samo kao rezultat razmrdanu stranicu od kucista, koja ce da zvrnda i zuji... za ovaj adapter bi bilo mjesta unutra to nije problem, da ga ima negdje kupiti,...ali ok, pogledam ovo u formelu, to je super opcija...

    Imal neko preporucit jos kakav dobar , odnosno tih fan 80mm?? Ima dosta nekih, pa jel neko zna provjereno sta je najbolje, odnosno najtise?
     
  13. GameXstream

    GameXstream Aktivista

    Ja ti preporučujem kao što sam već napisao Fan mate,jer kvalitetni 80mm tipa Noctua NF-R8-1800 (imaš u genelecu) su skupi.Ovaj konkretno je 20KM bez PDV-a!
     
  14. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Ma ja bih sebi napravio adapter sa alu-folijom, sekundarnim i malo zice :D
     
  15. GameXstream

    GameXstream Aktivista

    "Self made" je zakon,što se nema kupiti to se napravi. :)
     
  16. kAcA

    kAcA Aktivista

    Mozes li samo objasniti sta hoce da kaze sa ovim jer nisam bas najbolje shvatio. Postoji li rizik postavljanja na 7V?

     
  17. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Pa postoji. Ali je jako mali u slucaju ventilatora...
     
  18. Looney

    Looney Komšija

    Ja na ovoj slici vidim mjesto za 120mm ventilator. Zar baš mora biti na bočnoj stranici?

    Takve adaptere apsolutno nigdje nećeš naći kod nas. Ja sam ih nakon duge potrage naručivao sa eBay-a.
     
  19. reuf

    reuf Novi član

    Da, ali iznad tog mjesta na koje mislis je najpojna, koja izvlaci zrak van, pa radi protoka zraka nije logicno da ispod odma bude ulaz zraka.. A osim toga, ovaj dio koji se jos moze vidjet u blizini, jer Cooler Freezer na procesoru, koji ce smetati protoku zraka... Ovako bocni cooler savrseno baca zrak na komletnu maticnu, i sve unutra :D

    A uzeo sam u plusu Thermaltake fan 80mm, i ostatak problema rijesio prespajanjem zica na osnovu ovog odlicnog tutoriala koji je dao GW:

    http://www.silentpcreview.com/article6-page1.html

    Super stvar, nesto se i nauci, malo prespajanja molexa i eto ga :D heheh

    Hvala!
     
  20. Looney

    Looney Komšija

    Naravno da nije logično te iz tog razloga svi na tu poziciju stavljaju vent da izvlači zrak :D