15 godina od predstavljanja PlayStation konzole

Discussion in 'Igre i konzole' started by Esh, Sep 10, 2010.

  1. Esh

    Esh HWB

    Jucer je obiljezen petnaesti rodjendan Sony PlayStation konzole, a sa Joystiqa sam preuzeo ovaj timeline, cisto da se svi mogu podsjetiti sta se to desavalo u proteklih 15 godina.

    [​IMG]

    Sa prvom PlayStation konzolom sam se susreo nekad krajem 96-te, to je bio neki pocetak konverzije starih videoteka u kvazi gaming klubove sa dvije-tri PlayStation konzole i sjecam se da su neke prve igre koje sam probao na konzoli bile Tekken 2 i Rayman, da bi se poslije nekih godinu-dvije vec igrao i Tomb Raider III, Final Fantasy VII, razne sportske igre te naravno naposlijetku i Metal Gear Solid.

    Prvi PS nisam posjedovao, bilo je to vise neko mladalacko vrijeme kada je veca fora bila iznajmiti konzolu "preko noci" pa sa ekipom razbaciti neki turnir ili kolektivni prelazak igre, uz nezaobilazno vodjenje vjecnih statistika. Nesto prije izlaska PS2, Winning Eleven / PES je postao teski mainstream pa i ono igranje 2vs2. Sjeca li se neko koja je verzija PES-a bila kada su se golovi uglavnom davali glavom pa su se najcesce birale Ceska i Nigerija?

    Naredni period je, barem kod mene, oznacio pocetak hronicnog nedostatka vremena, sto pocetka pisanja, bavljenja nekim sportom i slicno uz aktivnu "PC multiplayer karijeru", pa sam tako na PS2 konzoli igrao samo neki PES nastavaka, Silent Hill 2, Resident Evil 4, GT4, God of War... Zanimljivo je spomenuti da sam PS2 kupio tek nakon izasla God of War 2 :)

    U medjuvremenu se pojavio i PSP, sjecam se da smo Sadovic ~ neshill i ja to nabavljali odmah po pojavi u GMC-u, cini mi se da su medju prvim dostupnim naslovima bili NFS i neki golf, a zanimljivo je spomenuti da u to vrijeme cak pricalo i o postavljanju Wi-Fi hotspotova od strane BH Telecoma kako bi se kulturno mogao igrati PSP multiplayer, haha. Gotovo nevjerovatno, ali taj kraj 2005. godine, odnosno pocetak 2006. je davao mnogo vise neke perspektive za buducnost nego sada.

    Konacno, PS3 se nabavio odmah nakon sto se pojavio u nasim trgovinama, prvenestveno jer sam bio impresioniran hardverskim specifikacijama. Iz danasnje perspektive se tek vidi koliko su "tanke" bile prve PS3 igre na predstavljanju, sto je opet nekako i ocekivano.

    Podijelite i vi svoje omiljene uspomene vezane za PlayStation.
     
  2. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    sretan rođendan najboljoj konzoli svih vremena.

    ja sam prvi playstation dobio na poklon negdje 98. bukvalno sam cijeli dan proveo igrajući demo cd koji sam dobio. najviše me zaintrigirao gran turismo kojeg i danas smatram najboljom igricom ikada, pogotovo na ps1. nakon čipovanja nabavio sam hejbet igara ali uglavnom igrao se fifa, kasnije pes i gt.
     
  3. dmr

    dmr Veteran foruma

    PS1 sam nabavio neke '96 i prodao nakon pola godine zakljucivsi da konzole definitivno nisu za mene :). A PS3 kupio prije 2 godine, cini mi se, mijenjao za laptop uz doplatu i to prvenstveno zbog upscalinga SD filmova na HD rezu i naravno prikazivanja HD filmova na plazmi. Eto toliko od mene :)
     
  4. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Kec dobio negdje 98., znam da je bio izbor izmedju N64 i njega i nekako su CD-ovi prevagnuli :D Prva igra cini mi se Gran Turismo kojeg sam do besvijesti igrao. Sjecam se da je bilo problema sa laserom i onim nekim kuglicama koje su se morale mijenjati. PS2 uzeo 2005. odprilike, slim verziju i dalje brijem da je najbolja konzola ikad, mnostvo igara, nikakvih tehnickih problema :mrgreen: PS3 skoro uzeo, odigrao neke starije igre prvo i graficki nisu bile bog zna sta, s obzirom kakav hardware konzola ima, ali me par novijih igara ocaralo, prije svega Uncharted 2. Dobio YLOD i psujem ga :)
     
  5. zoi

    zoi Veteran foruma

    na pamet mi padaju iskustva sam Playstation(stari debeli) i fazona sa stavljanjem naopako,ili stavljanjem u polozaj koji lici na PS2 uspravni polozaj,samo da bi ocitao igru,pa se onda kasnije moglo vratiti u normalnu :mrgreen: igrao sam sta je doslo pod ruku :D na PS2 sam vecinom igrao WE/PES,NFS,Tekken i ostale igre koje su se mogle igrati u dvoje(split screen i sl).PS3 nemam iskustava so far :)
     
  6. Vedo

    Vedo Moderator

    PlayStation cu pamtiti kao neostvarenu zelju, al eto, par jarana ga je imalo pa se kod njih zora cekala uz Winning Eleven i Gran Turismo (imali smo cak i volan :) ). A kad bi ga iznajmio igrao sam Croc, Crash Bandicoot itd. A sjecam se kad sam prvi put vidio PES na PS2, prvi put da vidim sta znaci igra u 60 fpsa :D
     
  7. pac

    pac Komšija

    Najbolje pamtim ps uz metal gear solid, kojeg sam jedno 15 pita prekucao u nadi da cu moci igrati sa nindjom :D. Uglavnom ostao je neispunjena zelja kao i nemogucnost nastimati mgs3 da radi preko pc-a iznad 25 fps-ova, nekao mi zao kupovati konzolu kad se nema skoro kad sta odigrati.
     
  8. GW

    GW Moderator

    Čuj nema se šta odigrati na PS2. Najveći izbor igara od svih konzola.
     
  9. pac

    pac Komšija

    Slazem se da ima jako puno naslova, ali kao sto vidis nisam napisao nema se sta odigrati vec nema se kad odigrati ;)
     
  10. GW

    GW Moderator

    Pogrešno pročitah. :D
     
  11. ColdFire

    ColdFire Overclocker

    Kec je pao nekad tamo 96
    uz ovu nesretnu igru u bundleu :lol:
    http://www.youtube.com/watch?v=vCK_AzPyNzA

    Buuuuuuuuuuuuuuuurning rooooooooooooooooooooad !!!
    Najvise se pucao , goal storm posle soccer , gran turizmo i naravno quake i crash team racing i micro maniacs na multitapeu :D
     
  12. daco87

    daco87 Aktivista

    poceo s kecom 99/00 s najboljim nfs 4(high stakes)... ps2 nisam imao, tad poceo sa pc igrama.
    sad s ps3 nastavljam GAYming karijeru :lol:
     
  13. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Najbolju voznju zivota odigrao na kecu i na TV 15" nekad 2001,GradTurismo2,premoto je na sve nacine pobjedio sve trke i osvojio sva zlata sto postoje i nikad vise nisam vozio nesto tako dobro i slicno tome.Poslije uzeo PC i nikad vise nisam uzeo gamepad u ruke.
    Na PC dosad je jedino NFS Shift sto je malo licio na GrandTurismo2.
     
  14. nFare

    nFare Komšija

    Besane noci su se provodile tamo negdje period '97-'01, a Boga mi se i krale pare od uzine pa onako izgladnjeli najvise sutali fifu, nfs 3-4 i niko ne spominje Vigilliant :D, a uz Teken 3, su se prosipale suze i krv pa cak i opklade za placanje iznajmljivanja, timski turniri isl.
    Singleplayer sam najvise provodio uz sve resident evil nastavke i medal of honor.
    Ps2 mi nikad nije pobudio toliko paznje kao kec, djelomicno iz razloga sto je legao novi kompjuter a izbor igara postao sve veci.

    Playstation uglavnom mi je ostao u sjecanju druzenja i zajebancije, kako se kasnije imalo sve manje vremena nije mi nikad ni bila zelja da kupim konzolu koja bi uglavnom kupila prasinu na polici. Kad kupis PC znaci da si ostao bez prijatelja :D
     
  15. NAILS

    NAILS Moderator

    Haman to samo u Zenici tako funkcionise. Vidim niko ne spominje. Valjda zbog gravitacije. Ko zna koliko sam ga puta naginjao.

    Nekada jako davno prvi put zaigrao u videoteci. Mislim da je bio Twisted Metal. I sada se sjecam šifri: L1, gore, dole, lijevo.. Minjon. Gore, L1, trokut, desno ..kamion za sladolede. Zadnji nivo bio vulkan
    Spoilt sifra za NFS ali ne zam za sta je bilo.

    Vozao se Need For Speed. Igao se Driver.

    Najvise se igrao PES a i sada u glavi zvoni japanski komentator. Sjecam se fife 98 koja je bila bagovita. Lopta proleti kroz gol i nikome nista a igraci se umore od driblanja.

    Spominje kolega Teken.. uzmes onog Andija,.. kak ose vec zvao onaj brus li.. i znas da si nepobjediv. Jošimicu sa macem.. sjecam se kada sjedne pa se puni.


    Na PS2 se igrao samo fudbal. Mozda neka nesto drugo pokusao ali se ne sjecam sta je bilo. Igrao sam do prije par godina. I to sa Milanom kada je Dalima Ronaldo igrao u Milanu. Koji je to PES.. ko zna. Trojku nikada priobao.
     
  16. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Za manje-vise sve :mrgreen:
    Jedino za sto je trebalo jos kodova je bilo nekoliko otkacenih staza IIRC...
     
  17. NAILS

    NAILS Moderator

    Sjetih se, zar to nije bila sifra za El Nino-a ? Zaboravio spoenuti V-Rally. Takodjer se vozao.
     
  18. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    I ja sam mislio da je el-nino, bez toga se nije igralo :mrgreen:
     
  19. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Kao sto sam rekao:

     
  20. NAILS

    NAILS Moderator

    Ma nemaju oni pojma. To je samo za el ninju. hehehe.. zaboravilo se. Zanm da se kucal sifra za te skrvene. Ona djecija soba sa kockicama pa i onaj tunel pod vodom.