1680x1050 na 20" LCD

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by Nihad, Mar 22, 2008.

  1. Nihad

    Nihad Aktivista

    Vecina 19"-nih sirokih LCD monitora radi na 1440x900, dok mnogi 20"-ni siroki LCD-ovi rade na 1680x1050.

    Meni se ovo cini kao veliki rezolucijski skok u odnosu na povrsinski skok od samo jednog dijagonalnog inca. Zbog toga postavljam pitanje: da li je 1680x1050 presitno na 20"-nom sirokom LCD monitoru?
     
  2. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Ono sto je tebi sitno, ne mora biti meni sitno, i obrnuto. Zavisi i od namjene monitora. Ako ce sluziti uglavnom za igranje, filmove i slicno, onda ne moze biti presitno.
     
  3. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Niko ti ne moze reci da li je presitno ili ne dok sam ne probas. Meni recimo nije presitno, a uvijek se velicina fontova moze kompenzirati. :roll:
     
  4. GW

    GW Moderator

    Meni su recimo na native rezolucijama uvijek slova presitna. Kako ti reče bahamut probaj brate.
     
  5. Nihad

    Nihad Aktivista

    OK, hvala. Tacno, najbolje je vidjeti.
     
  6. Nihad

    Nihad Aktivista

    Ispostavio se novi problem, koji je donekle vezan sa ovom temom, pa cu ga ovdje nastiklati.

    Kupio sam Samsunga 2032BW (20", siroki, 1680x1050). Skopcao sam ga preko DVI kabla na GeForce 4 Ti 4200 (karta ima D-SUB, DVI i S-video).

    Instalisao sam "drajvere" za monitora. Medjutim, najveca rezolucija koju mogu da odaberem je 1600x1024, i nju korisitm. Frekvencija je 60 Hz, a domen boja 32-bitni. Slika mi nije razvucena, nego imam ~1.5 cm crnine sa strana i ~0.5 cm crnine iznad i ispod (to je zato sto sam u Detonator drajveru rekao da ne razvlaci sliku, nego je prikaze kakve jeste sa crninom okolo).

    Eh, sada je pitanje kako da naceram graficku kartu da prikaze 1680x1050? Prckao sam po Internetu, i kako sam shvatio, ogranicenje vecine "DVI sposobnih" karti koje su proizvedene do prije par godina (osim svih Matroxovih i nekih drugih profi karti) je da u DVI rezimu ne mogu prikazati rezoluciju vecu od 1600x1200. To je izgleda ogranicenje jednoveznog DVI kanala (eng. single-link DVI channel), kojeg koriste sve "mainstream" karte, osim ovih hadzijskih kao sto su Matroxove.

    Eh, posto je DVI digitalan, znaci da on prenosi piksele. Propusno ogranicenje je sigurno u broju piksela po sekundi. 1600x1200 = 1920000 sta je vece od 1680x1050 = 1764000. To znaci da bi 1680x1050 trebalo da mogne "stati" u propusno ogranicenje. Sada je samo pitanje kako?

    Nadam se da ovdje ima ljudi koji su imali LCD monitore sa "starijim" DVI kartama (~GeForce 3, 4, 5) pa da znaju rjesenje na ovo.
     
  7. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Nije do "single-link" DVI-ja, nego do matore graficke. :D Da imas makar kakvu 9600 karticu pa i nekako... :roll:
     
  8. ming

    ming Veteran foruma

    Jesi li probao custom podesiti rezoluciju?
     
  9. Nihad

    Nihad Aktivista

    Sjetio sam se ideje da postavim proizvoljnu rezoluciju, medjutim nigdje nisam nasao sredstvo da to uradim. U stanradnim displej propertisima to ne mogu (onaj klizac dozvoljava samo vec odredjene rezolucije), a u Detonatorovim opcijama nisam uspio naci nikakve postavke vezane za ovo.

    Mozda da koristim RivaTuner-a, ili PowerStrip-a?
     
  10. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Probaj sa PowerStrip-om, on ima dosta opcija po tom pitanju.
     
  11. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    vidim da spominjes "Detonator" - da nemas slucajno neku matoru verziju drivera instaliranu?
     
  12. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ma mozes power stripom ali imas ba u driverima "manage custom resolutions" i tu podesi kakvu hos.
     
  13. Nihad

    Nihad Aktivista

    Izvinite na cekanju, nisam bio tu preko vikenda.

    Verzija Detonatora je 56.72 (iz 2004. godine). Ona je dosta novija od same GeForce 4 karte, tj. ona je iz doba GeForce-a 5.

    Pregledao sam sve opcije u drajveru i nigdje nemam mogucnost stimanja bilo kakvih rezolucija. Jedino sta mogu podesavati je to da li ce slika "nepodesne" rezolucije (one koja nije prirodna za tog monitora) na monitoru biti razvucena ili ce biti prikazana na tacno istom broju piksela. Medjutim, u Powerstripu sam uspio dodati vlastitu rezoluciju (1680x1050 na 60 Hz), nakon cega sam morao resetovati masinu. Nakon reseta, dobio sam 1680x1050 u displej propertisima. Medjutim, kada sam se "prebacio" na nju, slika je bila sva "izerendana", tj. izmedju svake horizontalne linije bila je jedna crna linija, slicno kao kod "interlaced" (prepletenog) video snimka. Odmah sam se vratio na prijasnju rezoluciju da ne bih sta ostetio.

    Eto, sad ne znam kud dalje.
     
  14. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    probaj deinstalirati drivere, ocistiti sve sa driver cleanerom i staviti najnovije drivere. ako to ne pomogne onda ganjaj neku malo noviju graficku poput 6600GT.
     
  15. selvin

    selvin Moderator

    Eh usput da ne otvaram novu temu.. Sta mislite hoce li moci asus v9520 geforce fx5200 128MB, ima dvi+vga+tvout moci gurat koji mjesec lg 194wt? Ili da se rijesim ovog smeca? :D
     
  16. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    19"? Mislim da bi moglo.
     
  17. selvin

    selvin Moderator

    ok, hvala.. ma kontam posto je wide da mi nece pravit kakvih problema sa rezolucijom ovo moje smece, valjda nece..
     
  18. Vedo

    Vedo Moderator

    Ma kad GeForce4 MX podrzava sve reze ASUS 19WS monitora, onda vala podrzava svaka :)
     
  19. Esh

    Esh HWB

    Instaliraj 93.71 (http://www.nvidia.com/object/winxp_2k_93.71_2.html), oni su zadnji sa "zvanicnom" podrskom za GeForce 4 Ti seriju. Ako poslije instalacije ovih drivera ne budes dobio automatsku podrsku za 1680x1050, iskljuci "Hide modes that this monitor cannot display" pod Advanded\Monitor. Nisam odavno radio sa starijim driverima, no siguran sam da je i u starom NV CP-u prisutna i opcija za custom resolution direktno.

    Alternativno, ponovo sa Powerstripom.
     
  20. Nihad

    Nihad Aktivista

    Hajd bas cu pokusati i sa ovim najnovijim drajverom. Prvo cu napraviti rezervu sistema u GHOST-u, tako da ako mi se drajveri pobrkaju da nisam skroz zaglibljen.
    Javit cu sta je bilo kad ovo stignem odraditi.