2GB DDR II 800Mhz

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by Shibby, Jun 6, 2008.

  1. Shibby

    Shibby Aktivista

    Odlucio sam kupiti jedan slot od 2GB RAM-a, ali ne znam koju cu marku uzeti.Znam da je kingston uvijek bio jak sto se tice memorija,ali imali kakvih boljih marki kada se gleda odnos cijena/perfomance od kingstona????
     
  2. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Ne kupujes slot nego modul. Koji procesor imas, da li planiras clockati ?
     
  3. GV

    GV Komšija

    OCZ kod Slavoljuba 72 KM
     
  4. NeTRa1der

    NeTRa1der Komšija

    ja bih se nadovezao sa 2 pitanja (jedno direktno, drugo indirektno vezano za ovu temu)

    prvo: imam, takodje, u planu kupovinu jednog modula od 2 GB, pa me interesuje misljenje o Apacer-ovom modulu.

    drugo: gledam Stevie-jev sig, i vidim da ima 3 GB DDRII. E sad malo razmisljam, da li postoji velika razlika (performanse i sl.) izmedju dual channel i single channel nacinu rada, kod DDRII??
     
  5. Moncho

    Moncho Komšija

    pa mozda stivi ima 2x1 gb+2X512 MB i opet je dual channel ako ima 4 slota, ako si aludirao na to da stivi ne koristi dual channel.
     
  6. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Naravno da koristim DC. :D 2x1GB+2x512MB je kombinacija.
     
  7. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    razlike sa i bez dc-a na ddr2 memorijama su cca 5-8% na testovima, real life do 2%
     
  8. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    To je na K8, na Intelu je velika razlika. ;)
     
  9. ming

    ming Veteran foruma

    Jah, ima aplikacija koje gutaju 12gb/s tako da je ogromna razlika.
     
  10. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Vec sam negdje obrazlozio zasto je dual-channel na Intelu skoro pa nuzan. Uglavnom, propusnost memorije je ogranicena propusnoscu FSB-a, ali i obrnuto. Primjera radi, FSB od 800MHz (defacto 200MHz, jer znamo kako to ide kod Intela) trazi adekvatnu memorijsku propusnost. To moze omoguciti DDR2 na 800MHz u single channelu, ali i DDR400 u dual-channelu. Sve iznad toga je overkill, ali isto tako sve ispod toga krsi performanse.

    Dok za 1333MHz FSB je nuzno imati memoriju na 667MHz u dual-channelu (takodjer, sve iznad toga je overkill i ne donosi apsolutno nista, osim nekakvog sitnog boosta od 5% u winraru), 800MHz u single-channelu nema dovoljan bandwidth. Naravno, mogla bi i DDR3 mema u single-channelu zadovoljit taj bandwidth. :D

    Tako stvari stoje.
     
  11. NeTRa1der

    NeTRa1der Komšija

    zaboravih navesti da se pitanje odnosi na K8 :)

    znaci, bilo da stavim 2 x 1 GB il 1 x 2 GB nema neke primjetne razlike..
     
  12. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

  13. Shibby

    Shibby Aktivista

    Gdje je taj slavoljub???
    I jos nesto, nasao sam u plusu OCZ 2GB 800Mhz Gold Vista Edition, 71,50 KM, i Kingston 2GB 800 Mhz 72,00 KM, koji da uzmem?
     
  14. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Barico.net

    Barico d.o.o.
    Nikole Pašica 14
    Istočno Sarajevo

    Nazoves, i covjek ti u toku dana dostavi na adresu u Sarajevu.
     
  15. Shibby

    Shibby Aktivista

    Jeli besplatna dostava, i kakva je razlika izmedu ova 2 modula koja sam naveo gore???
     
  16. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    OCZ je jaci brend, bolje se kloka i ima vecu garanciju. Uzmi OCZ kod Slavoljuba, on je distributer.
     
  17. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Dostava je besplatna.
     
  18. Shibby

    Shibby Aktivista

    OCZ PC2-6400 Vista Performance XTC 2048MB (barico 69,00,-KM).
    Mozda je malo i glupo pitanje ali me brine ovo "vista".Da li radi ova memorija i na XP-u???
     
  19. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    :lol: :lol: :lol:
    :lol: :lol: :lol:
    :lol: :lol: :lol:
    Radi.
     
  20. syss

    syss Veteran foruma

    štoviše tužno je što marketing uradi... računaj koliko je power usera naokolo, a koliko plain usera koji troše svoj novac i imaju ovakve i/ili slične nedoumice.