3D Game Studio

Discussion in 'Operativni sistemi, aplikacije i programiranje' started by Devil Hunter, Oct 2, 2008.

  1. Devil Hunter

    Devil Hunter Aktivista

    Da li je iko pokušao ili je napravio neku igru sa ovim programom.Ja sam pokušao ali je stvarno teško iako imam želju da napravim igru samo se divim onim ljudima koji mogu i znaju da prave igre poput Devil May Cry-a.Call of Duty,Crysis...
    http://www.3dgamestudio.com
     
  2. pac

    pac Komšija

    Ovaj game studio sto si ti stavio ti je cista zajebancija. Ovaj program nije ni vidio Devil May Cry niti COD 4. Da napravis igru poput ovih sto si ti naveo treba ti citav team 3dmax pofesionalaca. Googlaj malo.
     
  3. Vedo

    Vedo Moderator

    Najbolje bi ti bilo modelirati likove i oruzja u Maxu / Mayi i onda ih importovat u Crysisov level editor, googlaj, ima hejbet tutoriajla na netu za Crysis LE.
    A kao sto Pac rece, potrebna je armija ljudi i za jedan level igre - programeri, 3D dizajneri, photoshopovci, pisci, muzicari itd itd
     
  4. Devil Hunter

    Devil Hunter Aktivista

    Pa zato ja i cijenim igre zato što stvarno treba dati truda da se napravi igra.Što nije lak posao ali meni je želja da nekada i ja počnem da radim u nekom razvojnom timu.Imal ko da se bavi modeliranjem ili nečim drugim.Pokušao sam da pravim neke modele u Blender 3D ali ne mogu nikako da se snađem u tome.
    Meni treba neki bosanski tutorijal.
     
  5. Vedo

    Vedo Moderator

    Zelen si jos, prvo nauci eng kako treba pa onda navali na tutoriale, neces na bosanskom nista naci sem osnova (a one knjige su za k****).
     
  6. Devil Hunter

    Devil Hunter Aktivista

    Znam ja engleski dobro i predobro nego da vidim imal iko da to radi na bosankom.
    Onda ću uzeti engleski znam jaaaaa engleskiii!!!!!!!!!!!!!!
     
  7. Vedo

    Vedo Moderator

    Rade Hrvati Serius Sama a i ekipa iz Srbije radi na nekoj future-race igri.
     
  8. Devil Hunter

    Devil Hunter Aktivista

    Rade na Pyroblazeru koji izgleda dobro.To je Epic ja misli tim.
    A u BIH nema ni traga ni glasa o pravljenju barem jedne kako treba igre makar kao ovaj Pyroblazer.
    Koliko smo zaostali svi su bolji i Srbija,Hrvatska,Slovenija i razvijeniji su od nas možda i Crna gora. :(
     
  9. Hansel

    Hansel Komšija

    I ja sam nekada, kada su mi ambicije probijale plafon, ciljao na 3d modeliranje i maštao kako ću jednog dana modelirati mape i objekte za igre, praviti vlastite levele i sl. Našao sam razne tutoriale na internetu (na engleskom naravno) nabavio 3d Max i odlučno krenuo učiti sa velikom nadom da ću nakon nekog vremena biti 3d dizajner. Ja sam zaista prešao većinu tutoriala uporedo čitajući i radeći. Shvatio sam funckiju većine komandi i kombinacije komandi da bi uradio ono što sam zamislio, ali 3d Max je bio više od toga. Poznavati sve funckije-komande 3d Max-a pa čak i uspješno ovladati njima je nekih 40% znanja potrebno za uspješno 3d modeliranje. Sam interface ovog programa je poput kabine Boeing-a 737 i toliko je bitnih elemenata koji su od presudnog značaja za uspješno modeliranje nekog objekta, da se čovjek odmah u početku isprepada.
    Inače nisam od onih koji brzo odustaju od nekog poduhvata smatrajući da je neizvodljivo, samo sam realan. Napominjem, ovime ne želim reći da je nemoguće savladati 3d Max i biti dobar stručnjak u istome, samo navodim da se radi o maksimalno kompleksnom programu i da je potrebno doslovno odvojiti godine u učenje i praksanje. Pa čak i onda kada se sve savlada, nerijetko se dešavaju situacije kada ne možete da napravite nešto iako znate na koji bi otprilike način to trebalo, jer je potrebno podesiti mali milion parametara i ostalih funkcija...Mnogi kažu da je 3D Studio Max samo za odabrane. Moje je mišljenje da pored toga što neko spada u kategoriju odabranih, mora biti i izuzetno uporan da bi uspio. Nije nemoguće naravno, ali je 100 puta teže nego što se misli.
     
  10. Vedo

    Vedo Moderator

    I nije toliko tesko, vjeruj mi, samo jaka volja treba..Evo radim kao 3D dizajner a opet svaki dan nesto novo naucim, Max je rupa bez dna i svakom projektu pristupam na drugi nacin, nema sheme, nema sablona - al to ga upravo cini tako zanimljivim :wink:
     
  11. Hansel

    Hansel Komšija

    Mora da si odabrani...Evo me, zvučim kao Matrix...Ovo podebljano je previše blago napisano.
     
  12. nFare

    nFare Komšija

    Svaki CAD program je takav. Npr. AutoCAD ista situacija, dozivio je toliko izdanja do danas da je jednostavno nemoguce znati apsolutno sve i uvijek postoji bolji (brzi) nacin da se nesto odradi.
    Sto se tice Maxa mislim da je greska da on bude bude prvi 3D alat sa kojim se susreces, pogotovo u ovom izdanju, prije nekoliko godina to i nije bio problem, sada je bolje za pocetak shvatiti osnove 3D-a i pojmova uopste u programu tipa google scetchup i sl.
     
  13. pac

    pac Komšija

    Evo nFare ti je dao nabolji zadatak kreni sa osnovama tj. uzmi sebi neki jednostavniji program i uradi npr neku scenu iz Super Maria. Pocni sa sketchup-om brzo ces ga shvatiti jer on j epo meni jedan od najjednostavnijih programa za 3d.
     
  14. TopniK

    TopniK Komšija

    Negdje sam čuo da ljudi prave objekte u Google Sketchup i prodaju na nekim stranicama upravo onako kako se prodaju i npr. 3d modeli rađeni u 3ds max-u...
     
  15. Devil Hunter

    Devil Hunter Aktivista

    Malo pomalo ću pokušavati da nešto shvatim i naučim iz programa.
     
  16. miki

    miki Guest

    Pozdrav svima!
    Ja se onako bavim malo sa 3d Maxom,cisto iz hobija al sam prije toga dosta vremena proveo radeci u flashu. Pravo dobre igrice se mogu uraditi u flashu al su ove 3d igrice daleko zanimljivije,flash nema bas neku 3d grafiku ta pohvaliti.
    Ako zelite mozete vidjeti igricu koju sam napravio u macromedia directoru a level i ostalo sam napravio u maxu. Neke stvari sam posudio al vecina je moja!
    Ovo je samo pocetak!
    http://members.lycos.co.uk/flashfm/hunt/euro_hunt.htm
     
  17. Bojan-95

    Bojan-95 Guest

    Mozete probat sa 3drad-om potpuno je besplatan , a modele za 3drad mozete napravit u googl sketch up i exportovat ih pomocu plugin za goo. skp. (3drad explorer) .Ima raznih snimaka na youtube kako exportovat za 3drad mozete cak i sa 3ds max -om koji ja imam ali jos neznam kako .I imam nekih problema kad exportujem sa googl skp. (pola se modela ne vidi). :cry:
    Ako neko koristi 3drad moze li mi pomoc. :smt006
     
  18. RaP

    RaP Komšija

    Za dizajniranje igre ili level-a, mape svaka igra ima svoj editor npr Q3,Q4,Doom,CoD2,Cod4,CoD5 imaju slican editor zove se GTKRadiant ili CodRadiant za Ut99 - 2003 je unrealed a za Hl1 Hl2 ili source engine je Hammer ja licno iza sebe imam jedno 5 funkcionalnih mapa zadnja je bila i ostala za CoD 4 http://www.ga.com.ba/forum/viewtopic.ph ... ap#p206416 jednostavno nemam vremena jer za jednu kvalitetnu mapu treba oko mjesec rada da se dodje do neke beta verzije i jos jedno 10 testiranja do zavrsne map.
    A da negovorimo o pravljenu citave igre inace sam radio za 2 male firme koje rade igre bazirane na Torque shader engine i te male firm su pored mene imale jos 9 dizajnera i jos 20 3d modelera, 20 kodera,20 sketch artista ( ljudi koji na papiru nacrtaju pa onda 3d modeler prenese u igru). Tako ko hoce da sanja da postane 3d modeler ili dizajner nek posjeti http://www.gamasutra.com/ i trazi poziciju
     
  19. HamziBeg

    HamziBeg Komšija

    ću, ćuuuu.. da se i ja priključim malom voziću :D
    Hansel je to već fino napisao. Pridružujem se njegovom postu (onom opširnom) i profilu, također ne odustajem lahko od ideje da napravim neku igru, i još uvijek imam namjeru i u tom pravcu razvijam svoje znanje...

    No čitajući na tu temu prvo skontaš koliko ne znaš :D
    3D Max, Maya, ovo ono su samo alati, poput violine, klavira... ako ne znaš svirati, đaba alati za sviranje :D

    Osmišljavanje igre, balans između igirvosti, slučajnosti, težine, lahkoće... i mnogi drugi faktori... je mnogo zahtjevnije od samog korištenja alata za to.

    Primjera radi, mislim da svako od nas ovdje ima dovoljno iskustva da napravi mapu u nekom map editoru strategijske igre (govoreći o težini alata...) ali koliko od nas ima smisla za to?

    Elem da ne filozofiram mnogo... najteže je skupiti ljude, makar dva čovjeka sabrati na jedno mjesto pa da urade nešto smisleno, teže je od 3D Max-a :D

    Programi...
    Probaj prvo napraviti 2D igru, zanimljivu i zabavnu... ili za početak bilo kakvu... PacMan-a :D

    http://www.yoyogames.com/gamemaker/ - Game Maker (od Mark Overmars-a) odličan program, besplatan s pokojom restrikcijom. Nekada je bila i online škola. Imaš dosta resursa na Yo-Yo games stranici i njihovim forumima.

    http://www.sauerbraten.org/ - ovo je napredniji Cube 2 engine, i odmah pri instalaciji dođe par MP mapa koje možeš pritiskom na dugme "E" odmah mijenjati. Dosta ima entiteta, tekstura i objekata pa se možeš igrati do mile volje...

    http://www.devmaster.net/ - sjajna arhiva 3D engine-a i alata za kreiranje igara, s opisom, komentarima i sl...
    http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_game_engines - ^^ isto kao gore

    Sa srećom :D
     
  20. gigazeko

    gigazeko Guest

    jel neko zna kako se koristi programom games studio a7
    ako neko zna neka mi kaže.unaprijed:hvala