4GB na XP?

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by ---, Oct 24, 2008.

  1. ---

    --- Aktivista

    Isplati li mi se ici na 4GB s obzirom da ne namjeravam jos prelaziti na vistu? Znam da je moguce da XP ne prepozna 4GB, a sad evo procitah negdje da u XP-u uopste nema razlike u performansama izmedju 2-3-4 GB.
     
  2. Vedo

    Vedo Moderator

    milion puta bilo, al evo opet:
    32-bitni XP i 32bit Vista ne mogu koristiti vise od 2 GB po aplikaciji. XP 32bit vidi svega 3.2 GB rama. Vista 32bit sa SP1 vidi 4GB rama, al svejedno koristit max 2GB po aplikaciji/igri.
    Rjesenje je 64bitni OS, on i vidi i koristi po aplikaciji rama koliko imas. Odradi search na ovom forumu, bila je milion puta rasprava.
     
  3. Mujka

    Mujka Komšija

    to on vec zna :)

    moja preporuka da ostanes na 2 gige ako ih sada imas :D jer tesko da ce sta uzet 4 gige i na 64 bitnom :D

    poz :smt006
     
  4. Vedo

    Vedo Moderator

    Pa ako zna zasto pita? Ako kani 4 GB nek ide na 64bitni OS, na 32bitnom dosta 3 Gb, giga za Win + 2 gige za igru i kraj price :D
     
  5. Esh

    Esh HWB

  6. GW

    GW Moderator

    Ja taman htio napraviti temu o ramu kad me ti prestiže sa ovim odličnim tekstom. :D
    Šta misliš da se ovo ukratko prevede i postavi kao sticky? I generalno kakav ti je stav o raznim tutorijalima urađenim ili prevedenim (jer nema smisla izmišljati toplu vodu) i stavljanju toga na forum ili čak na glavnu stranicu?
     
  7. Esh

    Esh HWB

    Dobra ideja, jesi si raspolozen da to uradis? Ima jos par slicnih tekstova na istu temu pa bi najbolje bilo napraviti jedan tekst na osnovu tih informacija i onda u sticky na forumu zajedno sa informacijama o tome odakle su informacije preuzete. Za sam sajt, ipak ne bi islo direktno jer se na sajtu objavljuju tekstovi koji su djelo autora koji ih potpisuju, sto znaci da opcije s prevodjenem otpadaju, a ono sto bi bilo moguce jeste tekst na osnovu znanja iz oblasti i iskustva.
     
  8. GW

    GW Moderator

    Mislio sam jedan tekst o ovom 32/64 bitnom ram problemu napisati za početak. Pošto je sve tako lijepo objašnjeno na nekoliko stranica, mislio sam samo prevesti i složiti u jednu lijepu temu. Vidim da se ovo pitanje često javlja, a odgovori nisu baš 100% tačni, pa da nauče ljudi.
     
  9. Esh

    Esh HWB

    OK, kad nabacis na forum, stavit cu sticky.
     
  10. GW

    GW Moderator

    Ako bude valjalo. :D
     
  11. frenki_23

    frenki_23 Aktivista

    e vedo sigurno sam ti dosadan sa ovi mpitanjima ali sta ces kad znas pa te moram pitati.
    znaci bilo koji program da otvorim sa 32 bitnim sistemom on prepozanje 2 Gb (3dsmax catiai to?) i zanci ova dva jos su onako radi reda. ako je tako onda pod hitno prelazim na xp x64. sve se dvoumim oko x64 ali me razbija to oko drajvera i kompaktibilnosti.
    jesam li u pravu ili...
     
  12. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Zbog kompaKtibilnosti sam te morao poslati tamo gdje pripadaju ovakvi postovi! One way ticket to roflmao.
     
  13. Vedo

    Vedo Moderator

    tako je, max 2 GB po aplikaciji, nebitno jel' to Crysis, 3ds max, Catia ili sta drugo. Doduse, postoji fora da Xp 32bit korisisti do 3 GB po aplikaciji, zove se 3gb switch, medjutim dosta raje je imalo problema kada ga ukljuci.
    http://www.microsoft.com/whdc/system/pl ... AEmem.mspx
     
  14. frenki_23

    frenki_23 Aktivista

    hvala vedo.
    a kako se provjerava koliko je zauzeto rama jeli to u task manageru PF usage ili..
    ipak pod hitno prelazim na x64.
    :smt003
     
  15. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    To mozes u Everestu, Maticna ploca -> Memorija. Iznenadit ces se koliko se razlikuje od PF-a. ;)