7600GT ili 7900GS ili 8600GT

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Vedo, Nov 25, 2006.

  1. Raptor

    Raptor Aktivista

    Neka mid-range G80 ce biti brza od 7900GTX, ako se postuje tradicija. Pa se mozda i isplati cekati. Ali ipak hmm
     
  2. Nani

    Nani Komšija

    Ovako, poceo sam se jeziti od reklamisanja 8XXX serije. Jeste brza, jeste novija, al sta snjom. Jel neko mozda vidio igdje review na Visti i sa DX10 API-jem. Naravno da nije jer nVidia nije ni izdala WHQL DX10 drivere!
    Koliko ce to igrica biti pisane za cisti DX10 do 2008??????????? u vrh glave jedna il dvije. Sve igre koje se reklamishu pod DX10 igrama pocevsi od Crysis, Stalkera itd su DX9 igre sa nekim elementima DX10 API-a!

    Da ne spominjem da vam za DX10 igre treba iskljucivo VISTA, jer ce te ih samo na VISTI moci pokrenuti.
    Sa 8800GTX sve ispod C2D 6600 je usko grlo sistema! Pa cak i klokovani 6300, 6400 jer imaju 2 MB L2 vs. 4 kod 6600. Sto ce DX 10 naslovi itekako znati iskoristiti.
    Nadalje ko je pratio performanse 8800GTS on je u 5 deka sa 7950GX2 i sa X1900XTX sto se tice DX 9 naslova. Da ne spominjem da nikad kao prije nije bila toliko izrazena razlika u performansama izmedju najjace i slabije kartice u HIGH-End segmentu. 8800GTX je brzi od 8800GTS za nekih 25%, kolika je i razlika u cijeni.
    Prema tome neki logican zakljucak bi bio da ce "8600GT" serija biti sporija od 8800GTS za nekih 20-25% sto je ispod 7800GTX, 7900GT/GTX performansi. Jedino dobro je u svemu sto ce moci pokretati DX 10 naslove.
    Recenzije DX10 naslova uglavnom nema.
    Sve nazovimo ih DX10 igre namjenjene za igranje na VISTI, odnosno pod DX10 API-em, ce se moci igrati na XP-u instaliranjem nadolazeceg DX9L API-a.
    nVidia je objavila da nikad do sad nije imala tako malo interesovanje za izdatu seriju neke od G serija, i taj razlog pripisuje tome da igraci cekaju R600 i demonstraciju ATI/AMD moci sto se tice DX10-ke. Nadalje drugi razlog je preskupa cijena G80 cipova, treci je da kupci ne vide isplativost ulaganja u nepotpunu DX10 mashinu u ovom trenutku!



    Da ne spominjem da vam za igranje na VISTI treba 2 Gige rama!
    Jel to neko mozda misli da ce moci koristiti neku krekovanu verziju VISTE, hm...
    Dakle, cirka nekih 2 hiljada maraka nadogradnje da bi se igrale "DX10" igre.
    Vedolino ako imas novac, kupi lijepo 7900GS ili 1950pro i ne obaziri se hoces li moc pokrenuti igre ili ne jer ces ih vrtiti u punom sjaju, bar sto se DX9 naslova tice.
    Prelazak na "DX10 sistem" bit ce isplativo sa izlaskom G90 i R700 cipova, kad stanje na trzistu sto se tice DX10 naslova bude puno jasnije.
     
  3. Raptor

    Raptor Aktivista

    Pa da, preko 2 milje nadogradnje. A ima njih dosta koji govore da je PS3 skupa investicija za igranje :mrgreen: ( da malo skrenem s teme)
     
  4. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    E6600 ima dvije jezgre :mrgreen:
     
  5. Nani

    Nani Komšija

    I ja prolupo, u brzini pisanja mislio sam na 4 MB kesha, lapsus lingua lapsus calami...Ispravljeno
     
  6. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Upravo znajuci kako stvari idu kod nas nevjerujem da ces naci jeftinu 8600gt prije aprila.
    Sto se tice dx10 naslova nani je 100% pogodio.
    Znaci vista,znaci 2gb rama,znaci dc,znaci jedno dobrih milju maraka da se moze i pricati o igranju na visti.
    Sto se tice igara znam da su ljudi far cry igrali samo da napasu oci grafikom a ne zato sto je neka extra igra.

    ispravka nani je vjerovatno mislio na kolicinu l2 cachea po jezgri a ne po broju jezgri u vezi price 6300 vs 6600.

    Ja na svojoj mashini trenutno imam 1950pro i kazem vam da svako poredjenje sa 7900gs i 7900gt se moze odnositi na na rezolucije bez aa i af.Cim se upale aa i af 1950pro definitivno dodje kao mnogo jaca kartica.
    A ako vec skace na tako jaku karticu onda ce ti aa i af postati must have jer ako ti to netreba nadji se na jeftinijoj 7600gt
     
  7. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ma bit ce dovoljan i E6300 samo da oni (jos bolje) srede podrsku za DC.
     
  8. ming

    ming Veteran foruma

    Hmmm, ja bih uzeo G80 derivaciju ne zbog DX10 aplikacija vec zbog Obliviona da ga igram kako treba.
     
  9. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Za Oblivion se kupuje ATi ;)
     
  10. ming

    ming Veteran foruma

    Karikiram legendo, R600/G80 nema veze. U glavnom ugodnije ce biti igrati na toj varijanti nego sad neke GX2/SLi/Gay/Crossfire varijacije. Vec sam prodao svoju konfu kucam sa Celerona 500mhz i cekam 0,65nm Athlona da se pojavi.
     
  11. Vedo

    Vedo Moderator

    @Nani:
    Ma uhvatila me nostalgija, kao jucer da je izasao DX8 i ja kupio Gainward GF 3 Ti200 Golden Sample (nalozili me autori PC Playa:) i odmah je kloknuo na frkve Ti500 i uživao u Morrowind-u, Giants-ima, Sacrfice-u i onim svim lijepim shadercicima :D To je bila prava revolucija igranja hebote, pa svi to nesto najavljuju i za DX10..
    Sto se tice krekovane Viste - zivi bili pa vidili (Rusi su cudo) :lol:

    ATI ne gotivim samo zbog jedne cinjenice - ne vole OpenGL nikako, tj. tu ih nVidia poruca

    Gdje se moze kupiti, ustvari koliko uopste kosta ATI X1950 Pro?? Citao sam dosta o njoj izgleda bas super kartica
     
  12. iskusni

    iskusni Komšija

    ne puca nvidia više u opengl-u kao prije. nemoj me progrešno shvatiti, nvidia je i dalje bolja u OGL, ali ATi se značajno poboljšao.
    BTW. kada si već kod revolucije evo pogledaj Crysis ako možeš. Ljepota....
    http://www.crysis-online.com/video_down ... /video/HD/[Crysis-Online]%20Crysis%20G80%20Presentation.wmv
     
  13. Vedo

    Vedo Moderator

    Jos uvijek imam dial-up, prikljucio sam kablovski internet ali cekam ev vec 8 dana da dodu ljudi iz ELOB-a da pojacaju signal,tako da cu taj trailer pogledati za koji dan :evil:

    Koliko je love ta X1950Pro? Gdje se moze kupiti u Sa?
     
  14. bhd

    bhd Veteran foruma

    Mah decko, ako nebolujes od super high kvalitete:D bilo koja karta ce gurat sve..:))
    vjeruj mi.. ja ev cim pocne trzakat, umjesto sad da kupim jos jednu gigu ja cu radije stavit par opdioka na medium i kraj:D

    da izgubis nesto, jok vala:))

    pare pare obrzu svijet..:)
    poslusaj savjete starih majstora..:) i 7600GS, GT, ili 1950 sto su ti predlozili je najbolji izbor..

    nes bolje karte nac u slijedece 2 godine za te pare:)


    a to sto vrti ova 8600 GT neku tamo igru koja ti se sigurno nece nikad svidjet... il ko sta sta..
     
  15. iskusni

    iskusni Komšija

    ovo bi trebalo u roflmao vjerovatno :mrgreen:
     
  16. NeTRa1der

    NeTRa1der Komšija

    ovo bih potpisao :mrgreen: ;)

    prijatelj mi je prije nekih 10-ak mjeseci kupio graficku koja vrijedi k'o moj racunar (bez monitora :D)...a zasto?? i ja se i dan danas pitam zasto :) mozda je Alyx imala ruzne obrve na staroj grafickoj, mozda se Sunce nije realno reflektovalo u vodi pa mu je trebala jaca graficka da malo pojaca to...

    znaci, kao sto kolega bhd rece, ako nisi zahtjevan igrac, onda ce i jedna 7600GT dobro posluziti u narednih godinu dana, sve dok se cijene GF8 serije (kod nas) ne stabiliziraju
     
  17. Bimmer

    Bimmer Novi član

    Asus 1950Pro mozes kupiti u uni expertu koliko znam. A imaju i ASUS 7950GT/512MB ghost reacon za 699km sa pdv-om.
     
  18. Vedo

    Vedo Moderator

    Ma uni-expert su jedni od najskupljih. Ta 7950GT (7 joja) i ova X1950Pro 585 KM mi zestoko probijaju budzet, ja sam spreman dati 450 KM (maximalno 500).Na ovom forumu je jedan lik (neznam sad kako se zove) kupio x1950 Pro preko newegg-a za 310KM.Malo mi je taj uni expert pre-papren :)
    Mozda i jeste istina je da ce moj kompic biti usko grlo toj nekoj "8600 GT" ali mislim da cu ipak nju pricekati,nju uzeti pa onda "nekad" kad se bude imalo love uzeti neki DC proc i jos gigicu rama.

    Nego, krivo mi pravo sto se zahebah kada sam kupovao ovaj komp (prije 2-3 mjeseca)..U roku mjesec dana ispade svaka mi komponenta zastarila, slab proc, malo rama, neljava napajanje, grafulja ispod mid-range..ma nemoze covjek ovo upratit nikako, jedino da svaka 3 mjeseca se uvalis 3-4 stoje u nadogradnju. Dode mi da prodam komp i uzemem kakvu konzolu i rahat 5-6 godina, ne trebas ni feninga uloziti u nju..
     
  19. Nani

    Nani Komšija

    GeForce 8800 karte izuzetno procesorski zahtjevne;

    Izuzetno poređenje novih DirectX 10 video karti sa aspekta njihove upotrebljivost sa pojedinim platformama donosi sajt FiringSquad. Naime, oni su testirali novu generaciju grafičkih karti kompanije Nvidia zasnovanu na G80 čipovima sa velikim brojem AMD procesora. Na taj način je testirano mnoštvo platformi zasnovanih na procesorima od X2 3800+ do FX-62 u kombinaciji sa GeForce 8800 GTX i GTS video kartama. Ispostavilo se da brže nije uvjek brže, pošto nove karte zahtjevaju dosta procesorske snage da bi se "razmahale". Tako je na primjer bespotrebno uzimati GeForce 8800 GTX uz neoverklokovani X2 3800+ procesor, pošto će ovakva kombinacija biti sporija od, na primjer, X2 4200+ ili 4600+ procesora u kombinaciji sa GeForce 8800 GTS kartom. Kompletan članak možete pronaći na ovoj stranici.
    http://www.firingsquad.com/hardware/gef ... u_scaling/
    Mislim da ce isto vaziti i za sve derivate G80 serije, prema tome...vrlo je lako zakljuciti sta i kako kupiti u ovom trenutku.
     
  20. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ja vjerujem jedino X-bitu. Kad oni kazu da je X2 3800+ usko grlo za 8800GTX onda jest. Nemam sad kad objesnjavat zasto tako mislim, recimo samo da ovi gore nisu testirali kako treba.