965BE temp

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by NAILS, Jun 30, 2014.

  1. NAILS

    NAILS Moderator

    Reinstalacija OS-a nije pomogla. Ponovo sam skidao kuler, ocistio bazu, ocistio proc, nanjeo nesto vise paste i ako znam da se zna ponasati kao izolator ali da i to probam. Pri 45C najniža donja strana hladnjaka je hladna. Nije mlaka vec kladna. Ovdje je nesto ozbiljno prolupalo.

    Ako mi ne bude mrsko jos mi ostaje promjeniti pastu na čipsetu ali sam ga uspio fino hladiti sa dodatnim ventilatorom ili kada se tek upali PC, on je skroz mlak a meni vec vamo rastu CPU temperature tako da sumnjam da cu ista pomoci.

    Ako jos ko ima ideju, neka kaze koju. Ja ih nemam vise.
     
  2. dmr

    dmr Veteran foruma

    koji je to cpu tacno, moze li mu se ihs skidati? Provjeri to.
     
  3. NAILS

    NAILS Moderator

    Dobro pitanje, da li se unutrašnja pasta razletila pa izgubio kontakt kako treba. Mislim da mu se ne skida IHS. Onako, odokativno. Guglam ali ne mogu naci za njega.
     
  4. dmr

    dmr Veteran foruma

    Samo provjeri da li je zalemljen ihs, ako jeste onda ne moze i nema potrebe. Koji je tacno cpu?
     
  5. Mujka

    Mujka Komšija

    to su ogromne temperature pa na stock cooleru je to minimalno 10c manje ....
    to su senzori poludili nemoguce da su ovolike temp mada postoji mogucnost i maticna da je losa pa ga zeza
     
  6. Pionir

    Pionir Overclocker

    Trosi se elektronika, zamor materijala, mozda je maticna ploca dala sve od sebe :
    Koliko je stara ploca ?

    Mozes li negjde da probas taj procesor na drugoj ploci ?!
     
  7. NAILS

    NAILS Moderator

    Komponente su iz 2010-te. Nemam na zalost gdje probati ni plcou sa drugim COU ni CPU na drugoj ploci.

    Pogledma jos danas da l ise moze skidati IHS.

    Ovako je to nekada bilo (isti kuler isto sve):

    3,9GHz, 1.45v. Sada pri loadu igre 62C, deset minuta igranja 65C. 3.4GHz, 1.35v.
     
  8. Pionir

    Pionir Overclocker

    Ima li neki novi bios za tvoju plocu, novije od onog sto imas?
     
  9. NAILS

    NAILS Moderator

    Ovo je star bios ali mi mrsko ako je ubijem pa ovako staru komponentu opet kupovati. Ne daje m ise stotinjak maraka na ovo. Jeste dual bios ali neka..

    Opet ne vidim zasto bi "jucer" davao jedne rezultate, "danas" druge.
     
  10. dmr

    dmr Veteran foruma

    Moguce da je do biosa, probaj to.
     
  11. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Ma jok, kakav bios, do jucer je radilo kako treba. Jednostavno su komponente degradirale, ako je radio na 1.45V to mu je vremenom *ebalo mater. Te temperature su vec dugo bile iznad prosjeka samo sto Nails nije obracao paznju na njih dok mu se nije restartovao komp.

    Treba ga vrati na stock frekvenciju i undelvoltati ga koliko moze, u medjuvremenu planirati kupovinu nove konfiguracije, ovoga puta idi na Intel. Vidis da AMD sad fabricki ide "pod vodu" :)

    Nego kako se ovo Nailsu desi okrenem neke stare teme i forume po netu za OC, kakva su to vremena bila. Cackas FSB i voltazu za svaku komponentu, danima pratis temperature. Sada kloknes procesor za par minuta i zaboravis na njega, moj je 2600K na 4Ghz dvije godine, zaboravio vise da je klokan :)
     
  12. dmr

    dmr Veteran foruma

    Last edited by a moderator: Feb 11, 2018
  13. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Degradiraju zbog voltaze, ne zbog temperature. 1.45V za taj procesor nije dobro za 24/7, a predpostavljam da su i voltaze na cipsetu bile visoke pa uticu na sadasnje stanje.

    A kod tebe se problem desio nakon sto si cackao po biosu pa ti zaglavio multi, to nije slucaj kod Nailsa, dugo mu radi na ovim postavkama. Neka proba i sa novim biosom, ali vidis da i sa nizim taktom procesor se pregrijava.
     
  14. NAILS

    NAILS Moderator

    Pratio sam uvjek temperature pa tako i sada kada sam primjetio problem. Na 1.4 nije dugo stajao jer je prelazilo 60C i ako sam par mjeseci drzao tako ali ne godinama. Bio je vecinom na 3.6 sa povecanjem FSB-a i to je to. Sa voltažama i klokovima ostalih komponenata se jesam zezao ali nisu dugo stajale ni na memeoriji ni na procesoru pa ni na NB.

    By the way stavio sam zadnju verziju biosa i isto je.

    Eh sad, IHS jeste zalijepljen ali ne znam da li da ga rastavljam. Nemam bas viska 150KM za novi. Opet nemam ni kvalitetne paste. Mozda ga nekada skinem ali mi se trenutno to bas ne radi.

    Znam odprilike kako se skida, nije neki belaj ali opet.
     
  15. dmr

    dmr Veteran foruma

  16. NAILS

    NAILS Moderator

    E ne znam sad. Sa sa strana je zalijepljen. Znaci lemili su ga za sami procesor ?

    EDIT: Nevermind, procitao sma dole.
     
  17. dmr

    dmr Veteran foruma

    Kako stavljas pastu, kakav trag ostane kada skines kuler uslikaj pa stavi fotku. Provjeri da li je ihs ravan a isto i baza kulera. Inace razlika u temperaturi lose i dobre paste moze ici i preko 10C
     
  18. NAILS

    NAILS Moderator

    Baza kulera nije ravna vec je ovaka: http://images.bit-tech.net/content_imag ... 3plate.jpg

    Pa su tragovi ono linije. Probao sam i malo paste i puno maste i svasta nesto. Ima 5-6 puta da sam skidao i stavljao pastu na novo i montirao hladnjak na svakakve nacine. Cak sam i otkopcavao kuler i pristikao rukom da vidim promjene i temp su bile sam ovece.. sa svim kombinacijama. Svaki put isto.
     
  19. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    stavis pastu i razmazes suhom krpom ,obrises povrsinu ali da pasta ipak ostane na heatpipes tj. da popuni rupice izmedju povrsine coolera i heatpipes i onda stavis zrno paste i dobro pritisnes i napravis cooler.. jesi tako probao ?
     
  20. dmr

    dmr Veteran foruma

    mislim da li je ravno kada prislonis uz neki ravan predmet tipa ostrica skalpela ili zilet ili ima ulegnuca i ispupcenja, isto provjeri povrsinu ihs-a na cpu. Ali ako je do sad bilo ok ne bi trebalo da je do tog. Jesi li probo metod linije kako idu jezgre? http://portables4gamers.com/wp-content/ ... decomp.jpg