A-Data XPG SSD 64GB @ HWB

Discussion in 'Sadržaj, prijava problema i prijedlozi' started by Esh, Apr 14, 2009.

  1. Esh

    Esh HWB

    #1: Uvod u svijet SSD-ova
    #2: Muke pri izboru kontrolera
    #3: A-Data XPG SSD 64GB
    #4: Način testiranja
    #5: ATTO Disk Benchmark
    #6: CrystalDiskMark
    #7: HD Tach
    #8: HD Tune Pro
    #9: IOmeter 4K Random Write Test
    #10: PCMark05 i Vantage
    #11: PassMark Advanced Test
    #12: FC-Test (Create/Read)
    #13: FC-Test (Copy Near/Copy Far)
    #14: Instalacija Vista operativnog sistema
    #15: Adobe Photoshop CS3 Load Time
    #16: Far Cry 2 Load Time
    #17: Zaključak

    Kao sto smo i najavili, pred vama je do sada najdetaljnija recenzija SSD-a uz poseban fokus na korisnicko iskustvo i probleme na koje bi kupci-krajnji korisnici mogli naici. Potrudili smo se da obradimo vecinu kljucnih scenarija, a kao i uvijek, za sva pitanja stojimo vam na raspolaganju.

    Takodjer, nadam se da cemo u narednom periodu testirati i SSD-ove bazirane na ostalim kontrolerima.
     
  2. GW

    GW Moderator

    E ova recenzija je nešto posebno. Pošto ne možete sami sebi dati nagradu, evo vam od mene "GW approved" nagrada.
     
  3. Esh

    Esh HWB

    Drago mi je da ti se svidio tekst. Bilo bi super u narednom periodu testirati Intelov SSD jer trenutno samo taj proizvod pokazuje zasto se isplati posjedovati SSD u pravom smislu. Buduci da je Intel - Intel, to ce zavisiti od toga da li cu ja kupiti taj proizvod :)
     
  4. GW

    GW Moderator

    Hajde ba, šta je 400 baksa? Ha ja. :mrgreen:
     
  5. Esh

    Esh HWB

    Heh, vidjet cemo. Prioritet za recenziju je trenutno neki SSD sa Indilinx kontrolerom zbog nize cijene i sasvim pristojnih performansi (nakon 30 nadogradnji firmwarea).
     
  6. Moncho

    Moncho Komšija

    solidno :)
     
  7. syss

    syss Veteran foruma

    odličan text, kod nas je ovaj disk 1300kn u vemilu, a imali su donedavno i 32gb verziju za ispod 1000kn (što je za sistemaš uvrh glave).

    no svejedno je crap za te pare :)
     
  8. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Polako, doci ce vrijeme kad cemo svi mi imat SSD za sistem. :D
     
  9. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    pa normala, neke 2015. :mrgreen: kad bude 1GB=0,5KM
     
  10. Esh

    Esh HWB

    OCZ Vertex za koji se moze reci da je donekle 'approved' u verziji sa 60GB kosta 210 dolara, odnosno 3.5 dolara po GB, dok je Intelov X25-M na 80GB 360 dolara, odnosno 4.5 dolara po GB. Ispod toga, da je prihvatljivo po pitanju performansi i koristenja, trenutno nema.

    Ipak, do kraja godine ce se ove cijene prepoloviti, izaci ce novi modeli itd. Kao sto sam vec naveo u recenziji, ovo je zaista upgrade koji se primjecuje.
     
  11. ming

    ming Veteran foruma

    Samo da naglasim, cijene su u dolarima, a svi znamo sta to znaci za nas :lol:
     
  12. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    X2 :lol:
     
  13. syss

    syss Veteran foruma

    jeboga ti :D
     
  14. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    evo ga i u ćunama :lol:
     
  15. Esh

    Esh HWB

    Jos jedna stvar koja se zanemaruje jeste ocekivani WD-ov ulazak na ovo trziste do kraja godine. WD sasvim sigurno nece ulijetati sa ala-JMicron rjesenjima.
     
  16. Konjislav

    Konjislav Komšija

    Kad smo vec kod toga, meni nije jasno zasto su vecina ostalih se zaletila sa upravo tim JMicron rjesenjima? Ok, znam da su vjerovatno najjeftiniji, ali imaju los preformans. Ne vidim smisao, zasto bi krajnji korisnik odlucio da uzme preskupi SSD disk, da bi dobio disk sa sjebanim kontrolerom, zarad par $ veceg troska proizvodnje kod proizvodjaca diskova? Budu li ovako nastavili, prelazak sa magnetnih diskova na SSD ce trajati jako dugo. Da sam ja proizvodjac SSD diskova, ovo mi ne bi bila long-term strategija.
     
  17. Esh

    Esh HWB

    Glavni razlog je cijena buduci da je u pocetka bio izbor samo JMicron, Samsung (poprilicno lose rjesenje) ili Intela (kao preprodaja) i cijena je bila tipa Samsung 2x skuplji, Intel 3x skuplji. Tu lezi citava logika. SSD i sa losim kontrolerom ima bezbroj prednosti u odnosu na hard diskove, a manjim firmama je jasno da se ne mogu ponasati kao Intel ili Samsung te staviti pocetnu cijenu tipa 800 dolara.

    Takodjer, nisi uzeo u obzir da postoji nesto sto se zove formiranje trzista i prodajnog kanala, a to je drugi razlog zbog cega se krenulo sa JMicron. Treca stvar je cinjenica da 2/3 kupaca nece primijetiti propust te i ako ga primijete, nece to prijaviti kao problem jer ce biti zadovoljnim brzim citanjem i pokretanjem aplikacija.

    Ako ocekujes instantnu tranziciju na novi tip medija, onda se grdno varas i nista nisi naucio iz proslosti. Uzmi bilo koji format, od CD do DVD medija pa pogledaj kako se trziste kretalo. Apsolutno ista stvar je i sa SSD-ovima -- naredne godine ce postati de facto standard u notebook racunarima te apsolutni izbor svakog entuzijaste i zahtijevnijeg korisnika (koji je prije kupovao nekog Raptora npr.), dok ce se hard diskovi kapaciteta 2+TB kupovati kao rjesenja za pohranjivanje vece kolicine podataka. Hard diskovi ce se dugo zadrzati sve dok cijena flash memorije i SSD-a kao proizvode ne dostigne cijenu hard diska, sto znaci da ce se hard diskovi gurati u jeftine mashine.