All about (my) Car/Cars !!!

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Juka, Feb 19, 2011.

Tags:
  1. Almir

    Almir Komšija

    pa zar mislis da je neki drugi filter marke x bolji od orginala, orginal nemozes kupiti tu negdje lijevo desno... donose ljudi i tako vidjao sam po servisu naravno ispostuju sve i pecat...

    dok je garancija ti igras kako ti oni kazu...kad prodje ti nemoras ali nema ni garancije :)
     
  2. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Almire, tu ti gdje odrzavas, i te tvoje dijelove doveze motorex, i isti je filter koji ubaci krle prom i slicne radnje. Ti samo mislis da vozis original.
     
  3. Almir

    Almir Komšija

    ovo u motorexu se ne kupuje, ja znam da motorex njima dostavlja dijelove ali to je druga prica...eto u kako izgleda oem dio[​IMG][​IMG]
     
  4. Ninja

    Ninja Komšija

    Dobavljaju se i originalni dijelovi, ali ovlasteni servisi u Bosni nabavljaju i od lokalnih svercera. Ja licno sam vozio tovare dijelova u Nipex.
     
    Bio_Sam_Zmijanac likes this.
  5. Almir

    Almir Komšija

    Ovlašteni imaju posebnu dostavu za org dijelove i mislim da dobijaju 2x sedmično, znam kad nešto naručim a nije na stanju tu ili sarajevu da mi dobave iz italije nisam siguran.. Gore imaju slike kutija kako izgleda upakovan dio u koje oni vrate stari dio filter nebitno, ni u jednoj radnji u tz krenuvši od motorexa pa nadalje se nemože kupiti bilo koji dio sa ovim pakovanjem...

    Jel vi stvarno mislite da ovlaštni kupi filter ili bilo koji dio od motorexa i kao takav proda kao orginalni dio i to sve provede kroz papire...da mi ugradi filter ulja i vrati novu kutiju sa starim filterom a na kutij stoji tipa semico, unico bosch i koje već marke imaju i prikaže mi kao orginal dio...
     
  6. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Da desava, dokazali ljudi. Ako je izvan garantnog roka, posebno se ugradjuju svercerski dijelovi.
     
  7. Almir

    Almir Komšija

    Znam da su neki ovlašteni otpuštali ljude jel su sebi krali a ubacivali non oem...nisu ni oni imuni na takve pojave kao bilo koja firma...

    Radi se o tome da ja vw vozilo nemogu sa el pečatom servisirati u audi ovlaštenom i obratno, da sad ne imenujem lokalne firme...naravno servis je jeftini i tu leži taj vaš motorex i sl, ja audije nemogu sa el pečatom za iste pare servisirati u ovlaštenom vw, prvo zato što nemaju ovlasti, oni jesu ovlašteni za vw i dio su grupacije..ali jedni drugim kradu kupce i tu vam leži ta dostava od navedenih i ugradnja tih dijelova...

    Da probam ovo nacrtat ja audija u ovlašteni vw bi mogao upola cijene servisirati sa motorex dijelovima i obratno vw vozilo u audi ovlaštenom... To što sam ja audije servisirao u vw ovlašteno neznači da sam napravio dobar posao :)
     
  8. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Jos je super kad ti zamjenski filter proda pod orginalni, češće se dešava da ga naplati pod orginalni a ne zamjeni nikako. Nagledao sam se tog multiple times. Zamjene filter ulja i ulje a filtere zraka klime i goriva ne pipnu.

    E sad jel to politika servisa ili konkretnog servisera u to ne ulazim.

    Sent from my Mate10pro using TapatalkPro
     
    aNaToMiC ! and Bio_Sam_Zmijanac like this.
  9. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Ovo sam cuo mada nisam dozivio na svom autu. Da mi naplati a ne zamjeni dio. To je bas dno, i onda se cude sto im padne posao.
    Covjek ode u servis da ima racun jer ce sutra lakse prodati auto, mada kad sam sebi uradis onda si najsigurniji.
     
  10. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Piše li na fiskalnom kakav je dio ugrađen?
     
  11. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Pise, ali to nemora znaciti da je ugradjen. Pogotovo ulje koje sipaju iz bacve.
     
    aNaToMiC ! likes this.
  12. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Ma i ulje je upitno, znam situaciju situaciju n A5, servis u ovlastenom, nakon 4k i 6 mjeseci od malog servisa nestalo ulja, znaci 4.5l ulja. Nemoguce da je motor sa progutao 4.5l ulja, nakon toga tri servisa u obicnom servisu, bez problema. Ili je ulje totalni fus ili nije zamijenjeno.
     
  13. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Najbolje ti je "pranje" para, kad nesto ne uradis a naplatis. Prave majstore ces prepoznati po tome sto ti sve stare dijelove dostave u kutiji. I to uvijek treba traziti.
     
    aNaToMiC ! likes this.
  14. Almir

    Almir Komšija

    Ma piše sve, pa čak stare dijelove upakovane u kutije od novih dijelova vam vrate, ako su vozila iz grupacije vw moraju biti onakve kutije kao što sam postavio slike za sve dijelove dobiješ jebeni vijak kartera koji ide novi, stare filtere može sve pogledati da vidiš stanje, još upakuju u neku gotivnu kesu misliš da si neki gift dobio jbt... Dobiješ 5 papira za potpisati upiše se u el knjig itd itd...

    To što meni kedija ili berlinga može servisirati ovlašteni servis tipa audi ili pežo neznači da sam odradio kako treba, kad pitam može upis u knjižicu kaže nije problem a elektornsku kaže nemože, a kad pitaš zašto onda vidiš i zašto, pa Meho iz lokalne garaže vam može šarati po servisnoj...

    Ja ako q5 odvezem u audi i kaže mali servis 600km a odem do ovlaštenog vw i kaže servis 250km, sve oem ali nemogu upisati u el knjižicu pametnom jasno...
     
  15. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Fakat, danas servisna knjiga nije vrijedna nicemu. Ljudi mogu sami sebi napraviti pecat i potpisivati se, pogotovo ako je auto iz uvoza.

    Btw citam danas njemci uvode zabranu voznje starijim dizelima i na nekim dijelovima autobana. Prodaja novih dizela pala na 30%.
    Za 5 god. ocekujem el. auta da postanu mainstream.
     
    heroic likes this.
  16. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Almire, nemoj s*rati, ti vrlo dobro znas kako ti radis u zdravstvu, kako se novac pere preko javnih ustanova, slicno to rade u servisima, ja cu radije odvesti auto u dininu garazu, nego salabajzerima u ovlastenom. Isti je pattern za sve u ovoj drzavi, sve je laz i prevara, mozemo mi zivjeti u zabuldama i laznim nadama, ali tako je stanje. Jer je dokazano da su najbolji majstori upravo ljudi sa malim neovlastenim servisima, koji su majstori svog zanata.
     
  17. Almir

    Almir Komšija

    Ja ništa nema protiv privatnih garaža sa nekim imam ugovor za održavanje, al nevolim kad neko ne argumentovano priča ili voli da trača ovlašteni a da pri tome navedeni nije vidio ni na filmu a tek posjetio...obično me miješaju sa nekim iz ministarstva ali eto ti iz zdravstvta, ja samo pirčam argumentovano, mene ne intresuje ko je institut a ko koperant.... ja na ovoj temi pišem kako bi nekome pomogao na ovu temu a ineč u životu...
     
  18. dams82

    dams82 Komšija

    Kad već pričate o oem filterima to je jedna velika ubleha. Svaki oem filter je napravio proizvođač filtera, a ne proizvođač vozila. Jednom sam baš skidao filtere sa golfa 5,svi su bili oem, a svaki je bio od drugog proizvođača, Mann and Hummel, Hengst, Filtron i Mahle/Knecht. Te firme prodaju sisteme filtriranja i na vw vozilima je npr sistem filtriranja goriva često UFI, ulja i zraka Mann and Hummel i oni i kasnije nabavljaju od tog proizvođača kao oem. Znači u slobodnoj prodaji kupiš neki od ovih filtera i na njemu ne piše oem, ali nije ništa manje kvalitetan osim što je jeftiniji. U Tešnju se proizvodili filteri za vw prije rata, obzirom da su imali ugovore sa vw pojavio se Mann and Hummel i kupio fabriku, i dan danas se tu proizvode oem filteri za vw grupu. Usput ko se pali na onaj oem logo na filteru pojavili su se u motorexu filteri i još neke stvari oem pa eto...

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
    aNaToMiC ! likes this.
  19. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Pa evo, upravo pričaju ljudi koji su doživljeli neugodnosti. Normalno, ti ćes auto odrzavati gdje ti volja, mene tu zaboli neka stvar, samo ti kažem, nemoj živjeti u zabludama, niti nama prodavati maglu. Dobro ti znaš kako sve funkcionise u ovoj drzavi. Nisam prozvao tvoj privatan biznis, niti me on zanima. Svakako nam je 90% samoprozvanih biznismena nepismeno, i znamo kako funkcionise feudalna prvobitna akumulacija kapitala. Nemoj me pogrešno skontati, ja sam obični šonjo, seljak inženjerčić, koji je pročitao par knjiga, a koji zenu i dijete vikedom izvede na cevape u Sezam. Nemamo mi isti nacin razmisljanja, niti iste poglede na zivot i meni je drago da je tako. Iz ovoga proizilazi da je besmislena daljnja rasprava.
     
    Last edited: Nov 18, 2018
  20. Vedo

    Vedo Moderator

    @dino73n - javile se Swabe za ove filtere, kazu koji mi je model motora. Reko 3.0 TDI 2008, 176 KW/240PS. Kazu moras znat code motora, gledao pod haubom, mislim da je ovo:

    [​IMG]

    E sad, na sajtu imaju 2 seta filtera koji kao pasu za moje vozilo, kod jednog pise "bis Fgst.Nr. : 4L_8_050 765" kod drugog pise "Motorcode : CJGA".

    Pa koji je sad za moje?