aLmir HTPC

Discussion in 'TV, Hi-Fi, telefoni, tableti, satovi, IoT oprema' started by Almir, Aug 1, 2009.

  1. Almir

    Almir Komšija

    Došlo je vrijeme da i ja predstavim svoj HTPC:
    Konfiguracija
    - MBO Biostar TA790GX XE
    - CPU Phenom X3 8650
    - RAM 4GB (2x2 gb) 800mhz takems
    - HDD1 250gb samsung OS vista 32 ultimate
    - HDD2 1tb seagate PODACI


    Na osnovu toga sam kreno da gradim moj prvi HTPC, tome sam kasnije dodao:

    - 4U serversko kucište koje stoji u rack ormarku od codgena prostora ima solidno
    - psu neki nije vrijedno spomena tu je dok nedođe neko bolje
    - daljinski sa ebaya 10$ nista posebno ali radi super

    To je to
    Što se tiče softwera tu je vista i nisam imao nikakvih problema što se tiče viste, za visti mce sam nabacio najbolji plugin koji postoji a zove se media browse malo se poigrao i to ovako izgleda:
    Nako starta MCE na slici selektovana moja hd kolekcija
    [​IMG]
    Ulazak u moju hd kolekciju i prikaz hd filmova
    [​IMG]
    Nakon selektovanja nekog filma
    http://img30.imageshack.us/img30/4865/dsc02111tot.jpg

    Manje više slično sam uradio i za sve ostalo. divx, koncerti, sport,
    Za serije i ostale stvari je slično mogu postaviti slike ako neko želi sve je fino složeno po sezonama, kad se otvori neka sezona to izgleda ovako na svakoj epizodi imate slikicu klikom na nju pokrećete epizodu:
    [​IMG]

    Što se tiče listanja vaše kolekcije možete složiti kako hoćete po žanrovima, kolekcijama pakovima sve je moguće samo traži vremenena da se složi:
    [​IMG]
    Kao što reko što se tiče softwera nikakvih problema, sa hardverom sam imao dosta problema i to najviše sa ovom pločom, nisu to neki veliki problemi ali eto...

    Svaki film ručno editujem sa salamis movie organizerom, jer hoću da svaki film izgleda kako ja hoću, inače media browser sam skida cavere, pozadine i sve ostali ali neskida ono što ja hoću.... tako da se nemora ručno skidati ako neko ne želi

    Problem su mi ostali još spotovi i materijal koji nemože pronaći salami ili neki drugi organizer pa ako neko zna kako da to sredim neka napiše.

    Svaki mkv pakujem preko mkvmerge program i to radi za sada kako treba

    Kako sam instalirao vista codec pack nisam imao potrebe za nekim drugim kodecima za sada
    To je to kasnije napišem još koju ..
    Komentari..sugestije...pitanja :)
     
  2. JVC

    JVC Overclocker

    Odlicno odradjeno, svaka cast. :D
     
  3. zoi

    zoi Veteran foruma

    super izgleda :wink: solidna HD kolekcija :)
     
  4. Vedo

    Vedo Moderator

    mrsko mi citat komplet syss-ov topic o htpc-u :oops: , a MCE ne moze procitat MKV fajlove. Instalirao sam Vista Codec Pack al opet isto?
     
  5. Almir

    Almir Komšija

    Ovako kod mene rade bez problema, zaboravio sam reći da sam instalirao media player clasic homecinema, da nije do toga...
     
  6. Almir

    Almir Komšija

    Update
    - Instaliran windows 7 (64), na ovoj konfiguraciji protekao za 20min, sve je proradilo od prve što se tiče drajvera... i sve radi kao sat.... za nepovjerovati.... po slobodnoj procjeni brži je sigurno 30% od priješnje konfiguracije.

    - Ponovo instaliran Media Browser koji se nije pojavio u windows media centar, to nije stvar samo kod mene već je inače tako, očekuje se fix sa sledećim relase media browsera,

    - Instalirano k -lite codec 64bit ovo je na testiranju i koliko sam primjetio nije baš sve uštimano pa ću morati poraditi na ovome...

    - Nod32 64 bit za bubice

    Za automatiku neophodno je postaviti da se user automaski logira, mb auotomaski pali, update i skeniranje rade preko noći, inače moj scedular:
    1:00 - disk defregmentacija svakog utorka
    2:00 - skidanje update windows automaski (nedelja)
    3:00 - skeniranje racunara nod32 ponedelja srijeda petak
    5:00 - nod32 skidanje updatea
    7:00 - restart racunara

    WMC sa MB jednostavno leti i sigurno radi brže 20%, trenutno radim na novoj šminki pa ću baciti neke slike kasnije....

    Problem:
    Ostao je crni okvir između windowsa desktopa i monitora otprilike 2-3cm, to sam nekako sredio sa vistom, malo sam gledao na 7 ali nemam te opcije, btw neznam ni kako se zove znam da je bila u cataylistu
     
  7. GW

    GW Moderator

    Sve super samo ti ne valja taj raspored. Valjda je logično prvo uraditi update antivirusa pa onda skenirati.
     
  8. Almir

    Almir Komšija

    mali edit update noda je svaki dan, a skeniranje je pon, srijed, pet
     
  9. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Prijatelju, ajd mi pomozi da ubacim Media browser u Extras folder od Media centera, ne vidi ga nikako. Koristim win7.

    Nije mi upalio onaj hack sa xml fajlom i registrijem.

    EDIT: Uspio sam pokenut Media browser, ali ne vidim covere, zasto?
     
  10. Vedo

    Vedo Moderator

    i kako napravit da Media Center cita MKV fajlove?? nece pa nece :(
     
  11. Almir

    Almir Komšija

    @alibegovic
    -Ugasi windows media cenatr
    -Unistall media browser 2.1.1
    -Instal media browser
    -Otovori notepad i ovo ubaci
    -Snimi kao mb.reg
    -onda pokreni mb.reg potvrdi sa ok ili yes i ako ti javi da je uspješno onda je sve proteklo ok
    -Pokreni wmc

    @vedo
    Ako si prije instalirao kakve kodeke sve to fino unistal, restart i onda skini i instaliraj K-Lite Codec Pack 64 V 2.6.3, nađi neki mkv i idi na open with wmc i ptrebalo bi da proradi...

    Ako ti je vista onda instaliraj samo vista codec nađi neki mkv i idi na open with wmc prvi put i to je to, bar sam ja tako odradio i otvara sve bez problema.
     
  12. Almir

    Almir Komšija

    Unutar foldera gdje ti je film caver stavi pod nazivom folder, i svaki caver unutar foldera filma je pod nazivom 'folder'.
     
  13. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Interesuje me kako ubaciti glavnu pozadinu teme? Kod mene je obicna ona tamna boja na backgroundu, vanilla tema. Ako moze da mi das ovu svoju crvenu na vrhu. Predobra je.

    Kako uopste instalirati novu temu?

    Evo kako kod mene izgleda to:

    [​IMG]

    Pokušavao sam i ubacivat backdrop.png u C:\program files\mediabrowser\startupfolder ali nece.
     
  14. Almir

    Almir Komšija

    Na ovom link možeš naći cool backdrop pozadina a i moju pozadinu... Možeš koristiti više pozadina samo ide naziv backdrop.png, backdrop1.png....itd a sve moraš staviti u isti folder ali na drugoj lokaciji u tom folderu ne drži ništa...pozadine se rotiraju...
    lokacija foldera je
    c:/localdisk/programdata/medinabrowser/startaupfolder
    tu stavi sve backdopove i ikone koje koristiš

    Obećani link je:
    http://www.getdropbox.com/gallery/84113 ... 2bca09&p=3
     
  15. Vedo

    Vedo Moderator

    hvala ti, ev fercera sad. jos jedno pitanje, kada pustim film, kako premotati koji minut naprijed / nazad (ima onaj bar al ne nista se ne desi kad kliknem negdje na njeg) ?
     
  16. Almir

    Almir Komšija

    @vedo
    ja premotavanje radim preko daljinskog....i meni jako korisna stvar ako gledam neki film i prebacim se na neki drug film,spot,koncert kad ponovo pokrenem taj film nastavlja do onog dijela gdje sam stopirao i tako za svaki film....
     
  17. Vedo

    Vedo Moderator

    i samo jos jedno pitanje i necu vise :D
    Kad tek otovris WMC, gdje ti budu locirani HD filmovi (ja ih imam pod "Video Library" i pod "media browser"). Al pogledaj kako to kod mene izgleda. kako da nastimam da mi filmovi/folderi i svaki film posebno bude kao sto je npr. kod Ghostbustera?

    [​IMG]
     
  18. syss

    syss Veteran foruma

    mene čeka isto 7ica ovih dana, ova vista je stvarno odron kakvog nema... toliko mi je problema pružila da mi je više stvarno dosta.

    mislim da se razumijemo to radi sve super kad se ispodešava, ali kopka me kad znam da nešto u pozadini ne radi kako ja hoću.
     
  19. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    @Almir

    Možeš li mi reći da li si koristio Stark covers? Evo skinuo sam verziju StarkCovers.8.2.2009 ali mi ne polazi za rukom da postavim 3d covere.
     
  20. Almir

    Almir Komšija

    Mjesto gdje podatke (čitaj filmove) drži WMC i MediaBrowser nije isto, ja ne koristim wmc nikako samo preko wmc mediabrowser koji se starta automaski po startu wmc, kasnije ću objasniti i kako.

    Najvažnije je doboro složiti foldere i po nekim pravilima a to je sledeće, locirate neku particiju ili hd što veću to bolju :)
    x:\
    Na tu particiju napravite sledeće foldere:
    Filmovi
    Serije
    Razno
    ....(po želji)
    Unutar filmova stavite sve filmove ali u foldere znači svaki film ima svoj folder

    Unutar serija svaku seriju stavite u svoj folder a svaku sezonu u svoj folder pri tome koristiti imena foldera tipa season1 season2, a imena postavii S01E01 - Intro

    Sledeće skinuti program meta browser, pokrenete učitate recimo pri folder Filmovi a on će učitati sa lije strane sve filmove, čemu on služi? preko njega će te skinuti sve informacije o filmu a to je caver, pozadina slike info o filmu i smjestiti u folder filma, caver će da snimi kao folder.png a pozadinu kad listate kao backdrop.png ima tu još nekih fajlova skontaćete čemu služi...

    Sledeća stvar je da otvorite konfigurator mediaborowsera koji se nalazi u programfiles/medaibrowser/configurator

    u Media colection unesete ubacite top foldere Filmovi, Serije, Uključite pluginse mediainfoprovider i high qualit thumbnails...

    Pokrenite wmc i vidjećete da svaki film ima caver i pozadinu i plus info o svakom filmu

    Ako hoćete da vam caveri izgledaju ovako
    [​IMG]

    Onda morate skinuti stark covers i on će da ovo uradi za vas, Unesete u media location folder Filmovi
    Za base profil izaberete 3d i neku od ponuđeni idete na prewiev i ako vam se svidi 'run on media location' on će promijeniti one foldder.png u caver kakav želite kao gore na slici i napravita backup kako bi mogli vratiti na početni i izabrati neki drugi caver, za 10 sec promijeni sve cavere :)

    Haj kasnije se opet raspišem :)