AMD Board Approves Acquisition of ATI, Bankers Confirm

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by ming, Jul 22, 2006.

  1. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Mene je jedino strah toga što možda nvidia neće imati toliko jake čipsete, a inače koga sam uzeo i koga preporučujem svima. S druge strane, što Enis spomenu, Nvidia procesor, matična ploča i grafička kartica... uh, meni idealno. Možda.

    Pošto neko reče da AMD trenutno nema dovoljno kapaciteta za proizvodnju sopstvenih procesora možda hoće da koriste ATIjevu infrastrukturu? I to je možda i samo iz mojih misli skontano. Jer ipak AMD počinje gubiti, povratak kralja... se desio.
     
  2. ming

    ming Veteran foruma

    ATi nema proizvodne pogone jer svoje cipove rade u TSMC/UMC fabrikama.
     
  3. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Znači to otpada. Nek se snalaze, kao što reče Nihad, Van Dam potezima.
     
  4. Esh

    Esh HWB

    jedna od mogucnosti je i da amd zatvori platformu kao sto je intel radio jedno vrijeme, pa da jednostavno izbaci nvidia-u iz igre kada je u pitanju razvoj chipsetova za svoje procesore, no ne vjerujem da ce se to desiti jer se ista taktika ni intelu nije bas pokazala najboljom..

    s druge strane, ako atijevi chipsetovi za amd postanu ono sto su intelovi chipsetovi za intel, onda bi nvidia mogla da iskoristi "ati taktiku" te se okrene ka razvoju entry-level rjesenja te na taj nacin zaradi i vise nego sto je to sada slucaj.
     
  5. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    A sta je sa amd-ovim fabovima u Dresdenu? Jel se gore proizvodi ili? Nesto se suska da je glavni cilj ati-ja upravo to postrojenje u Dresdenu. Navodno je daleko ispred TSMC pogona gdje nvidia pravi svoje chipove.
     
  6. ming

    ming Veteran foruma

    AMD Fab u dresdenu je najmodernija fabrija na svijetu (trenutno), ATi bi sigurno uletio u ovu novu sto se radi u New Yorku (bolji Yield, kao jeftinija izrada). U ovom dealu ATi mnogo bolje prolazi od AMD-a. Jedino ako su se obavezali na izradu prejakih chipova za AMD. Tu je i patent razmjena. Ma saso mange.
     
  7. Ace_

    Ace_ Aktivista

    na kraju ce biti jedna kompanija za auta, jedna kompanija za hardware, ovu monopolizaciju i globalizaciju treba sprijeciti jer se zesce otela kontroli
     
  8. starac

    starac Novi član

    Kupiti ATI i zadržati Nvidiju kao partnera je pretpostavljam AMD-ova strategija? No kako će Nvidija reagirati na to?

    Normalno, Nvidija nije na prodaju i ne treba joj merdžovanje. O ATI-ju kao potencijalnoj meti se priča odavno i bilo je pitanje vremena... AMD treba ući agresivnije na tržište notebook-a. Iz tog razloga merdžovanje sa ATI-jem ima itekako smisla, jer je ATI najveći third party proizvođač čipseta za notebook-e na svijetu. Na kraju priča o CPU/GPU na istom komadu silicija možda i neće ostati samo priča?
     
  9. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ma ATI treba AMD-u zbog chipseta i to je to...sigurno postoje i drugi razlozi ali taj je glavni.
     
  10. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Po meni je pitanje da li će ATI biti u mogućnosti izraditi nešto bolje od Nvidie. Ali svakako stoji činjenica da jeftino prolazi, i to ne samo u nas.
     
  11. Esh

    Esh HWB

    odgovorit cu pitanjem: zasto nvidia-ni chipsetovi nisu "brzi" od intel-ovih?:)
     
  12. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Pa da, sam si u recenziji rekao. Intel je kralj.

    Ali imaš i pravo što se toga tiče. Nvidia nešto ne zna što Intel zna, najvjerovatnije.
     
  13. Esh

    Esh HWB

  14. NeTRa1der

    NeTRa1der Komšija

    taman htjedoh da postam sliku rukovanja sa nabacenim smijeskom AMD-ATi duoble-a, kad ono Enis vec objelodanio vijest :mrgreen: :mrgreen:

    onda cu ja samo dodati, mada nije puno vezano za ovaj deal, da je najavljeno snizenje AMD-ovih proc. danas postalo i zvanicno :wink:

    http://www.dailytech.com/article.aspx?newsid=3460
     
  15. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Hmmm. Vrijeme će pokazati šta će biti, ali ja sigurno ostajem na AMDu, a da li ću ostati na Nvidiji, to će biti pitanje.
     
  16. syss

    syss Veteran foruma

  17. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Meni je ATi uvijek bio drazi od nvidije :mrgreen:
     
  18. NeTRa1der

    NeTRa1der Komšija

    mene bas interesuje kakve planove sada kuje nVIDIA :smt001
    bice interesantno pratiti razvoj situacije na polju chipseta, pa i na podrucju grafickih kartica (nekako mi se dopada onaj slogan na ATi-jevoj stranici: "AMD & ATI - A Processing Powerhouse :mrgreen: )
     
  19. Ante

    Ante Aktivista

    Pa nVidia je sad zapravo jedina u losoj poziciji

    Ako AMD i ATI budu forsali GPU u CPU tehnologiju, tome ce se i Intel okrenut. Sta ce onda sa nVidiom bit?
     
  20. postal dude

    postal dude Aktivista

    neću
    đesi imšire hahaha

    ma sve je to opet govnasto ispalo eto vidis, sve je to monopol čisti sada,
    2 komada u mp sektoru i 2 komada u graphu, fali konkurencije,
    ovo kao da se tačkaju dva golf dizla od semafora do semafora-
    jedan drugog uzima i onda stanu izbace novi model i opet se takčaju do drugog semafora 60kmh
    ma daj
    smijesno je ovo sve

    edit :
    gdje bahmut nestao?