AMD Board Approves Acquisition of ATI, Bankers Confirm

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by ming, Jul 22, 2006.

  1. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    vecina turion laptopa svakako dolazi sa xpress 200 chipsetima,tako da nevjerujem da cemo dugo cekati neku rock stabile plocu za amd-a.
    a definitivno je problem platforme koju amd nije mogao do sada ponuditi.
    ako naprave chipset+proc vista kompatibilan ispod 150$ mislim da ce rasturiti low end trziste na koje sada ciljaju a koje opet cini preko 90% prodanih pc-a
     
  2. Nihad

    Nihad Aktivista

    Sta je, postal_dude, jesul ti bljesnuli pred ocima stari sivi dani Buca potocki?

    Hahaha, cega se on sjetio. Vidi se da si napamet ucio sve lekcije!

    Hahahahahaaa1
     
  3. Esh

    Esh HWB

    nemoj biti toliko siguran u to. nvidia sada sebe vidi kao apsolutnog trzisnog lidera, a svoj fokus ce, po potrebi, jednostavno okrenuti ka intelu. usput, nvidia je finansijski izuzetno jaka. [/quote]

    intel vec odavno "istrazuje" to polje, no iako najave amd-a lijepo zvuce, nece se to bas desiti tako brzo. s druge strane, nvidia je ranije najavila da bi kroz period od 5 godina mogla imati vlastiti cpu, tako da ni takav razvoj situacije za njih ne bi predstavljao problem.

    dobro si uocio da je ati ispred nvidia-e kada su u pitanju laptopi, medjutim nvidia je daleko ispred na trzistu profesionalnih grafickih kartica te desktop rjesenja.
     
  4. Ante

    Ante Aktivista

    Al kolko sam skuzio, Intela ne zanima nVidia, posto dominira na grafickom trzistu, mislim kad bi i takvo rjesenje izaslo (gpu u cpu), Intel bi napravio svoju verziju gpu'a, a ne iso sa nVidiom nesto napravit.

    Al ako se razvije situacija kako ti kazes, sa nekolko godina mogli bi imat 3 CPU&GPU proizvodjaca. Cak i nije losa ideja, samo bi bio nVidiji trnovit put da skine ova dva diva s trona....
     
  5. Esh

    Esh HWB

    naravno, intel trenutno radi sam na tom polju. u teoriji, njima ne bi bilo nista draze nego prenijeti taktiku "platforme" sa notebook na desktop trziste pomocu kombinacije sa procesorom (jer sada imaju samo entry-level ponudu, sto ne znaci da im to ne donosi brdo novaca), no znacajan dio trzista i dalje trazi dovoljno brz GPU, a pitanje je koliko intel tu moze da uradi.

    slazem se, no ako uzmes u obzir koliko je puta intel "veci" i od amd/ati te nvidia-e te te nakon toga pogledas razlicita trzista, ipak vidis da je kroz odredjen period vremena moguce se boriti i sa divovima (npr. 20+% trzista procesora koje amd sada ima u odnosu na nista od prije 6-7 godina)
     
  6. Nihad

    Nihad Aktivista

    Vidi se da ste u toku.

    Kad bi bogdom neko iz tih firmi o kojima pisete citao ovaj forum, zaposlio bih vas odmah da budete "chief od decision making sector"

    :D :p
     
  7. Esh

    Esh HWB

    nihade hajde da ne idemo u off-topic stalno, a ako te bas zanima, mozda neki od nas i rade za neke od firmi koje se spominju ..
    u svakom slucaju, drago mi je da te to sve zabavlja, ali ako nemas konstruktivan reply, jednostavno zanemari.

    hvala
     
  8. Esh

    Esh HWB

    http://www.hardwarebase.net/?akcija=vijest&id=1640

    ko nije pratio, rd600 bi vrlo lako mogao postati najbolji chipset za core 2 duo (conroe) procesore.. vrlo kratko sam se igrao na tajvanu s testnim plocama te mogu konstatovati da definitivno mnogo obecava.

    intel, za sada, nece nista stopirati sto se tice ati-ja, ali bi uskoro mogli dobiti "SLI" na intelovim chipsetovima.
     
  9. jeretik

    jeretik Komšija

    Jah, da i ja dam svoj nemudri komentar na ovu temu

    Kako ja to vidim, ATI je uprkos kvaliteti izgledo ko da ce u dogledno vrijeme istrunut na suncu usred pustinje. Razlog tome bi bilo retardirano globalno trziste kojim se moze manipulisat raznim oblicima marketinga, odnosno nVidijinog sofisticiranog zavlacenja (sigurno se niko nece slozit sa mnom, al ne mogu se otet utisku da je onaj "bug" u novim driverima s onim balonom sto upiozorava na to da nema SLI-ja zapravo marketing. Ja inace mrzim nVidiju radi tih sitnih stvari. Jos im nisam oprostio Battlefield 2. Kita.). Ali tako je to, pretpostavljam - trziste je uvijek i bilo retardirano i sugestibilno i nikakvo, grrrrr... tako da bi kojekakvi quadovi, smradovi, sistemi sa 16 grafickih kartica i slicne gluposti namijenjene samo tehnoloskom takmicenju protiv ATI-ja konacno presudile i trziste bi odusevljeno prihvatilo nVidiju kao pobjednika, ne razmisljajuci o tome da pola stvari nabacanih na papire i napravljenih u VRLO ogranicenoj kolicini nikad nece uzivo ni vidit, a kamoli nekad bit u mogucnosti da koristi. Grrrrr...

    Enivej, ja ovo preuzimanje ATI-ja od strane AMD-a vidim ko preporod (ATI-ja) iako u stvari jos nisu zapali u ozbiljne probleme. Nece ni zapast, AMD ce se pobrinut za to. Takodje, sad su te dvije firme sudbinski vezane pocetnim slovima svojih skracenica, to je sigurno jedan od glavnih razloga kupovine ATI-ja od strane AMD-a (mislim da bi Dvorak bio ponosan na ovu konstataciju).
    ATI-AMD. ATIAMD. AATIMD. ATIDMA. Srce.

    Enivej, kita.

    Iskreno, ja bih najvise volio kao rezultat svega nVidia pocne proizvodit procesore.
    U stvari, najvise bih volio da se konacno prestanu koristit diskovi s jebenim magnetnim plocama i da se predje na nesto drugo.
     
  10. syss

    syss Veteran foruma

    magnetske ploče sucks... ati čipset sucks, nadam se da će nešto pošteno više izać iz te tvornice - samo loši driveri i loši čipseti idu van.

    uli radi bolje od njih a možeš ih kupit samo u asrock odjeljku... tužno.
     
  11. Esh

    Esh HWB

    c'mon 8)
    xpress 3200 je sasvim solidan chipset koji je po performansama tu negdje sa nforce4. rd600 je, takodjer, sjajan chipset.. ati-jevi entry-level chipsetovi za intel su se prodavali "ko halva", tako da im trebas dati malo kredita :)
     
  12. Esh

    Esh HWB

    pa klasicno, obje kompanije su napravile marketinski program po kojem su podrzavali odredjene razvojne timove, sto je rezultiralo time da se odredjene igre bolje vrte na odredjenim karticama, politicki receno :)
    sli je, naravno, marketing, ali i sjajna fora da se izvuce dodatni novac, sto je ati (kasno) shvatio tako da je zastupljenost crossfire rezima u odnosu na sli ravna nuli.
    kao i u svemu, fazon je imati pobjednika tako da se i sli / quad sli, kao i geforce 7950 gx2 mogu posmatrati kao cisti marketing, jer posjedovanje najbrze graficke kartice u ovom slucaju znaci i sjajnu promociju za ostatak linije.

    vec sam ranije spomenuo za te spekulacije oko nvidia-ne izrade procesora, mada mislim da u ovom trenutku sve zavisi od intela. ako intel prigrabi nvidia-u kao svog "naj" partnera te im "povjeri" dalju izradu grafickih procesora, onda ce nvidia taj cpu program dati da se radi u slobodno vrijeme 8)

    sto se tice magnetnih traka, fear not, polako ali sigurno flash / nand memorija nalazi put u notebook racunare te ce kroz naredne godine s povecanjem kapaciteta i daljim snizavanjem cijena doci i do desktopa.
     
  13. Ante

    Ante Aktivista

    Al bome, AMD-u je ova sad hajka oko spajanja s ATI-em dobro dosla da malo skrene pozornost sa izlaska Conroea na sebe, i pojeftinjavanja procesora. Al sutra je 'Dan-D', Conroei izlaze...
     
  14. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Definitivno ati ima potencijala...malo ih je nvidia sasjekla kupovinom ulija tako da ce im sada svaka pomoc amd-a dobro doci.
    Sto se tice ploca ati je sad nesto kao sis prije,izbacuju dobre entry level modele sa malo losijim driver/bios support-om ali to se moze ocekivati za 50$ ploce.

    Ja bih volio vidjeti crossfire/sli ploce

    Sad bi bilo zanimljivo vidjeti kombinaciju motorola/nvdia ili motorola/via ...da se i treci igrac ubaci u igru pa da mi kao rezultat toga kupujemo jeftinije i bolje racunare :mrgreen:
     
  15. NeTRa1der

    NeTRa1der Komšija

    meni se cini da se u citavoj ovoj prici nekako VIA zagubila :)
     
  16. Nihad

    Nihad Aktivista

    Enise, shvati ono kao pozitivnu kritiku :)


    Nego, jeste li gledali filmove serijala Highlander? Ja sam gledao samo jedan iz 1896 (Queenove pjesme se vrte u pozadini i kao soundtrack).


    Sva ta prica oko tih intela, atija, nvidija i amdova mi pravo lici na sadrzaj filma Higlhlander:

    Besmrtni nekakvi ljudi (rasa highlander, dodje ga kao oni grcki polubogovi) vode bitke za premoc a nikako ne mogu ubiti jedan drugoga jer su besmrtni. Pa se lese i lese i lese i lese, sve varnice frcaju, sve dok se ne obaljeste.

    To vam je to. Nije to vise industrija, to su auto utrke. Formula 1.
     
  17. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Ako amd izvuce sljedeca 3 kvartala gledat cemo highlander triologiju
    :D
     
  18. syss

    syss Veteran foruma

    ma ne dam ništa... evo jedan čuči na servisu i čeka dijagnostiku sutra - pale se ventovi, ali nema slike nema zvuka.