AMD Phenom II 955 BE problem s temperaturom

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by r4z0r, Apr 23, 2011.

  1. r4z0r

    r4z0r Aktivista

    Imam gore navedeni procesor , tek sam sastavio racunar .. stabilan je sistem .
    Procesor na idleu - znaci nista nije upaljeno ima temperaturu 47 stepeni C (provjeravao sam everestom) , kad' upalim stress cpu test na everestu temperatura leti preko 62 stepena C sto nije normalno za ovaj procesor .

    Sad me interesuje , da li je temperatura od 47 stepeni normalna za ovakav CPU sa standardnim AMD-ovim coolerom i nekom kineskom termalnom pastom ? :D
    Sta da poduzmem , da li je sigurno smanjivat voltazu ? Mislim da bi to utjecalo na smanjenje temperature ..


    QuadCore AMD Phenom II X4 Black Edition 955, 3200 MHz (16 x 200)
    Deneb jezgra
    Stepping RB-C2
     
  2. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Pa u svakom slucaju trebas bolje hlađenje..ja sam dobio uzasan hladnjak uz Phenom 2 koji cak nije ni pokrivao citav proc..
    Najbolje ti je da prstom opipas nakon 10 minuta testa hladnjak i vidis kakvo je stanje ako se grije onda znas sta moras...
     
  3. r4z0r

    r4z0r Aktivista

    10 Minuta stress cpu-a, memorije i hdd-a preko everesta bi se tragicno zavrsilo .. :)
    Ma pratio sam i brzinu ovog coolera , na normalnom koristenju bez ikakvih upaljenih aplikacija brzina mu je oko 3000 RPM , dok pri stressu ide i do 5400 RPM ako ne i vise .
     
  4. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Da li je to sto imas uopste cooler od Phenoma II,mozda si dobio cooler od athlona II,Phenomov cooler je sa heatpipe-ovima dok je athlonov samo komad aluminija.Svejedno ti treba neki bolji cooler pa makar CM Hyper TX3 ili nesto tipa Scythe katana.
     
  5. r4z0r

    r4z0r Aktivista

    Ima bakrene cijevi .. ali sto je zanimljivo , cooler nije pricvrscen nikakvim sarafima .. kao ima neki sistem "umetanja" , da skratim cuva ga 2 grama plastike .

    Stavio sam 3 grama termalne paste , da li je to dovoljno ? (1 mala sprica)
    Stvarno ne znam , evo sad je otvorena samo opera , a temperatura je 51 stepen C .
     
  6. selvin

    selvin Moderator

    Ili nije dobro nalegao cooler ili si s pastom zeznuo.
     
  7. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Auuuu,kakva crna 3 grama,stavi na sred procesora tacku paste malo vecu od zrna riže,kad stavis cooler to ce se razlijepiti preko citavog procesora i to je taman.Zbog prevelike kolicine paste cooler nije dodirnuo procesor skoro nikako.
     
  8. r4z0r

    r4z0r Aktivista

    Ma ja procitao - pasta za jednu upotrebu , pa ja "pljasno" sve po procesoru .. zamazo jedan sloj preko njega .
    Mislim da je 3 grama bilo ..

    Dino , sa toliko paste racunar nije reagovao nikako .. upali se i u roku 5 sekundi se ugasi , ne znam tacno zasto .
     
  9. selvin

    selvin Moderator

    Hahaha, i ja tek sad vidim sta gore pise u postu iznad mog :D

    Ne znas tacno zasto? Pa zato sto mu temperatura skoci, pa se sam ugasi.

    EDIT: I na slagalici pise 2-3 godine, pa je neko uspije sastavit za 6 mjeseci :D
     
  10. r4z0r

    r4z0r Aktivista

    Hh pa to sam i sam zakljucio , pa zezno stvar sa pastom .. :D
    Sta da radim sad ? Pajserom ne mogu skinit procesor tako se priljepilo ..
     
  11. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    To ga sad vakuum ulovio,morati ces ga uvrtati lijevo desno i vuci gore dok ne odlijepi.
     
  12. dmr

    dmr Veteran foruma

    :mrgreen: Pogledaj malo ovaj video

     
    Last edited by a moderator: Aug 2, 2017
  13. r4z0r

    r4z0r Aktivista

    Hocu li moci iskoristit termalnu pastu koja je vec nanesena ? Da skinem onaj dio koji je visak i da ostavim na sredini ?
     
  14. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ne! Ali ako nemas vise paste posluzit ce i to dok ne kupis. Ostruzi visak pa ocisti cpu pa nanesi malo tog viska na sredinu.
     
  15. r4z0r

    r4z0r Aktivista

    Juce sam je stavio tek , valjda bi trebalo radit .
    Hvala na odgovorima , ode sad strugat ona 2 i po grama :)
     
  16. dmr

    dmr Veteran foruma

    Nije problem sto si jucer stavio vec ako je presla preko cpu-a vjerovatno je pokupila prasine i prljavstine i sad to nije to.
     
  17. r4z0r

    r4z0r Aktivista

    Mislim da je do everest cpu stressa .
    Evo sad sam testirao Mafia 2 na high detaljima - rezolucija najveca - physx ukljucen .. igra ne steka ,a temperatura je na 51 .
    Ista stvar i sa metro 2033 ..
     
  18. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Ne mozes igrama testirati CPU,nece ga igre nikad 100% opteretiti,skini si "prime95" pa sa njim optereti CPU pa ces vidjeti sta je temperatura. Uredan cooler koji je lijepo nalegao mora da drzi procesor ispod 65c u prime95 testu.
     
  19. r4z0r

    r4z0r Aktivista

    Opet isto .. morat cu zamjenit cooler .
    Cudno , voltaza cpu-a mi je na 1.425 V , zar nije normalna 1.35 ?
     
  20. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    AMD je mnogim procesorima digao voltazu da bi se dobro klokali na losijim plocama bez dizanja napona,slobodno potrazi koji ti je napon dovoljan za 3200mhz,mozda ti i 1,25v bude dosta.Uglavnom smanji pa testiraj vec pomenutim programom.