AMD Phenom II X6 1090T @ HWB

Discussion in 'Sadržaj, prijava problema i prijedlozi' started by Esh, Apr 27, 2010.

  1. Esh

    Esh HWB

    Link: http://www.hardwarebase.net/recenzije.p ... u_stranicu
     
  2. GW

    GW Moderator

    Dobra recenzija. Dobar tajming.
    Ne bi bilo loše da imaju neki komentari ispod grafika, čisto da ljudi znaju zašto je neki rezultat takav kakav jeste. Primjetio sam da ste koristili "odsječene" grafike (RE5), što naravno nije dobro. Vjerovatno zato što je Dog radio recenziju. :D
     
  3. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    bez obzira na konfu svi mi znam da je dog intelash
    :mrgreen:
     
  4. GW

    GW Moderator

    Pa dobro, ako moraš imati favorita, onda je bolje da je AMD nego Intel zar ne?
     
  5. syss

    syss Veteran foruma

    dobra recenzija, zanimljiv cpu :)
     
  6. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Evo i mala ispravka. Zvanicno, preporucena maloprodajna cijena 1090T modela je 285 americkih dolara, a ne 295 kako smo naveli u recenziji, što Phenom pozicionira izmedju Core i7 860 i 930 procesora.
     
  7. Aco

    Aco Novi član

    Kada se ocekuju novi AMD procesori na nasem trzistu i da li se sa njima ocekuju snizenja intelovih :?: :mrgreen:
     
  8. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    pa pitanje je da li ce doci do snjizenja cijena intelovih cpu-ova, jer su bolji.... i ako dodje do toga, bit ce to minimalno....
     
  9. Esh

    Esh HWB

    Mislim da bi se prvi primjerci mogli pojaviti vec krajem naredne sedmice. Ne ocekuje se snizenje cijene postojih Intelovih procesora, vjerovatno samo guranje 920 u EOL i zamjena sa 930 po istoj cijeni.
     
  10. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Evo nakon pola dana sam uhvatio malo vremena da pregledam i "tudje" recenzije, i vidim da je situacija poprilicno sarolika. Dok su relevantni svjetski portali ostali poprilicno hladni, poput nas, neki su ocarani, pa nisu rijetkost ni editor's nagrade.
     
  11. Esh

    Esh HWB

    Sve zavisi od broja izvrsenih testova, odnosno analize. Neko uvijek padne pod hype :)
    Novi procesori mi se cine kao najbolji izbor za one koji vec imaju plocu koja podrzava nove procesore te razmisljaju o nekoj nadogradnji, dok pri kupovini komplete platforme, ukoliko je kupcu svejedno da je li je AMD ili Intel, cini mi se da performanse i cijena ovaj put nisu dovoljna argumentacija za jednostavnu preporuku ka AMD ponudi.
     
  12. Mujka

    Mujka Komšija

    jedna zamjerka za ove igre koje ste testirali nebi bilo lose da ubuduce malo "novije" testirate koje mogu iskoristit 6 core

    recimo bad company 2
     
  13. Esh

    Esh HWB

    Od osam game / 3D testova, cetiri su nova. Ima li mogucnost da se snimi demo u BC2? Ako ima, lako je ukljuciti u benchmark, u suprotnom izbjegavamo "FRAPS metodu" zbog ocitih razloga.
     
  14. Mujka

    Mujka Komšija

    Ne moze, al et opet recimo tu se bas vidi kako amd pobjeduje za recimo 800 $ mozes sastavit sve bez graficke naspram intelovog procesora koji sam kosta 800$ a iste perfromance u bc2
     
  15. Esh

    Esh HWB

    Kako si dosao do ove matematike?:D
     
  16. Mujka

    Mujka Komšija

    So here we have the Phenom II X6 series, overall offering very brawny performance while retaining a very interesting price. I mean if you need to transcode video's cheap and fast, pick up a:
    199 USD Phenom II X6 1055T - 1090T 300$
    125 USD 890GX motherboard (integrated graphics)
    60 USD 4 GB DDR3 1333
    50 USD 500 Watt PSU
    50 USD Chassis
    69 USD 1 TB HDD
    25 USD ODD

    guru3d

    u bad company 2 je poredjen sa core i7 980x znaci na ove gore cijene moze i graficka stat poput 4870 :)
     
  17. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Logika bi ti imala smisla kad bi ljudi kupovali racunar samo da igraju BC2. To ne mijenja cinjenicu da jeftiniji i7 860 sa dvije jezgre manje ostvaruje prednost u vecini everyday aplikacija, u nekim slucajevima je ta prednost poprilicno velika, a pri tom jos i manje trosi.

    BTW malo sam se jos igrao, pa evo jedan interesantan rezultat na zraku
    http://valid.canardpc.com/show_oc.php?id=1154367
     
  18. Esh

    Esh HWB

    Kao sto Dog rece, ne moze se praviti poredjenje samo na osnovu jedne igre, a jos je zanimljivije praviti poredjenje procesora od 1000 i procesora od 300 dolara te doci do "zakljucka" da ovaj sto je 3x skuplji ne nudi i 3x vece performanse, kao to je nesto sto nismo znali prije.

    Poenta je ubaciti procesore koji se prodaju po priblizno istoj cijeni i onda praviti adekvatno poredjenje.
     
  19. Mujka

    Mujka Komšija

    Upravu ste nisam znao da je 860 jeftiniji za 20 30 $. Onda ispade da amd moze samo pobjedit ako se neko ne planira igrat :) vec radit recimo obradu videa. Al et i dalje mislim da sa boljim softwareom amd bi pobjedio lagano recimo taj i7 860.
     
  20. Esh

    Esh HWB

    Nemamo mi nista ni za Intel, ni za AMD, samo baratamo cinjenicama. I Intel i AMD mogu napraviti PR spin od bilo cega, a to je upravo sto se ovdje desilo, i svaki od proizvodjaca ce ispricati svoju pricu. Pored specificnih poslova gdje vise jezgri dolazi do izrazaja, jasno smo naveli da je kupovina ovog procesora izvrstan izbor za oni koji su vec na AM2+ platformi i razmisljaju o nadogradnji.

    Sto se tice iskoristenosti jezgri i threadova, o boljoj "podrsci" pricamo od Q6600, a koje godine je to ono bilo?