AMD Phenom II X6 1090T @ HWB

Discussion in 'Sadržaj, prijava problema i prijedlozi' started by Esh, Apr 27, 2010.

  1. Mujka

    Mujka Komšija

    Da li je moguce u recenzije ubaciti graf sa poredjenjem oc procesora za recimo 30 %
     
  2. Esh

    Esh HWB

    Pa ima na 4-5 dijagrama ubacen OC kada je procesor na 4.2GHz, a vidjet cemo da ubacimo komplet OC testove uz nadolazecu recenziju Gigabyte 890FX ploce.
     
  3. X-Factor

    X-Factor Komšija

    Gotovo svi pisu: ako mislite da se igrate onda uzimite ipak intel, ako se bavite video obradom i 3d-om onda je ovaj cpu preporuka. Ne vidim nigdje da je intel nesto bolji ili isplativiji od AMD-a kad je gaming u pitanju.
    X58 + i7 ne dalju nista bolje performanse u visokim rezolucijama (full hd i vise) od recimo AM2+ platforme i Phenom II X4, 1-2fps-a nista ne znace naspram ustede u djepu koju pravite sa AMD-om. Tako da ne vidim razloga zasto ovaj novi X6 ne preporuciti i za gaming, narocito jer se da dobro overklokirati a hladniji je od intela bar 20C. Ako mognete nekad napravite komparaciju AMD 890GX/FX platforme sa X6 na defaultu i X58 i i7 930 na defaultu sa 5870/crossfire i kad stigne GTX480/SLI u full HD i visim rezolucijama, da vidimo kolika je to nadmoc intela u tim situacijama da bi neko bio spremat dati 400+ KM za dobru X58 plocu, 3 plocice DDR3 rama i procesor od 600 KM? :)
    Ne znam kojeg gamera interesuju testovi procesora na low detaljima i 640x480, ta fps razlika je totalno nebitna.
    Evo jedan link vezano za ovo o cemu govorim:
    http://www.pureoverclock.com/review.php?id=794&page=1

    Misljenja sam da je solidna AM3 ploca sa crossfire podrskom ~250KM i Phenom II X6 1055T ~200€ nenadbjediva kombinacija za svaku vrstu aplikacija pa i famozni gaming, narocito uz blagi OC na stock hladjenju bez dizanja napona na nekih 3.5-3.6GHz...
    Za one koji vec posjeduju AM2+/AM3 izbor je stvarno jasan :D
     
  4. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Za igre je trenutno (a i neko vrijeme ubuduce) je sasvim dovoljan X4 965, i uz adekvatnu graficku, nema potrebe za skupljim procesorom. Lakse je kasnije nadograditi na X6 kada bude potrebe.
     
  5. Vedo

    Vedo Moderator

    ako ce se vec testirati CPUovi onda nema smisla to radit u FullHD rezi, kad su igre u pitanju uvijek se CPU testira u 1024x768 bez AA, da grafe ne bi bile usko grlo ;)
     
  6. X-Factor

    X-Factor Komšija

    To je jasno, ali na osnovu toga zakljuciti da je gaming bolji na jednoj ili drugoj platformi je smijesno??

    Uz ustedu na amd platformi ostane taman dovoljno para da si ubacite za klasu bolju graficku karticu ili vise rama ili bolje napajnje ili veci HDD, mislim da se u tome lako istopi prednost i7 na rezolicijama na kojim se gameri igraju.
     
  7. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Ne znam o kakvim ustedama mi govorimo? Phenom II X6 1090T + 890GX ploca ne kosta nista manje od i7 860 + P55 kombinacija. Sto se igranja tice, od osam naslova koje smo mi koristili za testiranje, intelova kombinacija je bila jaca u sest slucajeva, a osim toga x6 nije nista ostvario nista bolje rezultate od skoro duplo jeftinijeg 955 quada. 1055T je mozda u malo boljoj situaciji, ali o tom necu govoriti dok ne provjerim iz prve ruke. S ovim recenzijama je situacija ispala takva da ne znas kome mozes vjerovati. Testovi na niskim rezolucijama o kojim se govori nemaju veze s gamingom, radi se o provjeri sirove snage procesora. Ovdje govorimo o x6 procesorima, i nema potrebe da se vracamo na x4 na am2+ platformi. Isplativost te kombinacije je vec jasna.

    EDIT: Evo jedan dobar tekst o skaliranju napona i zagrijavanja
    http://hwbot.org/article/news/hwbot_res ... re_scaling
     
  8. Esh

    Esh HWB

    Meni nije jasno samo sto ne pogledate da je i7-860+P55 jeftiniji od X58+920/930, brzi te da manje trosi, cak i od svih AMD rjesenja tog ranga. Ne mozete pricu Bloomfielda nabacivati i ovdje ako ima jos nesto da se pokaze.
     
  9. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Jok, upravo treba suprotno, da se pokaze koji procesor (platforma) moze bolje da 'nahrani' neku grafu i to se radi u zahtjevnim igrama i rezolucijama gdje fps nece preci 50...
    Sta ti znaci sto i7 dere phenom2 u 12x7 u crysisu kada u 19x12 daje jednako ili bolje? U kojoj rezi ces se na kraju igrati?
     
  10. Esh

    Esh HWB

    Vedo, mobsterc ti je vec spomenuo, ali imaju rezultati iz dvije igre, 640x480 low, da se vidi i ta razlika, a sa visim detaljima i rezolucijama se testira upravo da bi se pokazalo sta se i koliko isplati, ukoliko je potencijalni kupac prije svega igrac.
     
  11. Vedo

    Vedo Moderator

    aha, mislio sam da ako je neki CPU jaci u 640x480 da je ujedno i jaci i na vecoj rezi (ukoliko su grafe iste u obje kante). nisam znao da i kod njih moze bit jedan brzi u 1024x768 a drugi da je brzi u 1920x1080, kao kod grafa.
     
  12. Esh

    Esh HWB

    Sacekaj, odakle si sad to izvukao? Na visim rezolucijama uz visoke detalje najbitnija je graficka kartica i ako se koristi ista kartica, razlika u performansama izmedju procesora je uglavnom minimalna.
     
  13. Vedo

    Vedo Moderator

    Pogresno izgleda protumacih tvoj zadnji post, sad shvatam sta je pisac zelio da kaze :)
     
  14. selvin

    selvin Moderator

    Sa ovakvom pricom, pocet ce se siriti glasine kako je Intel za gamere, a AMD za profesionalce :D