AMD predstavio 5400+ i 5600+ procesore

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Neso, Dec 13, 2006.

  1. Neso

    Neso Komšija

    Procesori će nositi oznake 5400+ i 5600+, ali su im taktovi identični - 2.8 GHz. Razlikuju se u količini L2 keš memorije, pošto 5400+ dolazi sa 2 x 512 KB keš memorije, dok 5600+ dolazi sa 2 x 1 MB keš memorije.
    Procesori su izrađeni u standardnoj 90-nanometarskoj izradi i poseduju disipacije od 89 W.

    [​IMG]
    Sta mislite kako ce ovo da fercera.Kakva bi ovo investicija bila da se kupi?Naravno gledajuci na 5600+ 8) Kakvo bi se hladenje trebalo uzet(pri clockanju)?
     
  2. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Nikakva. Taj proc se nece nikako clockat, isto kao i FX-60.
    Sranje ako se mene pita. Naclockani E4300(koji ce bit bar 4-5x jeftiniji) ce ga oprat uzduz i poprijeko.
     
  3. syss

    syss Veteran foruma

    ništa još od amd-a se ne nazire vrijedno pažnje.
     
  4. Neso

    Neso Komšija

    Od AMD-a se očekuje tranzicija mnogih navedenih modela sa 90-nanometarskog na 65-nanometarski način izrade.Znaci citava 64 x2 serija ide pod 65 nm sto ce biti uradeno prvom polovinom 2007 godine.Kod notebook-a ce da se desi isti tretman.Suska se da ce trositi manje energije od Core Duo i do 50% sto znaci i da ce se dosta manje grijati.Eh sada sta im donosi 2007 godina vidjet cemo.
     
  5. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Bumo vidjeli...ja ne vjerujem. Sad cemo imat sitauaciju kao sa P4 i Athlonima XP, brvi au bili brzi(i hladniji) ali su drugi, iako samo malo sporiji, znatno jeftinji...
     
  6. Ace_

    Ace_ Aktivista

    dok sa druge strane Intel sprema prelazak na 45nm, samo malo kasnije
     
  7. Neso

    Neso Komšija

    Poslije 65 nm tegnologije AMD-ova sljedeca misija ce da bude ulazak u korak sa Intelom sto se tice 45 nm nacina izrade CPU-a ali tek 2008 godine do cega cemo da se nacekamo :wink: Vijecni rat po meni.
     
  8. Ace_

    Ace_ Aktivista

    dasta je neg vjecni rat, glupost je biti u jednom taboru cijelo vrijeme, najbolje je uzimati ono sto je najisplatnije i najbrze u trenutku kupnje, ako je to Intel uzecu ga iako mi se vise "svidja" AMD
     
  9. syss

    syss Veteran foruma

    pa ja sam zadnji put bio na intelu dok sam koristio 16-bitni winsocket i spajao se na carnet dubrovnik jebote led :wink:

    amd all the way... a gle me sad.
     
  10. Neso

    Neso Komšija

    Ma dobro taj tvoj Intel Pentium D 805 je ipak lower performance verzija 820/830/840 familije dual core Intel procesora.Dobro se clocka :wink: Jesi li probao i koliko moze ici izad defaulta?Kakav cooler imash na njemu?Defaut cooler?
     
  11. Guest

    Guest Guest

    Treba vidjeti poredjenje sa core procesorima istog cijenovnog ranga. To kako se moze clock-at mi je oduvijek bio bezvezan kriterij za mjerenje performansi.

    P.S.

    Zasto toliko govorite o proizvodnoj tenologiji? 90nm, 65nm, zar je nama kao korisnicima bitno? Ionako niko ne zna sta ovi podaci stvaro predstavljaju :lol: Vise smisla ima govoriti o mjerljivim performansama i zagrijavanju, a pustiti proizvodjace ta pakuje tranzistore kako znaju i umiju.
     
  12. syss

    syss Veteran foruma

    ma može sa dobrom pločom na 4, možda malo više... freezer 7 pro je gore na 2k okretaja, temp 35-50.
     
  13. Neso

    Neso Komšija

    @NM 156 Pa od nacina nanometarske tehnologije ti i zavisi temperatura CPU-a.
    To su ti preformanse.Velika temperatura poveca CPU usage pri banalnim operacijama na PC-u pri cemu ti opadaju preformanse.Mi o svemu pricamo drug samo to je fazon sto do tog dijela nismo dosli.Ako budemo pricali bas o preformansama preci cemo na igre i onda otici u Offtopic :D
     
  14. ming

    ming Veteran foruma

    [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]
     
  15. Esh

    Esh HWB

    jedna od stvari koje uvijek volim na ovom forumu. postoji velika sansa da se u svakom threadu nadje materijal za roflmao :mrgreen:
     
  16. Neso

    Neso Komšija

    Govorim iz iskustva.Kad sam imao Intel P4 Prescota i kad mi temperatura porste sta god da radim na kompu CPU Usage mi je isao i do 95%-100%(nije izvlakusa).
     
  17. ming

    ming Veteran foruma

    I opet [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]
     
  18. Neso

    Neso Komšija

    Sad ne znam kad budem uzimao novi proc dali uzet 4200+ ili sacekat neku bolju soluciju.U pitanju je x2 ofc. :)
     
  19. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]
    Moro sam i ja hehehehehehe
     
  20. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    E4300. I nijedan drugi. Osim ako AMD jako povoljno ponudi 65nm proceve...
    U svakom slucaju ti valja promijenit maticnu.