AMD Radeon HD 5800 Series [Evergreen DX11 GPU]

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Esh, Jun 3, 2009.

  1. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Evo odmah :)
    [​IMG]
     
  2. Esh

    Esh HWB

    Uvijek je simpaticno pratiti kako se u "jedan fps" podese specifikacije kartica...
     
  3. X-Factor

    X-Factor Komšija

    Svidja mi se kako podnosi visoke rezolucije u kombinaciji sa AA i AF filterima. Valjda cemo za pola godine imati cijenu pribliznu onoj koju ima HD4890 :)
     
  4. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    To ce bit dobre kartice za 1920x1200+ rezolucije.

    Taman uzet i 24" monitor. :D
     
  5. Esh

    Esh HWB

    Cisto informativno:

     
  6. dmr

    dmr Veteran foruma

  7. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Fin pregled dosada poznatih informacija i slika. :)
     
  8. Esh

    Esh HWB

    Izgleda da su sa TPU ljuti sto nisu dobili kartice ili sta su vec htjeli pa su ponudili ovaj clanak te ga potkrijepili informacijama sa drugih izvora. Na ovaj "fol" su se izvlacili i torrent sajtovi, no to je vec druga tema. Uglavnom, mogu potvrditi da vecina objavljenih informacija u spomenutom clanku dolazi iz AMD-ovih materijala.
     
  9. k0ST

    k0ST Aktivista

    Mah, meni vise lici na marketinski fol (jer ako nisu dobili, dobice do 22. garant)...
    Nego reci ti nama hoce li biti i HWB ekskluziva?
     
  10. Esh

    Esh HWB

    Onima koji redovno prate HWB i forum, poznato je da mi ulazemo velike napore da bi nasim citaocima/posjetiocima ponudili kvalitetne recenzije novih proizvoda na dan predstavljanja proizvoda, odnosno u isto vrijeme kada slicne clanke ponudi i "ostatak svijeta".

    Osim sto zelimo da i oni iz BiH budu u prilici da citaju takvo nesto na portalu koji je usmjeren prije svega na trziste u BiH, nama je jasno i zbog broja posjeta, renomea te same aktuelnosti izuzetno bitno da te objave prate svjetske trendove jer je realno tesko ocekivati da neko nakon sto procita recenziju na par inozemnih sajtova uz recenzije nasih kolega iz Srbije i Hrvatske (zbog jezika) da nekad poslije odvoji vrijeme i za nasu recenziju, bez obzira koliko se mi trudili kroz kvalitet teksta i detaljnost testa.

    Zbog toga smo u konstantnoj borbi sa vendorima da nas ukljuce na "svjetsku mapu", no treba bit realan i shvatiti da je BiH poprilicno nebitna u ovom trenutku zbog velicine trzista (zato uvijek govorimo da citate one IDC-ove izvjestaje i vrsite usporedbu sa trzistima ostalih zemalja regiona), a zbog cinjenice da je broj primjeraka novih i zanimljivih proizvoda uvijek ogranicen te pogotovo broj mjesta na razlicitim skupovima gdje se ti proizvodi predstavljaju, mi, kao medi iz BiH, po pravilu zavrsimo izvan tog kruga radi prirode bh. trzista.

    Kada uspijemo nesto objaviti na vrijeme, vjerujte da je to rezultat velike borbe. Takodjer, bez potrebe za nekim uljepsavanjem i diplomatijom, vecina bh. distributera hardvera ne zeli saradjivati sa medijima koji ce objavljivati objektivne prikaze te biti izvan raznih talova. Marketing budzeti (gdje su negdje, vjerujte, predvidjeni i mediji od strane vendora) se trose iskljucivo za podsticaj kupaca kroz slanja na razna putovanja po svijetu ili neograniceno stampanje promotivnih letaka koji sluze kao veoma jednostavan nacin za pranje novca. Vendori ne zele da kontrolisu kako se to trosi sve dok se bilo sta prodaje te generalno padaju na pricu o nemogucim uslovima ovdje. To je cisto malo podsjecanje na nasu realnost. Logicno, odgovornost je na nama sto se do sada nismo usjepli izboriti za bolji status i u takvim uslovima.

    ----

    Da se vratim na pitanje -- necemo imati nove kartice 23. septembra, dobit cemo ih vjerovatno nekad pocetkom oktobra. AMD je pripremio izuzetno mali broj press sampleova koji su podijeljeni selektiranim medijima na skupovima odrzanim u Minhenu, Londonu i Americi. Iz nase regije su isla dva predstavnika, iz Srbije i Hrvatske (nemam podatak za Sloveniju, no njih obicno pokrije na vrijeme neki ozbiljniji distributer), koji su dobili te kartice na test, no s obzirom na cinjenicu da je i u tim zemljama veliko interesovanje za testiranje, kroz te silne rotacije jednostavno nije moguce da to dodje i kod nas na dan-dva prije 23. septembra. Problem je u tome i sto AMD-ovi partneri jos uvijek nemaju kartice pa je cini mi se vrlo moguce da ce i taj 23. septembar biti oznacen kao nepopularni paper launch.

    Kada recenzija bude objavljena, mi cemo se potruditi da bude kvalitetna i detaljna tako da vam ne bude zao sto ste odvojili vrijeme i za nas, nakon xy slicnih objava.

    U medjuvremenu, napravit cemo jedan intervju sa kolegom iz AMD-a na temu novih kartica, Athlon II X4 procesora, 785G ploca i slicno, no s obzirom da cemo to odraditi vec sutra te da nema vremena da to promoviramo kroz pocetnu stranicu, ukoliko neko ima neko smisleno i zanimljivo pitanje koje bi zelio postaviti, a tice se navedenih tema, ima vremena do jutra da ostavi na forumu. Naravno, ne garantujemo izbor/koristenje pitanja.
     
  11. GW

    GW Moderator

    Pitanje za AMD: Kako se misle boriti sa Intelom u 2010, znajući da Intel već ima Core i7/i5 procesore + 32nm refresh stiže, dok AMD neće imati novu arhitekturu u 2010. a tradicionalno će i kasniti dosta sa prelazom na 32nm?

    Eto jedno od mene. :)
     
  12. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Ako Enis postavi pitanje, cekacemo oficijelni odgovor ali neki logican slijed:
    cijenom kao do sada a nehalem iz vise klase sa HT-om ce tretirati sa 6core u desktop segmentu, plus ce opet biti prica o isplativosti platforme i istoj kao cjelini. Vjerovatno ce pokusati uraditi jos neke optimizacije kako bi se podigla oc margina.
    Intel je imao i 45nm dosta ranije, a nije bilo neke drasticne promjene u arhitekturi pa je poznato kako su konkurisali. Mislim da se nista bitno nece promijeniti. Dokaz za to je da cijena 965 BE ne spada iako je i5 750 vec neko vrijeme tu a nece je ni spustiti dok ne osjete primjetan trend opadanja zainteresovanosti. Ovo je prica slicna onoj 3850/3870 gdje se amd 'izvukao' i u masama se stvorio stav o isplativosti pa onda kada je 8800GT to u neku ruku potkopao, ljudi su ih i dalje kupovali. Dakle, standardna strategija do pojave bulldozera :)
     
  13. Esh

    Esh HWB

    Prvo i osnovno pravilo kod ovakvih stvari je da nikad niko ne prica o proizvodima koji nisu najavljeni/predstavljeni, posebno s aspekta mogucnosti i performansi.
     
  14. GW

    GW Moderator

    Da. 6 jezgri i novi stepping/manje grijanje/veći overclock. To bi otprilike bilo to. Vidimo se u 2011. :D
     
  15. k0ST

    k0ST Aktivista

    Evo od mene par poluozbiljnih pitanja:
    1. Planira li ATI/AMD izdavati chipset za intel platformu?
    2. CPU razvoj - intel je, ocito, iskoristio originalnu AMD ideju integracije (najprije memorijskog kontrolera) i otisao korak dalje sa integracjom PCIe (i5). Sta dalje - hoce li AMD pratiti intel ili unaprijediti proces (integracija 2x16 PCIe kao crossfire platforma)?
    3. Zasto hardwarebase.net, kao jedini kvalitetan bh hardware site, nije dobio novu 5800 za ekskluzivni review?

    btw, evo i prvih cijena nove serije (cijena, prava sitnica):
    http://www.techpowerup.com/104047/Radeon_HD_5870_1_GB_Gets_First_Listing.html?cp=1
     
  16. X-Factor

    X-Factor Komšija

    Za single gpu karticu koja po nekim najavama ima performanse 4870X2 ili GTX295, novi DX11, cijena od 319.99 EURa pri samom izlasku i nije puno. GTX285 jos kod nas kosta 700 i kusur KM, ako bude 700 KM u startu moze proci, kroz pola godine eto je na 550 KM :D
    Ja sam ocekivao cijenu 399 eura, koja ce se blago spustiti kad izadje 5870x2(ako je bude) koja bi kostala 500-550 € :D
    Mjesec dana poslije 5870 serije najavljena je 57xx serija sa cijenom <200€ od koje mozemo ocekivati 4890 performanse ili mozda malo bolje :roll:
    to ce biti prava kupovina za nas smrtnike :D
    Jedna 5770 pri izlasku i jos jedna malo kasnije dok se stabilizuje cijena, i eto ga crossfire za siroke mase :D
     
  17. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    da, ali nemoj zaboraviti i ulaganje u PSU koje ce vecini trebati za Crossfire.
     
  18. X-Factor

    X-Factor Komšija

    Ah mislio sam da se danas podrazumjeva imati dobru napojnu prije svega :)
     
  19. extibo

    extibo Komšija

    Ako budu sredili drivere, CF ce biti itekako isplativ.
     
  20. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    naravno, dobre napojne su i one od 350W i 400W (silverstone, forton....), ali nisu dovoljne :D al' vratimo se na temu, jer jos uvijek nemamo ni po jednu karticu iz 5800 serije, a kamoli vise njih za CF :D