AMD Radeon R-200

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Sena, Aug 21, 2012.

  1. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Da nisu možda izašli novi ati dravjeri?
     
  2. Pionir

    Pionir Overclocker

    :D
    Hajde probajte da vidimo :)
     
  3. k0ST

    k0ST Aktivista

    slabo da iko ima podrzane kartice... ja znam da ti druze Pionir imas (pre)velika ocekivanja od mantla, ali nema nekog cuda, barem ako je suditi po web testovima...
     
  4. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Evo nekih testova za BF4 + Mantle:

    Ima i ovdje kratki test:
    http://pclab.pl/art55953.html
     
  5. Sena

    Sena Veteran foruma

    Kao sto je i ocekivano u cpu bound testovima velika poboljsanja, u gpu bound mizerna.
     
  6. mirzet1976

    mirzet1976 Aktivista

    Ovo je tek početak Mantlea, vjerovatno neki od nas imaju velika očekivanja od istog i to na prvu ali kako su rekli tipovi iz Oxide Gamesa da su tek zagrebali po površini, znači ima tu posla da su uradi ogromnog pa da to fercera kako treba.
     
  7. Pionir

    Pionir Overclocker

    Eh :D , nemam ja nekih ocekivanja, ali da-vjerujem da novi ili izmjenjeni softwer moze poboljsati (neke) rezulate, dok je u kombinaciji jos opasniji.

    Kada budem imao vremena, napisat cu jednu temu o tome, a radi se o tome da sa svojom HD 3000 igram razne igre :D.

    Sta vidis na slici dole ?
    [​IMG]
    Kada sam prvi put pokrenuo igru-jedva, a sada sa izmjenama igram se super i pitam se sta moze Kaveri sa Mantle :wink:
     
  8. mirzet1976

    mirzet1976 Aktivista

    Ma nisam misli na tebe i meni se sviđa ova stvar sa Mantleom pošto ja pref. AMD ali treba biti realan treba tu još dosta vode proteći ili ne
     
  9. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Nije bas bezveze ovaj boost. Ako pogledate na 4. strani ovog PCLab testa, vidi se da u DirectX-u nijedan CPU ne dosegne 80FPS, a u Mantleu vecina moze, pocev od Haswell Core i3 procesora, i naklokani AMD-ovi daju dobre rezultate.

    i3-3240 (veoma slican 3220 koji sad koristim) ima skoro duplo veci framerate nego u DirectX-u (72FPS naspram 40FPS). 70FPS u DirectX-u imaju jedino overclockani i5/i7 procesori.
     
  10. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Ja kako vidim iz prilozenog Mantle je pomoc procesoru a ne grafi :)
     
  11. mirzet1976

    mirzet1976 Aktivista

    Vidi se iz zadnjeg testa da to još nije ispeglano gdje ide 6 uzastopnih testova kako opada FPS i to puno.
     
  12. Waha102

    Waha102 Aktivista

    Da se ubacim u temu. Smatram da je Mantle izuzetno pozitivna stvar. DirectX je zadnjih godina ulaganio i nema nikakvih radikalnih promjena ni u kvaliteti prikaza ni u brzini izvršavanja (ako izuzmemo tesalizaciju) tako dođe. Plus na sve to politika da se DX veže za odgovarajući Win. Zašto XP nebi mogao imati DX11 recimo...
    Mantle pokušava pomaknuti stvari sa mrtve tačke. Rasterećujući CPU dosta posla. Ovo je tek početak velike stvari tek trebaju da dođu...
    Zamisli samo šta se sve može uraditi sa svom tom sada slobodnom procesorskom snagom. Kako neko reče tek su zagrebali po površini. Tek kada se pojave igre koje su nativno rađene za Mantle onda će se vidjeti koliko je Mantle napredniji od DXa.
     
  13. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Da, djeluje kao da grafickoj omoguci da bez obzira na cpu pruzi svoj stvari maksimum. Ali i dalje Mantle>DirectX, cak i sa najjacim procesorom.
     
  14. Konjislav

    Konjislav Komšija

    Pa to su upravo i rekli od početka ako ne varam. DirectX Draw api call je veoma zahtjevan procesorski, tako da ako se ova operacija smanji zahtjevnošću, odmah se može vršiti više draw poziva, što je posebno bitno kod slabijih procesora, mada i kod jačih se primjeti. I kao što rekoše u CPU bound igrama, ovo je HOLY GRAIL.
     
  15. Sena

    Sena Veteran foruma

    Od mantle-a se ocekivalo cudo, to se nazalost jos nece desiti sve dok postoji microsoft, nvidia, intel i drugi.
     
  16. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Pa cudo je i na ovom nivou. Dobijes bolje performanse cak i sa najjacim procesorom. 290X sa i3 ima performanse naklokanog i7, to nije mala stvar.
     
  17. Vedo

    Vedo Moderator

    Dobro bi bilo kad bi Rockstar ovo primjenio u svom RAGE engineu, sjetimo se GTA IV i CPU gladi.
     
  18. Sena

    Sena Veteran foruma

    To stoji, ali ko ce r290x spariti sa i3 procesorom? Koliko sam ja gledao kada je gpu bound, rezulatati su mizerno bolji, svega par fps-a,
     
  19. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ne mora upariti sa i3, ali obican i5 bez overclocka je brzi od i7 na 4.5GHz.
     
  20. Pionir

    Pionir Overclocker

    Pomaze li rudarenju :D

    Malo vam zavidim, ja nista nisam upratio :D.