AMD Radeon R-200

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Sena, Aug 21, 2012.

  1. dmr

    dmr Veteran foruma

    udradi uninstal drivera sa ddu iz safe moda pa probaj ove najnovije drivere, a nema veze sto ti je spojeno sa dvi kablom moro bi imat.
     
  2. Qler

    Qler Veteran foruma

    Sad gledam BIOS verzija mi je iz 2013 godine, neka verzija, na stranici je zadnji BIOS iz 2015 godine... ali kako god skinem BIOS file sa stranice, kaze ID not match... Update sa onim njihovim programcicem @BIOS tako nekako... Ima li neki nacin da saznam koja je tacno verzija GPU-a u racunaru? Dane otvaram kuciste? Na kutiji pise GV-R927XOC-2GD Rev 1.0, ali kad skinem BIOS file kaze da ne odgovara... ne kontam....
     
  3. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Da malo ozivim temu, imam vec duuuugo vremena istu graficku, Sapphire R9 290 Tri-X OC, platih je krajem 2013. ravno 1000KM.

    Ne pamtim kad sam poigrao neku igru, mozda zadnje sto je bio je bio GTA V ili Witcher 3 (ne zavrsih ga nikad).

    Nego, ovo sve pisem jer sam se nedavno pozabavio sa optimizacijom, kupio necujno napajanje (HX750i, i ne upali ventilator cak ni pri 400W opterecenju, sto se moze opet podesit u softveru, veoma cool stvar) i naravno graficka je sad daleko najglasnija, zavrti se do 2200rpm u furmarku.

    Ispostavlja se da je AMD totalno fulao sa ovim karticama. Tacnije, nije fulao, nego su totalno podredjene cinjenici da memorija mora bit na max. taktu za sve situacije izuzev 2D. Zato sto se u suprotnom zna desit flickering. Iskusio sam ga ali veoma rijetko i nije nesto sto mi smeta. Medjutim, bas zbog toga da memorija samo u zadnjem state-u radi na max taktovima (u svim ostalim na 150, 500 ili 1000), moguce je undervoltat karticu.

    I to STRASNO undervoltat. Vec sam je undervoltao za 75mV i cini se da kraj jos nije ni blizu. Trenutno je u idle na 0.906V (inace 0.984V) a u loadu na ~1.055V, inace ~1.12V. Ko je imao R9 290 ili slicne kartice, zna da su JAKO osjetljive na smanjivanje napona jezgre, kao i na dizanje takta memorije. Cak i -20mV bi rezultiralo rusenjem u roku od 2 sekunde. Overclock memorije - nemoguc bez dizanja napona jezgre, treba barem 1.15V (a i to je malo) samo da bi se krenuo dizat takt memorije, a meni posve stabilno evo 1.05V za originalnih 1000/1300 (jer je ovo vec OC model).

    Nisam jos probao overclock dok ne vidim granice undervolta, ali ovo zasad je fenomenalno. Spustio sam potrosnju kartice za gotovo 100W.
     
  4. dmr

    dmr Veteran foruma

    I ja sam undervolto 1080ti i smanjio potrosnju sa 250-300W na 200W. Radi na 0,95V al u pitanju je totalno drugi svijet :) Uglavnom racunar posto necujan :)


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
  5. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    off
    nego,vidim da je temu postavio Sena...gdje se on izgubio zadnjih mjeseci
     
  6. Qler

    Qler Veteran foruma

    fakat nema čovjeka
     
  7. iPlay

    iPlay Komšija

    Ja sam svoju RX580-ku spustio sa 1.150V na 1.090V (može i na 1.080V). Core i Mem clock nisam dirao (default su 1366/1750). Temperatura u loadu je niža za nekih 5-10°C (zavisno od igre), dok u idle kartica ne prelazi 33°C.
    Iako imam 3x 120mm naprijed i 2x 140mm CM ventilatore gore, temperatura grafičke se u BF5 znala popeti i do 80°C, stress test preko 80°C. Sada ne prelazi 70-72°C pod najvećim opterećenjem / stress testu. Ako nekog zanima mogu zakačiti postavke voltaže i brzine ventilatora iz WattMan-a.
     
  8. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Sve je to cool, medjutim Hawaii je vrlo zajeban chip. Ne pale standardne metode. Ovo ne bi bilo mogice bez moddanja BIOS-a.