AMD Radeon R-200

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Sena, Aug 21, 2012.

  1. Pionir

    Pionir Overclocker

    https://hardwarebase.net/vijesti/14569/z ... eon-r9-280
    Tesko ce konkurisati GTX 760...
    Slijedeci "pretvaranje" USD u nase KM-cice, kod nas je ocekivati cijenu GTX 770, a ni TDP 280-ke tu ne zaostaje mnogo.
    Ovo vise djeluje kao "nasljednik" 280X (po cijeni).
     
    Last edited by a moderator: Feb 11, 2018
  2. Pionir

    Pionir Overclocker

  3. KingT

    KingT Veteran foruma

    Pa nema tvoj Afterburner tu opciju zato sto si na 2.3.1 verziji koja je stara vise od godinu :D

    Instaliraj najnoviju 3.0.0. Beta 18 verziju sa guru3D.

    Power limit stavi na +20.

    Meni se cini da te tvoje grafe ne rade na 99% kako bi trebale u igrama, GPU usage treba da je ravna linija zakucana na minimum 95%.

    Ti bi trebao na 1440 x 900 da imas mnogo veci FPS u Crysis 3.
     
  4. Pionir

    Pionir Overclocker

    Crysis 3 su max-max postavke, samo ono nesto "smao-mxao" :smt005 nisam dirao, to je nekih cca 2x...

    Hajd pogledat cu sada tacno kako se zove i koliko je tacno :)

    Nemoj da te linija brine, to sam ja zakasnio sa slikanjem, bude ravna linija...

    Na ovoj slici sa GPU-Z sam pogresio, obe slike su ista GPU=Gigabyte, nisam ASUS stavio :smt005 , ispravim i to...

    Nisam znao za AF, sto odmah ne govoris :lol: , koristio sam opciju update-kaze zadnja verzija, a nece na beta...moram to rucno, hvala ti.
    [​IMG]
    [​IMG]
     
  5. KingT

    KingT Veteran foruma

    Opet je to meni malo FPS, ja sa jednom R9 270X u Crysis 3 na Full HD ,Very High, FXAA imam 36 FPS avg, i 33 FPS minimum. Ali kod mene je Full HD 1920 x 1080.

    Pripazi ti GPU usage i vidi da li je svo vrijeme na oko 99%, takodje stavi Power Limit na +20.
     
  6. Pionir

    Pionir Overclocker

    Pa moram sve od pocetka tada :cry: , pratit cu sta se desava, OK hvala ti na tome.

    Ima jedna "faza" na pocetku Crysis3 kada sa Psychom suradjujes i tu postoji kao neki radio-aktivni toranj, topi neko uzareno zeljezo...evo slike sa neta, mozda se sjetis ;
    [​IMG]
    Tu pada zestoko FPS, kada se okrenem na drugu stranu prema tunelu, fps ide duplo vise i zbog toga sam tu testirao...

    RAM je kod mene sada 1333 MHz, mozda i to utice...

    Kada sam radio OC, prvo sam dodao +20 energije, pa sam testirao i vidim ide super.
    Zbog max.OC do 1050 (ne moze vise) pokusam da smanjim na +10, opet OK pa vratim na +0.
    Kao sto vidis ide Crysis 3 na max postavkama, a prosao sam i Vally ;
    [​IMG]
     
  7. anel007

    anel007 Komšija

    zanima me da li je na ovoj mojoj 6850 voltaza zakljucana fabricki pa se ne moze mijenjati ili ipak postoji neka caka da je povecam, trenutno je na stock voltazi stanje kao sa slike i vise ne ide ni pod razno, vrtio sam furmark i temperature se krecu oko 80 stepeni sto valjda nije puno s obzirom da nove grafe "iz fabrike" vole 90 stpeni temperature :mrgreen:

    http://pokit.org/get/img/4982050c4aa16d8f6ae6a4787ee8504d.jpg
     
  8. Pionir

    Pionir Overclocker

    Prvo sto moras znati je normalan raspon rada voltaze svoje grafike (VDDC).

    Ja imam pristup V samo sa GIGABYTE OC GURU II software-programom i nisam pokusavao koristiti te opcije.

    Postoje jos ; ASUS GPU Tweak, Sapphire Trixx itd...

    Imas u samom MSI AF mogucnost dodavanja "energije" (power limit), te isto to u Catalyst C.C.

    Posluzi se sa techpowerup za vise informacija;
    http://www.techpowerup.com/reviewdb/Gra ... I/HD-6850/

    Sada pogledam i na ofisl Gigabyte stranici nema BIOS download za R9 270X :roll: :D

    Edit.
    Sa Sapphire TriXX 4.8.2. vrlo vjerovatno mogu ici vise od 1050 na ovoj 27OC :)
    Nasao sam bios i datume objave, moj je noviji i rizicno je to sada kada imam TriXX :lol:
    http://www.techpowerup.com/vgabios/inde ... -1458-2272
     
  9. anel007

    anel007 Komšija

    evo malo sam se igrao sa trixx alatom i max sto sam mogao (i htjeo) ici je bilo 935 MHZ za cip pri 1.155 v, uspjesno odvrtio heaven i vratio na standardnu voltazu i 900 MHz
     
  10. Pionir

    Pionir Overclocker

    Da KingT, nisam imao vremena da provjerim i sinoc pogledam CFX ne radi kako treba.

    CPU radi fino i ima jos prostora, ali GPU zauzece ide do 97%, prosjecno 70%, nije ravnomjerno rasporedjeno i druga-270X radi malo vise* u % AVG ...

    MSI AF (stara verzija) ima samo 1 profil tako da obe rade na istim 1050 klokovima (270 na vecim, 270X na nizim), ali ne radi kako treba.

    MSI AF je 1050 za obe, dok je GPU-Z za R9-270X = 1120* MHz.

    Planiram deinstalirati sve ovo, vratiti promjenjene postavke i krenuti od pocetka sa TriXX.
     
  11. Pionir

    Pionir Overclocker

    Koje dravere koristite ?

    Imam poruku na 13.12 installation complete-warnings occurred, LOG nema greske...vec sam jednom deinstalirao isti drajver i opet ista poruka !?
     
  12. mirzet1976

    mirzet1976 Aktivista

    kako deinstaliraš drivere
     
  13. Pionir

    Pionir Overclocker

    Driver Sweeper, a pokusao i Driver Fusion.
     
  14. mirzet1976

    mirzet1976 Aktivista

    Prvo deinstaliraš sa catalystom pa restart pa čišćenje sa sweeperom opet restart odeš na device manager pa vidiš koji driver koristi ako je basic onda ideš na install sa catalystom
     
  15. KingT

    KingT Veteran foruma

    Driver sweeper se koristi u Safe mode,
    znaci deinstall driver,
    reboot u safe mode,
    ciscenje sa driver sweeper u safe mode,
    reboot u OS i install driver,
    restart

    Jednostavno probaj drugu verziju drivera, 13.11 beta 9.5 ja koristim.
     
  16. mirzet1976

    mirzet1976 Aktivista

    Ako u device manageru pod display adapter ne stoji micosoft basic display adapter onda znači da nije izbrisan driver
     
  17. Pionir

    Pionir Overclocker

    Ok, pokusam jos jednom...brisao sam kroz Control Panel-Add or remove programs, a sada cu preko device managera.Koristio sam Safe mode na F8 bez mreze ili bilo cega drugog, cisti Safe mode.

    Hvala momci :wink:
     
  18. Ziks

    Ziks Aktivista

    Fkt svaka cast za zivce Pionir :D Da sam na tvom mjestu , davno bi zapalio grafu :D
     
  19. KingT

    KingT Veteran foruma

    Zato se uvijek kada imas dvije ili vise grafickih kartica u sistemu prvo testira jedna po jedna da se utvrdi da su sve kartice ispravne i odgovarajucih performansi.

    Tek nakon toga se aktivira CF ili SLI zavisno ko je proizvodjac GPU-a.
     
  20. Pionir

    Pionir Overclocker

    Da istina, to sam pogresio i prvi put sam vidio ovu poruku, ali hajd mislio sam radit ce...

    Ma radi jedna grafika bez problema bez da je diram onakvu kakva jeste :D , bilo koja od ove dvije, CFX je problematican.

    Eh ne ide ovo meni na zivce :D, samo se razocaram :cry: