AMD Radeon R-200

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Sena, Aug 21, 2012.

  1. goldi

    goldi Aktivista

    Ma hawk je sigurno dobar poslao sam upit da vidim imaju li.
    Jeste 70km razlika hawk jeste bolji, ali nije bas mala razlika u cjeni za karte koje se razliku jedino u taktu memorije i Gpu-a dobro i hladjenje je bolje na hawku koliko para toliko muzike :D
    Nego interesuje me kako je kod win win-a u slucaju reklamacije gdje se salje karta ako je neko imao iskustvo nek napise.

    Ovo je online shop tako da moraju imati neki servis koliko znam ALTi je uvoznik i valjda bi njima trebalo slati kartu u slucaju kvara?
     
  2. KingT

    KingT Veteran foruma

    Imaju prodavnicu u Sarajevu , u Hrasnom preko puta Robot-a, ja sam isao kod njih i uzeo svoju kartu tamo, imaju takodje u Istocnom Sarajevu radnju.

    Sve ti stoji na homepage winwin.

    Na eventualnu reklamaciju saljes tamo gdje si kupio kartu tj koji shop je u pitanju.

    Dok ti pises ovdje vec znam da su 3 Gaming karte narucene, ako zelis da je narucis uradi to dok je jos na shop-u.
     
  3. Pionir

    Pionir Overclocker

    Kupio sam ASUS 270X Top verziju i Gigabyte 270OC 1.0 verziju, obe imaju crn PCB (plocu).

    Radim neke slike pa ce biti i recenzija, a ono sto ti mogu reci (generalno) da sam razocaran sa obe.

    Skrtarilo se sa svih strana sto se kvaliteta izrade tice, ASUS je malo bolji.

    Lopatice ventilatora su tako male da moj sin od 3+ godine ima vece prste :smt005

    Pakovanja nemaju zastitnu naljepnicu (kao Sapphire) ili foliju tako da kada je ti otvoris vec postoji sansa da ju diralo nekoliko ruku, bas sto je moju Gigabyte :|

    Na kraju poslusaj ovo sto ti se do sada govorilo i bit ce OK :wink:
     
  4. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    izasli 14.2 driveri. Ovdje mozete pogledati Changelog
     
  5. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Izasli beta driveri, nema jos 14.2 drivera, pretpostavljam da budu isli direktno na 14.3.
     
  6. KingT

    KingT Veteran foruma

    AMD mozda 3 puta u godini ima WHQL drivere, sve ostalo su beta :D
     
  7. Pionir

    Pionir Overclocker

    Moj CFX R9 (1) 270X+ (2) 270 OC ne radi kako treba.

    Dobro, nisam ni ocekivao nesto.
    Nakon prvih instaliranih 13.12. drajvera imao sam BSOD.
    Ponovo sam instalirao driver i radi, ali do ponovnog pokretanja racunara.
    Na drugoj GPU R9 270 OC kada se pojavi Windows logo, ugase se ventilatori !

    Malo je cudna ova ASUS, zbog VRM* (memorija) temperatura naspram zauzeca ;

    [​IMG]
     
  8. Sena

    Sena Veteran foruma

    Normalno je da se gase ventovi drugoj kartici, to je ulps, ako ti smeta, lagano turn off u registry ili preko tool-a.
     
  9. Pionir

    Pionir Overclocker

    E bas si me spasio briga i nedaca, hvala ti :wink: :D

    Malo sam se zabrinuo, koji "alat" drug ?

    Kako da nadjem te postavke ?
     
  10. Sena

    Sena Veteran foruma

  11. KingT

    KingT Veteran foruma

    ULPS mozes iskljuciti preko MSI afterburnera, u settings imas tu opciju, checkiraj je i save , napravi reboot i ULPS je iskljucen.

    i VRM nije memorija vec Voltage Regulator Module, znaci regulatori voltaze ili ti napojna sekcija, imas dva senzora, VRM 1 i VRM 2, jedan je od napojne sekcije GPU-a a drugi je od napojne sekcije za video memoriju.

    Pomocu MSI afterburnera klokaj obje karte na istu GPU freq, probaj prvo sa 1000MHz pa idi na vise ako uspije (jer R9 270 radi na nizim taktovima od 270X).

    preporucujem ti da disable crossfire, ukljuci monitor u gigabyte 270 kartu (da bude primary display adapter), dizi GPU klok za 25MHz sve dok ne udaris u zid (da saznas max OC karte), testiraj sa heaven Valley, igrama kao npr Crysis 3 ili BF3, ako je stabilna to ti je max OC.

    Onda enable Crossfire i postavi obje karte na klokove koji su max OC za Gigabyte R270, i dobices crossfire sa dvije 270X , jer su GPU i memorija identicni tj 1280 SP i 2GB na 1400MHz.
     
  12. Pionir

    Pionir Overclocker

    :D Hvala drugovi :wink:

    Ufff to je jedna sedmica posla :smt005 , ali nema veze.

    KingT hvala ti sto si napisao upute da se lakse organizujem i snadjem :wink:

    Nego imam u BIOS-u opciju kako da radi ovaj drugi PCI, pa pise PCI G1, GEN2 i PCI GEN3 ? Ovo nista ne dirati ?!

    Jos nesto, kada iskljucim jednu GPU (ovu 270 OC) poslije restart-a me prvo posalje u BIOS, da li je i to normalno? :D
     
  13. KingT

    KingT Veteran foruma

    Ako je u pitanju racunar iz potpisa , 2600K ne podrzava Gen 3 ili ti PCIE 3.0, samo 2.0 sto znaci da i kada stavis karticku koja je PCI 3.0 (gen 3) ona ce da radi u 2.0 modu. nema neke razlike u performansama.

    I PCIE 2.0 je sasvim dovoljno za sve grafe.

    To za BIOS ne znam , sve zavisi od maticne ploce.
     
  14. Pionir

    Pionir Overclocker

    Da racunar iz potpisa, osim napojne + kartice...izmjenim nekad poslije...

    Ti si stvarno King-KingT :wink: :smt023

    Zaboravio sam na te informacije oko podrske procesora :D

    Hvala ti drug.
     
  15. KingT

    KingT Veteran foruma

    Powercolor R9 290X PCS+ review na TechPowerUp, ubjedljivo najbolja custom karta sa Hawaii chipom. :)
     
  16. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ne zaostaje puno ni Tri-X. Obje su u odnosu na referentnu ogroman napredak. Bolje 290 Tri-X nego referentna 290X.
     
  17. KingT

    KingT Veteran foruma

    Dobra je Tri-X nema sta, samo se meni ne svidja onaj odvratni zuti plasticni oklop na cooler-u, uzas.
     
  18. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Trebale bi uskoro i R9 280 kartice, rebrandirane HD7950. Ali dzaba kad ih nece biti za kupiti...
     
  19. KingT

    KingT Veteran foruma

    Hahah cijena 279$ , to mozda u AMD sjedistu, cim dodju na trziste bice 320$+ garant u roku od 7 dana nakon izlaska. :p
     
  20. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ma nece ih uopce bit za kupit, po kojoj god cijeni bile (a bit ce skuplje od MSRP-a). Isto kao sto nikako nema 280X kartica. A ocito im je odlican yield cim tek sad predstavljaju 280 kartice. Nakupilo se malo slabijih chipova.

    Dok uzmes 290 jer ovih 280X nema i doplatis za custom cooler, eto te debelo preko cijene dvije postene 270X.