AMD Radeon R-200

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Sena, Aug 21, 2012.

  1. Pionir

    Pionir Overclocker

    Re: AMD Radeon HD 8000 [Sea Islands]

    Pih :D, pa ako bude bolja od Titana koji kosta 1000 USD, nije uposte puno :mrgreen: :smt005

    SAPPHIRE Radeon HD 7990 6GB, 384-bit x2 GDDR5 = 730 USD @ Newegg.com ($709.99 after $20.00 rebate card) :smt069
     
  2. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Re: AMD Radeon HD 8000 [Sea Islands]

    To su se AMD i Nvidia lagano dogovorili, graficke kartice su sve skuplje i skuplje. Nova generacija donese mozda 25-30% bolje performanse a cijena ide gore 20%.
     
  3. Peacemaker

    Peacemaker Aktivista

    Re: AMD Radeon HD 8000 [Sea Islands]

    Dugo vremena je $500 bilo dovoljno za trenutno najbolju karticuali je to izgleda malo pa su uspjeli 4 GPU slota na maticnu plocu uvesti maltene kao standard ali ni to nije bilo dovoljno pa guraju cijene u 4-cifreni domen.
    Ovaj trend se njima osladio pravo, mislim da je ispravna reakcija odgoditi upgrade ili cekati dobar deal na 79xx kartice.
     
  4. Pionir

    Pionir Overclocker

    Re: AMD Radeon HD 8000 [Sea Islands]

    Mogu oni da standardiziraju sta hoce, cijene su zestoke, od same SLI/CFX ploce do GPUa.

    Jos mi muka kad vidim cijenu US/USD vs EU/Euro u 1:1 ili 0,8 :1 omjeru, a sve kartice dolaze iz Kine :lol:

    Po cemu se to Americko trziste tako tretira, domace?

    Mislim da se AMD mora potruditi vise, jer sam bas na newegg pogledao omjer.

    Jedna od TITAN kartica ima skoro duplo vise "Customer Reviews" nego dva modela HD 7990 zajedno.
     
  5. heroic

    heroic Komšija

    Re: AMD Radeon HD 8000 [Sea Islands]

    HD7990 je bezveze, a Titanu fale tunirani model :D

    A to sto se cijena tice, ja ne kontam nikako tu EU-USA razliku, ima cak grafickih koje sa postarinom i carinom i PDV-om (znaci sve po zakonu) mozes dobiti jeftinije od cijene ovdje :D
     
  6. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Re: AMD Radeon HD 8000 [Sea Islands]

    Iako je sve najjeftinije u USA, imas i tamo VAT od 5-10%, prosjecno 7%, u zavisnosti od drzave u kojoj kupujes (ili u koju ulazi kada kupujes online). Eto recimo ako si u Kaliforniji, i zelis kupiti taj 290X sa newegg-a, na tu cijenu ces platiti jos 70 USD.
     
  7. Peacemaker

    Peacemaker Aktivista

    Re: AMD Radeon HD 8000 [Sea Islands]

    Porez je relativno lako zaobici, na primjer ako narudzba ide u Illinois, narucis recimo od online prodavnice koja je registrovana u Michigan ili bilo kojoj drugoj drzavi itd. Ne sjecam se kad sam porez platio na planiranu kupovinu hardware.
    LOL znam likove sa TPU foruma, od njih kupujem polovni hardware koji ne mora biti ultra moderan (napojna, mis, itd) to su idealna musterijw za AMD i Nvidia. Uvijek se mora imati najnoviji hardware i covjek je kupio 4 Titana. Sad ce i ostali iz te grupe morati kupiti po cetri Titana jer, sramota je da kaskaju za njim :lol: Da nema ovih ovisnika, ne bih ja za $50 mogao uzeti jedva koristenu Antec signature napojnu :p

    Postavio je video na youtube, 3970X @ 4.8Ghz i 4 titana guraju 4 Battlefield-a na 4096x2160. Ko ima 1080p+ monitor moze izabrati Original rezoluciju ali da upozorim cekao sam buffering dovoljno dugo da se podsjetim na vremena 56k modema:
    http://www.youtube.com/watch?v=jbuQDOqMQOU

    Da se vratim na temu, meni GPU ugrade nema smisla jer sam "dobrovoljno" zeni dao svoj komp a sebi sam sastavio stroj koji je bio njoj namjenjen (H67 maticna s jednim 8x PCI-E slotom, i5 2400 i TF3 7950. I da ima logike za upgrade, gledajuci ovaj odnos cijena i ucinka, radije bih jos jednu 7950 uzeo nego nesto novo. Radije sacekati prelaz na 20nm, ovaj 28nm refresh bas preskup.
     
  8. k0ST

    k0ST Aktivista

    Re: AMD Radeon HD 8000 [Sea Islands]

    Ma polako ba ljudi, 290x nije jos ni izasao :) ,a i preorder cijene su ionako vazda prenapuhane. Ja se iskreno nadam da ce 290X serija biti dobra, da nce biti jos jedan bulldozer-hype-marketing fijasko
     
  9. Pionir

    Pionir Overclocker

    Re: AMD Radeon HD 8000 [Sea Islands]

    Pa naravno druze da ce to biti extra kartica, ali svi gledaju ulozeno-dobijeno.

    Gledaju se i ostale igre ne samo BF3/4, evo npr Assassins Creed gdje je GTX760 (jeftinija) bolja od HD 7950 (skuplja).
    http://www.techpowerup.com/reviews/NVID ... 760/7.html

    Pitanje je kakve ce biti ostale kartice, sta ocekivati od novih Nvidia Ti modela i dali traziti SLI/CFX sa nekim srednjim modelima npr GTX660/GTX660 Ti, 7850x2.

    Ono sto mi govorimo je da su AMD nove kartice tu samo kako bi se odrzala ili povecala cijena.
     
  10. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Re: AMD Radeon HD 8000 [Sea Islands]

    Ma to sto je 760ka brza par frejmova od 7950 ne znaci nista,sta vise kad se obe karte klokaju na 24/7 upotrebljivi maksimum 760 zaostaje za 7950 tako da to sto je 7950 skuplja opravdava razliku.
     
  11. k0ST

    k0ST Aktivista

    Re: AMD Radeon HD 8000 [Sea Islands]

    Moje misljenje je da se CFX/SLI uopste ne isplati. Probao sam ranije CFX, a poslije i SLI - na full HD rezoluciji uglavnom nije ni bilo razlike :) jedna karta je to mogla fino da gura. CFX/SLI je tu radi marketinga ili OC testiranja/foldinga/rudarenja.
     
  12. Sena

    Sena Veteran foruma

    Re: AMD Radeon HD 8000 [Sea Islands]

    A ja bas volim multi gpu, nekako mi prazno kuciste s jednom kartom. :mrgreen: :mrgreen:
     
  13. heroic

    heroic Komšija

    Re: AMD Radeon HD 8000 [Sea Islands]

    Kupi manje kuciste :mrgreen:

    Bilo bi fino kad bi Asus napravio Matrix od te 290X a ne ove rebandirane, to bi mi se vec isplatilo za upgrade.
     
  14. Sena

    Sena Veteran foruma

    Re: AMD Radeon HD 8000 [Sea Islands]

    :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
     
  15. heroic

    heroic Komšija

    Re: AMD Radeon HD 8000 [Sea Islands]

    Multi GPU ima jedino smisla kod ovih top end kartica, tj kad ne postoji jaca single GPU konfiguracija, a inace je totalno neisplativo sa slabijim modelima, jer se dobije bolji scaling sa jednom grafickom, isto tako manja potrosnja/toplota i manje para utroseno :D
     
  16. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

  17. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Re: AMD Radeon R

    Neznas vise ni sta misliti, u nekim naslovima je bliza GTX760, a u nekim je opet dosta bolja od GTX 770. Bitno je samo da ovo natjera Nvidu da obori cijenu svojih proizvoda.
     
  18. Sena

    Sena Veteran foruma

    Re: AMD Radeon HD 8000 [Sea Islands]

    Yup, znam da mi nikako 7870 cfx nije legao, dok hd 7950 cfx je mnogo bolje radio.
     
  19. heroic

    heroic Komšija

    Re: AMD Radeon R

    http://www.legitreviews.com/amd-radeon- ... ked_125743

    $730? Ako je bolja od GTX 780 i u rangu sa Titanom, ima smisla, ako je u rangu GTX 780, onda je epic fail.

    Mislim da ce ove 280X (ex 7970) sa ovom cijenom biti puno bolje, pogotovo jer ako je isti cip, onda to znaci da se mogu ocekivati OC verzije do 1200 MHz ...itd


    Bitno je da imaju sto vise razlicitih izlaza, smori me ovaj HDMI adapter :mrgreen:
     
  20. Sena

    Sena Veteran foruma

    Re: AMD Radeon R

    Titan i 780 su poprilicno blizu, cak i ako bude brza od 780 po cijeni od 729USD, 780 ce biti opet bolji izbor, sto se titana tice, za njega cijena nije ni bitna, to je prestizni produkt.
    Ja bih je prvi kupio da je 599USD.