AMD Radeon R-200

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Sena, Aug 21, 2012.

  1. Vedo

    Vedo Moderator

    Re: AMD Radeon HD 8000 [Sea Islands]

    [​IMG]

    Zanimljivo, znaci eliminisat ce Dx i ostale layere koji kidaju performanse. Znaci napravise od PCa konzolu, sa low-level pristupom.


    http://www.eurogamer.net/articles/digit ... -pc-gaming
     
  2. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Re: AMD Radeon HD 8000 [Sea Islands]

    Grubo receno tako ispadne, stim da nisi limitiran hardwerom. Zabij mu, bitno je da su performanse dobre. Moraju nesto promijeniti, inace neznam koliko ce jos moci ovim tempom, 6 miliardi tranzistora je u R9 290X...
     
  3. Sena

    Sena Veteran foruma

    Re: AMD Radeon HD 8000 [Sea Islands]

    Mislim da ce brzina izdavanja grafi naglo da opadne sada, tesko postaje, fizika se mijesa primjer, r290x 6 milijardi, GK110 7.1 milijardi, pa onda mogu cak i za GK104 jer ima 3.5 milijarde na takom malom prostoru.
     
  4. bug

    bug Aktivista

    Re: AMD Radeon HD 8000 [Sea Islands]

    Mantle je glavna vijest od sinoc, moram reci da sam prilicno iznenadjen putem koji je AMD odabrao. Ako je Mantle zaista close to the metal API, onda se stvari komplikuju, to bi bila ogromna prednost za AMD u naslovima koji ga podrzavaju.
    I sta je onda sa Nvidiom, hoce li i oni izbaciti svoj API, onda cemo dobiti bas konzole na PC-u, AMD igre i Nvidia igre!?
    S druge strane ako Mantle uspije, je li to pocetak kraja za konzole, i ulazak Linuxa na velika vrata? A uspjeti moze samo ako dobije Intel i Nvidia podrsku, tesko mi je vjerovati da ce se to desiti.

    Jos je stvari ovdje nejasno, prije svega sta je zapravo Mantle, bas me zanima kakav ce biti odgovor Nvidie i Intela na sve.

     
    Last edited by a moderator: Aug 2, 2017
  5. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Re: AMD Radeon HD 8000 [Sea Islands]

    Ja to i vidim kao mogucnost.

    Linux (SteamOS) u kombinaciji sa boljim koristenjem hardvera se zaista priblizava konzolama, i po funkcionalosti i po performansama. Naravno nema nikakvih dokaza za to u ovom trenutku.
     
  6. Reventon

    Reventon Veteran foruma

  7. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Re: AMD Radeon HD 8000 [Sea Islands]

    Nisu. Jesi ikada imao skupu zvucnu u kompu?
     
  8. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Re: AMD Radeon HD 8000 [Sea Islands]

    Nisam, niti sam imao potrebe za time. Onaj ko se bavi profesionalnom obradom zvuka prije ce dati 100-200KM za zvucnu karticu nego se osloniti na ovu integrisanu u grafickoj.
     
  9. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Re: AMD Radeon HD 8000 [Sea Islands]

    Ne moras se baviti obradom zvuka da bi imao potrebe za dobrom zvucnom. Ja sam tek uvidio koliko su integruse jadne kad sam zbog nedostatka PCI slota bio primoran da prodam Xonar D1. Sve je bolje od integracije na maticnoj, mada se i ova AMD-ova tehnologija nece proslaviti ako na samoj kartici ne bude header za front panel, odn. 3.5mm pozadi...
     
  10. dmr

    dmr Veteran foruma

    Re: AMD Radeon HD 8000 [Sea Islands]

    Da ovo nece zavrsiti kao physx kod nvidie? Bit ce par igara koje podrzavaju i zbog kojih bi kao bilo bolje kupiti ati!?
     
  11. Peacemaker

    Peacemaker Aktivista

    Re: AMD Radeon HD 8000 [Sea Islands]

    Projekat je vec u toku dvije godine, a GCN/Mantle pokrivaju najbitnije next gen konzole.
    Info o Mantle je za sada tesko naci ali mi najvise lici na odgovor zahtjevima koje sposobni developeri godinama ponavljaju.

    Pod utiskom sam da su ozbiljniji I sposobniji developeri jedva docekali a ostali ce nastaviti sve po starom.
    Ne bi me iznenadilo da Mantle podrzava SteamOS od samog starta.
    Da GCN/Mantle nije prisutan na next gen konzolama ne bih puno ocekivao, zavrsilo bi to kao i Glide.

    Ne mogu da nadjem link ali se vec hvale kako se nova GPU uz Mantle puno bolje pokazala protiv Titan u BF4.
     
  12. dmr

    dmr Veteran foruma

    Re: AMD Radeon HD 8000 [Sea Islands]

    Uvijek treba imati u vidu da se sve vrti oko profita. Ako ovo zazivi u najboljem slucaju mozemo dobiti manje snazan hardver za isto para kao i do sada, znaci na dobiti samo mogu biti proizvodjaci.
     
  13. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Re: AMD Radeon HD 8000 [Sea Islands]

    Mislim da se vise vrti oko toga da privuku nove kupce za svoje kartice, obzirom da im CPU divizija tone ko kamen.
     
  14. Peacemaker

    Peacemaker Aktivista

    Re: AMD Radeon HD 8000 [Sea Islands]

    Balans izmedju Nvidia i AMD osigurava status quo, napredak hardware-a zavisi od vijesti iz TSMC vise nego od svih ostalih faktora zajedno. Za nas korisnike Mantle moze samo popraviti situaciju. Nadam se samo da Crytek, ID Tech i ostali ozbiljni inovatori prihvate Mantle. Ostaje da se vidi sta ce biti od ovoga ali mislim da samo dobre stvari mi korisnici mozemo ocekivati.
     
  15. Peacemaker

    Peacemaker Aktivista

  16. Esh

    Esh HWB

    Re: AMD Radeon HD 8000 [Sea Islands]

    Gledao sam ovaj 'launch' preko Interneta, koji je kasnio 2 sata jer nisu mogli uspostaviti stream preko YouTubea, a kao bilo im je 'mnogo' bitno da što više ljudi to vidi. Slušao / gledao sam bukvalno stotine ovih prezentacija, ali je bila ubjedljivo najdosadnija kojoj sam ikada 'prisustvovao'..
     
  17. Pionir

    Pionir Overclocker

    Re: AMD Radeon HD 8000 [Sea Islands]

    3DMark Firestrike ;
    R9 270X, 2GB GDDR5, $199, > 5500 Firestrike
    R9 280X - 3GB GDDR5, $299, > 6800 in Firestrike
    [​IMG]
     
  18. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Re: AMD Radeon HD 8000 [Sea Islands]

    Ma da , to su rebrandirane HD7970 i HD7950 kartice...
     
  19. Konjislav

    Konjislav Komšija

    Re: AMD Radeon HD 8000 [Sea Islands]

    Ja baš gledam taj grafik i kontam ova grafička 7950 (koja je usput dobra, znači bez overvoltanja radi na 1100MHz core) što sam je nedavno uzeo od Sene, radi otprilike kao R9 280X, tako da nema potrebe za ikakvu brigu. :smt005
     
  20. heroic

    heroic Komšija

    Re: AMD Radeon HD 8000 [Sea Islands]

    Pa kako ce se sad ovo zvati 8xxx ili 9xxx? I kako ce se takmiciti sa npr GTX 770 i 780 ako su one bolje od 7970, ne vjerujem da ce OC biti dovoljan??