AMD RX 4x0 series - Polaris

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by mobsterc, Jun 1, 2016.

  1. Piroman

    Piroman Komšija

  2. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    RX480 je limitirana potrosnjom zapravo, pa throttla, bez toga bi bila ipak brza. Kad izadju custom RX480 kartice bit ce i na istim taktovima brze od referentne RX480, a gdje je jos i tvornicki overclock.
     
  3. somer

    somer Aktivista

    ako izađu ikad......... :x
     
  4. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Naravno da ce izac... :)

    Sent from my LG-D855 using Tapatalk
     
  5. somer

    somer Aktivista

    a nešto nikad... a izgleda da je za Sapphire RX 480 Nitro odgođen release date.. :( idu valjda ove referentne ko kifle, pa im se može
     
  6. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    E to. Prodaju se dobro, zato nema custom kartica jos. A zamisli da ima, koliko bi tek onda bila pomama.
     
  7. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    AIB modela nema jer je AMD kasno kontaktirao partnere. Uglavnom Sapphire Nitro izlazi do kraja mjeseca. U EU im prodaja ovih referentnih ide jako dobro btw.
     
  8. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Slabo je to opravdanje. Da ima custom kartica, referentne bi se mogle prodat jedino po nizoj cijeni.
     
  9. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Cijena referentnih (vjerovatno) ostaje ista, custom modeli će biti skuplji od preporučene cijene.
     
  10. black

    black Komšija

    Nema logike , eno GTX 1060 6GB 250€ jos ako izbace 3GB to ce biti veselo.

    Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
     
  11. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

  12. black

    black Komšija

    Bila EVGA mini kartica , ne znam tacan model za 249€ ali izgleda je to odmah puklo.
    Vjerovatno ce 3GB 1060 biti 1050 i kostat ce od 150$ = 150€. Opasna konkurencija za RX 470.
    Nvidia nije zeznula kao AMD sa cijenama , u SAD-u RX 480 8GB 239$ a u EU 279€.

    Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
     
  13. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Poprilično sam zadovoljan ovom referentnom 480-tkom. Danas sam se malo pozabavio sa WattMan-om, i uspio sam potpuno eliminisati trottling, a uz to poboljšao svaki parametar: napon (sada u load-u iznosi 980mV), temperature (za 7°), potrošnju (za cca 30W), broj obrtaja ventilatora (za 200rpm), i radnu frekvenciju (zakucano na 1266Mhz sve vrijeme).
    Pošto sam radio i OC procesora, nisam detaljno testirao performase u igrama, ali nadam se da ću to preko vikenda isprobati.
     
  14. Waha102

    Waha102 Aktivista


    Da li je karta nečujna u idle?
     
  15. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    U idle da, moram se približiti na manje od 30cm da čujem ventilator. Vrti se na 680rpm u idle-u i 2000-2200rpm u load-u.
     
  16. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Ja sam svoju u afterburneru nastimao na 0 rpm fan sve do 50 stepeni mozda i polaris moze? Mislim da je i po defaultu tako.
     
  17. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Mislim da bi moglo, ali pošto je kod mene sve spakovano u ITX kućište ne bih da "kuham" okolne komponente. :)
    U prostranom kućištu bi ovaj Radeon mogao raditi komotno na 400-500rpm u idle-u.
     
  18. Waha102

    Waha102 Aktivista

    Super ako je nečujna u idle, uglavnom to mi je bitno kod grafičke kartice. Još samo da nam daš neko svoje mišljenje o performansama karte pa da i mi naručujemo. Negdje sam pročitao da bi do kraja ovog mjeseca mogle biti dosutpne nereferentne RX 480 karte
     
  19. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Tražio sam ovih dana stabilan OC procesora a danas malo čačkao WattMan pa nisam stigao puno isprobati igre. Mislim da ću to uraditi preko vikenda kada reinstaliram Win. Igrao sam jedino Diablo 3, al' to radi dobro i na mnogo slabijem kompu. :)
    Ono što mogu reći je da je 500KM max za ovu grafičku, za malo više para ima GTX 1060 koja je u ovom trenutku bolja kupovina, ali je isto tako vrlo moguće da se stvari okrenu krajem godine kada izađe više Vulkan i DX12 igara.
     
  20. Waha102

    Waha102 Aktivista

    Mislim da je RX 480 dugoročnija i bolja investicija od GTX 1060 . A i GTX 1060 ima konkurenciju iz iste kuće u vidu GTX 1070 koja nudi osjetno bolje performanse za ne toliko veću cijenu. Kada već dajem cca 700km za GTX 1060 mogu dati i onih 250km za GTX 1070 i biti miran 3 godine.