AMD Zen / Ryzen procesori

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Decerto, Jul 24, 2015.

  1. Konjislav

    Konjislav Komšija

    Uzeti 1700 te overclockati ga na 4GHz sa nekim solidnim tower hlađenjem, i to je to. 330$ :smt007 :smt007
     
  2. sgtPepper

    sgtPepper Overclocker

    Pa to će kod nas biti minimalno 700 KM, šta vam je. Bolje je uzeti duplo jeftiniji procesor a tu razliku staviti u jači GPU. 1500x i 1600x su procesori koji imaju potencijal biti apsolutni best buy, njih treba pričekati ...
     
  3. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    bezveze trošit pare, 2600k sa jačim gpu će poderati sve.
    ryzen je samo bestbuy za poslovne korisnike koji će nešto kodirati, rendati i dr.
    za gamere sandy bridge je i dalje bestbuy :)
     
  4. KingT

    KingT Veteran foruma

    Zavisno od igre, ne moze se reci da je isto imati 2600K i 7700K, pa i kada su oba klokani na istu freq.n npr 4.5GHz, zavisno od igre 7700K sistem ce imati i preko 20% vise FPS.

    Evo primjer u kojem je 3770K @ 4.5GHz koji je i brzi od Sandy bridge procesora (graficka je Titan X), pa zavisno od igre zaostaje i do 15% za 7700K @ 4.5Ghz, nije to neka razlika naravno ali postoji prvenstveno zbog brze DDR4 memorije. (OC testovi pocinju na 08:12)

    Problem je naci solidnu plocu za SB/IB procesore, jer su vec stare 4-5 god.

     
    Last edited by a moderator: Aug 2, 2017
  5. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    I šta sad, 2600k iz 2009-godine koji se može naći za 200 KM (polovan) i 7700 K iz 2016-godine koji košta 800 KM, i 20% razlike u gamingu.
    Čak overclokovan 2600k će doći na nivo 7700K na standardnim frekvencijama
    Pa budala je ko kupi ta sranja od novih procesora u svrhu boljeg gaminga.
     
  6. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    15-20% je nista, jad i cemer za 7-8godina.
    Tuga
     
  7. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Nije tuga već dobra investicija.
     
  8. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Meni je tuga...
    Za 7 godina ne pomjeriti se s mjesta.
    Mislim, za to su vise krive konzole, ali eto...jer intel je sa xeonima dosta napredovao i napretka omogucio.
     
  9. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Meni nije tuga, što manje para dajem na hardver to bolje. Jedva čekam da svake godine kupujem novi procesor... NOT...
     
  10. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Pa kako je to relevantno za ovaj forum?
    I ja sto manje para dajem na cvijece to bolje :D
    Ali cvijece me ne zanima, dok duplo jaci hardver itekako.
     
  11. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Pa dobro treba da postoji neki balans, jer spor razvoj procesora povlaci sa sobom jos milion losih stvari.
     
  12. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Pa nije samo procesora, svega...
    Eto jbg neko ne bi volio da sada xbox1/ps4 pici 4k 60fps...
    A za 2g 120 i slicne stvari
     
  13. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Ja debelo razmisljam da li se isplati dati 800KM na PS4 Pro, a vi o nekim konzolama od 2000 svake dvije godine :D Odustao bih od pracenja tehnologije da se tako brzo mijenjaju generacije
     
  14. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Pa zato sto zivis ovdje. Da si u normalnoj zemlji i normalnih primanja, 400eur bi zaradio za 4-5 dana.
    Btw, kakvo bi to 'pracenje' bilo da smo npr 4k60 dobili za 10 godina? :/
    Ja se tome nadam vec od novog xboxa :D
     
  15. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Nema to veze sa primanjima, za mene to prosto ne vrijedi toliko. Isto kao sto ne bih za kafu dao 3KM. Da ljudi u normalnim zemljama toliko zele svake godine te velike pomake, i bilo bi ih, jer su glavno trziste. Ali ocito i Amerikanac i Nijemac imaju neku granicu koliko potrositi na zajebanciju
     
  16. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Naravno da ima, cim gledas koliko kafa negdje kosta :)
    Pa normalno da zele, vidis da je pocelo, kada si prije imao ovakve iteracije konzola? Imao si samo 'slim' verzije.
     
  17. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Fulao si poentu. Ne gledam ja gdje je koliko kafa, nego ona meni toliko ne vrijedi taman da imam milione. Daleko od toga da ne mogu priustiti Pro, i kod nas je to par dana posla ako naidje fin projekat.
    Vece igre se razvijaju 4-5 godina, a da tehnologija pravi ogromne skokove svaku godinu-dvije. Nema od toga nista
     
  18. zoi

    zoi Veteran foruma

    Kakva je to priča da je nekome 400€ ništa za potrošiti? Pa najprodavanije serije grafičkih karata su one od 200 €\$, a i konzole isto tako. Dovoljno se sjetiti kako je Sony prošao sa PS3. Ispade eto mi za hljeba nemamo pa nam sve skupo. Niđe veze priča. Ako ništa, lakše je to kod nas priuštiti zbog dosta manjih troškova života.
     
  19. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Pa sta to ima veze sta tebi ne vrijedi? Ne vrijedi ti ni porsche 150k eur pa ces te milione koristiti za sta?
    @zoi jesu jer su najveca baza korisnika djeca pa im roditelji kupuju, ko god ima dovoljno viska para nece gledati u 100$ a ti misli sta hoces i tjesi se da nam je standard dobar.
     
  20. zoi

    zoi Veteran foruma

    Trebo bi ti blog otvoriti :D