AMD Zen / Ryzen procesori

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Decerto, Jul 24, 2015.

  1. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Fino je vidjeti high end na strani AMD-a, ono što je bitno da vidimo mobilnu verziju sa APU-om koji je dovoljno pristojan za igranje u HD-u.

    Sad da kupiš i7 sa gtx grafičkom na bilo kojem laptopu si preko 2k km. Ako naprave te performanse za manje para e to će biti hit.
     
  2. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Da je bilo prije 12 mjeseci kupiti dionica AMD-a :D

    A sto baha kaze, tek je jedan retailer spustio cijene.
     
  3. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    poceti ce intel spustati cijene kada ryzen dodje u prodaju i kada ih bude u neogranicenom broju i kada shvate da svaki drugi kupac kupuje AMD umjesto Intel...e tada ce i reagovati
    sada jos uvijek i nemaju potrebu da reaguju,jer fakticko jos i nije u prodaji procesor...iako su specifikacije i snaga poznate...Intel se moze ovako vuci komotno jos 3-4 mjeseca a onda spustiti cijene

    iako,po svemu vidjenom do sada po netu,nisu se nadali ovakvim specifikacijama ryzen-a ...a i ja vjerujem da oni imaju tehnoloski odgovor na ovo...samo kako nisu imali konkurenciju i kako se sada sve vrti oko profita ,lagano su muzli postojecu arhitekturu,sto je i dovodilo do mizernih 10% poboljsanja performansi po svakoj novoj generaciji...fakticki su se prilagodili trzistu i muzli kupce...dok se ne pojavi neko ko ce im poremetiti malo planove,kao sto je to uradio AMD sada
    a sve i da Intel sada ponudi jaci procesor,na dobitku su korisnici,jer ce se konacno poceti mrdati sa istog mjesta i dici ce do napretka performansi i/ili spusanja cijena
     
  4. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Ja se samo nadam da će na iskustvu konzola i sada ryzena napokon izbaciti pristojnu midle range laptop platformu na kojoj neće sve živo trzati.
     
  5. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Pa svaka vodeća firma drži monopol. BH Tel. je godinama držao monopol, puno para za karinu od interneta i usluge, pa kad su došle privante kompanije, uvele duplo jeftinije i bolje, probudili se,pa počeli nešto raditi.. uvijek će biti tako.
     
  6. Piroman

    Piroman Komšija

    Re: RE: Re: AMD Zen

    Da se svako 'probudi' kao oni, davno bi propao. Ništa oni nisu poboljšali drastično osim što su flat uveli u svoje pakete, a infrastruktura koja ugl. kod većine ne podržava ni 20mbps je dovoljan pokazatelj kuda oni idu i šta ih čeka.
     
  7. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Nisam ih ja ništa hvalio, pod ''počeli nešto radit'', mislio sam na minimalne promjene, koje si eto ti gore naveo.
     
  8. KingT

    KingT Veteran foruma

    Ubio 2 chipa u pokusajima delida, naravno jer su SOLDERED IHS, treca sreca. ČD
     
    Last edited by a moderator: Aug 2, 2017
  9. WhiteNinja

    WhiteNinja Aktivista

  10. mirzet1976

    mirzet1976 Aktivista

    Protršnja je dobra i temperatura je dobra za CPU sa 8/16 threadova

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]
     
  11. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Ali fps u igrama ispod Intel-a.
    Ko ima aktuelnog 4c/8t Intel-a miran je jos 2,5-3 godine.
     
  12. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Nadao sam se boljem rezultatu... Realno nista puno nece da se desi, dobijamo 20% nizu cijenu nakon skoro 10g...
     
  13. KingT

    KingT Veteran foruma

    Samo u Bioshock Intel ima znacajniju prednost na Full HD rezi sto je sada standard za gamere, u svim ostalim testiranim igrama Ryzen je na nivou Intela koji je BTW na visim taktovima u odnosu na AMD.
     
  14. vutra

    vutra Komšija

    Iz komentara:

     
  15. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    I da su preformanse iste, uzmi u obzir da ryzen košta duplo manje.
     
  16. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    6700K/7700K su jeftiniji od 1700X po 80-100 eura.

    Ali ocito da je u danasnjim igrama to vec peak, isti fps na 10c/20t 6950X i ovim mainstream 4c/8t iz i7 serije.
    A G4560 od 60 eura nije daleko u 95% igara, lol.
     
  17. WhiteNinja

    WhiteNinja Aktivista

  18. KingT

    KingT Veteran foruma

  19. ljiljan

    ljiljan Aktivista

    Igre popout Cities Skylines, Banished, zahtjevaju tonu CPU, sto vise to bolje. Doduse igre te vrste su manjina.
     
  20. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    U igrama je srednja žalost, ocekivao sam barem iste performanse kao i7 7700k, al je na nivou i5 kaby lake. Možda im treba vremena da dorade clneke stvari. A i OC potencijal je los, 4.1 Ghz plafon.