Anketa @ HWB: Energetska potrosnja

Discussion in 'Sadržaj, prijava problema i prijedlozi' started by Esh, May 2, 2010.

  1. Esh

    Esh HWB

    Nova anketa dolazi sa jednostavnim pitanjem:

    - Da li prilikom izbora komponenti obracate paznju na potrosnju?
     
  2. pac

    pac Komšija

    Inace negledam na potrosnju, ali opet je druga prica koliko napajanj/maticna ploca dozvoljavaju.
     
  3. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Naravno da gledam.
    Računar radi 20/7 pod 100% opterečenjem tako da potrošnja meni vrlo bitan faktor.

    Također brinem i za zagrijavanje koje je proporcionalno potrošnji.
     
  4. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Prije nisam obracao neku paznju, ali u zadnje vrijeme gledam. Takodjer se trudim kupovati stvari koje ce znati rasporediti tu energiju, kao napojne npr. , a ne ne one kineske koje je stalno rasipaju. Iako se ne tice ovoga, po kuci sam sve sto se moze namjestiti, namjestio da stedi energiju, da se iskljucuje ako se ne koristi neko vrijeme itd... Mislim da je ovo bitno, a ako se dobro sjecam onog sto sam procitao, General Electric, je ustedio 1 milijardu dolara samo sto se pozabavio sa power savings opcijom u citavoj firmi :)
     
  5. Hansel

    Hansel Komšija

    Doslovno nikada ne obraćam pažnju na potrošnju. Mislim da su tu u pitanju nijanse u računima, a i ako nisu, toliko novca se baci na gluposti (kladionica, furanje i sl.) da mi 10-15 KM više na računu ne znači puno.
     
  6. extibo

    extibo Komšija

    Upravo.
     
  7. Hansel

    Hansel Komšija

    Kod mene je jedna stranica kućišta skinuta tako da ne brinem više ni oko zagrijavanja :)
     
  8. kAcA

    kAcA Aktivista

    Doslovno od tacke do tacke kao SamiRX-8 :D
     
  9. selvin

    selvin Moderator

    I za potrosnju i zagrijavanje obracam paznju samo da ne bude pretjerano :D A da gledam u 5-10W ili nekoliko °C, to ne :D

    BTW, na homepage-u glasalo 12 ljudi (trenutno) a tema pregledana 80 puta. Nije cilj samo ostaviti komentar, vec i glasati :D
     
  10. daco87

    daco87 Aktivista

  11. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Potrosnja je bitna zbog zagrijavanja, a zagrijavanje zbog buke. Te, ako je potrebna slabija ventilacija zbog smanjenog zagrijavanja (naravno, ujedno i manja buka), u racunaru ce biti i manje prasine, sto znaci da cu ga manje puta morati otvoriti i cistiti. Uz manju potrosnju i manji racun za struju, tako da je win-win situacija.
     
  12. k0ST

    k0ST Aktivista

    Ukratko NE - naravno da obracam paznju, mada je to dosta iliuzorno kad se biraju high end komponente...
     
  13. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    Donekle obracam paznju na potrosnju, ali ipak ako bas zelim neki komad hardware-a onda mi potrosnja nije bitna. Bitno je za sta se koristi kompjuter, npr ja povremeno igram i tada mi je bitno da sve fercera kako treba, a da li ce za tih par sati, koliko mogu da odvojim za gaming, potrositi malo vise struje stvarno mi nije bitno. Naravno ko koristi masinu po 20 sati dnevno da mu je bitna i potrosnja i zagrijavanje.
     
  14. Vedo

    Vedo Moderator

    nikad ne obracam paznju na potrosnju komponenti.
     
  15. syss

    syss Veteran foruma

    obraćam jer se radi o htpc-u, makar organski ne podnosim komponente koje puno troše jer se sukladno tome i više griju.

    recimo sretan sam što moja nova asus mbo u htpc-u može throtlat cpu i do 50% takta + gasi faze napajanja cpu-a dok nisu potrebne, što je veeelika većina vremena.
     
  16. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Ne.
     
  17. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Na HW forumu sam ocekivao drasticno drugaciji pristup.

    Dakle, vi bi kupili x procesor koji kosta isto u odnosu na y procesor, brzi je 10%, a trosi recimo duplo vise? :lol:

    Nemojte me krivo shvatiti, nisam od onih "zelenih".
     
  18. GW

    GW Moderator

    Sve je u balansu.
     
  19. Hansel

    Hansel Komšija

    Ne bi uzimao ako troši baš duplo više, ali ako troši 50% više, opet bi uzeo. A koje su otprilike razlike u računima tu? Mislim da se to ne osjeti mnogo? Ako recimo moj računar za mjesec dana potroši 10 KM el.energije (laički rečeno), onda mi ne znači mnogo ako će mi taj procesor veće potrošnje napraviti račun od 15 KM jer 5 KM gore dole ne igra veliku ulogu.
     
  20. artemis

    artemis Komšija

    Obracam, pogotovo sada u zadnje vrijeme.... a osjeti se dobro i na racunu za struju, recimo kada je komp foldao stalno, racun je bio nekih 30-40KM veci... nabere se fino...