Anketa @ HWB: Energetska potrosnja

Discussion in 'Sadržaj, prijava problema i prijedlozi' started by Esh, May 2, 2010.

  1. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ne govorim ja o racunu.

    Procesor koji trosi 50% vise (posto bi ti takav uzeo) zahtijeva i bolje/skuplje hladjenje, pogotovo ako te zanima buka. Tako da onih 10% prednosti u performansama pri istoj cijeni preraste u 10% prednosti pri 20% visoj cijeni, jos jednom stavljam na stranu racun za struju. I na kraju, cim procesor trosi 50% vise, tih 50% vise ce zavrsiti u kucistu i zagrijavati ostale komponente.

    Kao sto GW rece, sve je u balansu.
     
  2. dzeri

    dzeri Aktivista

    E nije mi jasno, svi redovno kukaju na temperaturu i sad kazu "potrosnja nije bitna". Sta je zakonima fizike ovdje?:eek:
     
  3. Vedo

    Vedo Moderator

    zato i postoje non-stock cooleri, uvijek bi isao na brzu komponentu + custom cooler.
     
  4. dzeri

    dzeri Aktivista

    Mozda je anketa trebala biti tipa je li bitnije 10% performansi no matter what.
     
  5. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ovako nisu ljudi skontali.
     
  6. k0ST

    k0ST Aktivista

    Pa nema bas puno da se skonta.. ili obracas ili ne obracas paznju na potrosnju pa ispastas/iscudjavas se i kuakas kako ti je napojna preslaba, "sistem pada", graficka prebucna itd... :)
     
  7. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Jasno mi je kada neko "neupucen" kaze da mu je svejedno, ali mi nimalo nije jasno kad neko upucen ko je cest gost na informatickim i drugim related forumima kaze da ne obraca paznju. Valjda bi do sad trebalo biti jasno da se na potrosnju paznja ne obraca samo da bi se ostedilo tri marke mjesecno.
     
  8. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Postoje ljudi kojima on dnevno radi do 3h, pa su ustede na struji minorne.

    Ne radi nam svima racunar 24/7 ko parna lokomotiva.
     
  9. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ti opet o 3 marke mjesecno. :lol:
     
  10. efo

    efo Komšija

    Umjerenost u svemu :)
     
  11. k0ST

    k0ST Aktivista

    HTPC i mini-itx su super stvari i tu je buka/potrosnja je poprilicno bitna stavka.
    Sve sto sam ja htio reci je (moj licni stav, bezbeli) da ne hajem pretjerano za potrosnju i to je to - ukoliko biras neke high end komponente iluzorno je govoriti o stedljivosti, eventualno se vadis/tjesis na odnos performansi i potrosnje. Hoce li me to sprijeciti da kupim neku komponentu - jok (doduse, fermi se ne pika) :D
    Da cu zbog potrosnje preci na neku "ultra-culv-super-integraciju" - nema sanse.
     
  12. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    Imam osjecaj da nas vecina nije skontala poentu pitanja.

    Mozda nisam ni ja pa da vidimo jel to poenta.

    Ja skontah ovo pitanje u smislu da li obracate paznju na potrosnju kad kupujete hardware koji daje iste performanse. Npr graficka X daje iste ili priblizne rezultate u igrama od graficke Y ali trosi npr 15% manje energije.

    Molim kreatora ove ankete da nas malo "prosvijetli" :)
     
  13. Hansel

    Hansel Komšija

    Sad mislim da idemo malo u krajnost. Ako nije rijec o tih 5-10 KM mjesecno vezano za račun na utrošenu el.energiju onda u mom slucaju i dalje nije bitno koliko odredjena komponenta trosi el.energije bez obzira odrazava li se to na vecu buku koju proizvodi cooler jer se mora brze-vise okretati da bi hladio procesor koji se, naravno, vise i grije ako vise trosi.

    Zasto mi to nije bitno? Zato sto ne spadam u one razmazene i osjetljive korisnike racunara kojima i mala buka smeta. Ako je komp malo glasniji, ne smeta mi. Svakako ne moze nadglasiti buku koja dolazi od drugih faktora. A i to sa bukom je nerijetko stvar sugestije koju neko sebi ufura. Naravno, ne mislim sada da tolerisem osjetno jacu buku, ali da cu sada dizati prasinu oko necega sto se komotno moze ignorisati, necu...

    Jao racunar mi je postao nesto glasniji. Sta da se radi...Odnesite ga u drugu sobu...Meni ne smeta...:D
     
  14. X-Factor

    X-Factor Komšija

    Slazem se sa kolegom k0ST-om :D
    Meni ne smeta potrosnja uopste, ko hoce high end, ozbiljniji OC onda taj i ne gleda kolko mu grafika ili cpu trosi, pa ni koliko se grije u odnosu na konkurenciju. Konkretno ja bih uzeo fermi prije nego 5870, bez obzira na potrosnju, buku, zagrijavanje. Ali tu je cijena meni jako bitan faktor sto sada nije tema ove rasprave :D
    Zakljucak: ja sam jedan od onih kojima ne smeta i 100W veca potrosnja komponente ako ta komponenta ima iole vece performanse od konkurenta koji manje trosi :D

    Da masina radi 24/7 to bi bila skroz druga prica, u slucaju HTPC takodjer bi gledao na potrsosnju. Za ovih 5-6 sati dnevno, koliko mi radi sada masina, potrosnja mi je najmanji problem.
     
  15. artemis

    artemis Komšija

    Normalno da necu uzeti recimo grafu koja cucla ko grijalica, a radi nekih 20% brze od druge koja je jeftinija i daleko manje trosi/hladnija.... receno je vec, vazan je balans :)
     
  16. X-Factor

    X-Factor Komšija

    Generalno sve nas uglavnom zanima odnos cijena/performanse, da je Fermi 800KM ne bih pogledao rjesenje iz konkurencije pa makar trosilo ko digitron :D