Biciklizam EXTREMNI/REKREATIVNI...

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Juka, Apr 29, 2010.

  1. bhd

    bhd Veteran foruma

  2. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Tamo od 12 godine, ako mene pitas, bolje uzeti bajk za odrasle, ali xs velicinu rama ili sta vec pase njenoj visini, nego neki "dijeciji".


    Malo sam danas vjezbao drops :D
     
    Vedo likes this.
  3. monK

    monK Komšija

    Spust niz Trebević - ima par špica gdje sve zuji, i mala greškica može puno koštati. Mislio sam da ću uspjeti držati normala brzinu (ahaaaaaaaaaaa). Sad to treba sve u svitanje i u radni dan dok nema auta.

    Ne baš ekstremno, ali fin adrenalinski kick. Kad sjedoh na kafu, i kad je popustilo, zaspao u stolici, automatika.
     
  4. Haker

    Haker Veteran foruma

    Meni je na 70kmh izletio golf, kada sam sletio zaspao automatika :) treba izbjegavati gdje ima auta, ne isplati se ostati bogalj bezveze

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  5. monK

    monK Komšija

    Slažem se, ni sam put pun rupa i kanala nije baš ugodan, pogotovo kad brzina ide sama od sebe, a još kad to sve tjera ka sredini ceste gdje se mimoilaziš s autima... Strava...

    Zato sam nakon svega kad me popustilo ispuh'o k'o balon...

    Zašto imam osjećaj da je Igman još gori?
     
    Last edited: May 10, 2021
  6. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ja bih trebao konacno kupit bicikl. Namjena ce bit uglavnom grad, ali bih u startu nesto s cim mozes i na makadam, a opet da nije tezak za grada. Ne mora bit narocito udoban.

    A lova, recimo 300-400-500 EUR.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  7. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Hajd da pocnem s pitanjima, okviri, sta je bolje, celik, aluminij, karbon? Koji tip bicikla trebam gledat spram svojih potreba? Cross, trekking mozda? Ili je bolje uzet pravi MTB, iako ce se rjedje za to koristit.

    Kocnice, diskovi bolji nego V-brakes, al kontam ne mora biti, mogu li dobri V-brakes bit bolji od nekih bezveznih diskova? Vrijede li amortizeri ili je to prevara?
     
  8. NAILS

    NAILS Moderator

    Druze moj ti bas ne gledaš bicikla. Kako misliš amortizeri prevara? Spusti se šumom sa ponijem pa ce ti se samo kazati. Cak i ako samo cestom vozim, vidim da mi je vila hodala 5-6cm.

    Opet, ta se pitanja ponavljaju pa prelistaj koju stranicu u nazad. MTB svi kupuju jer je sasvim dobar na cesti. Uzemš tanje gume i leti a mozes ga i offroad. Drumas nije za lose ceste a kamo li za kamenjara. Amortizer treba ne samo za zemljene povrsine vec i za nervne seoske puteve. Spusti se 70kmh bez amortizera i bice ti jasnije.

    Vbrakes je jeftinija kocnica i to je to. Nema sta polemisati koja je bolja. Dobra vbrake jeste bolja od kineske no name disk kocnice, ali neces kupovati neki čunga lunga brend svakako.

    Karbon uzmes ako imas para, ostalo je sve alu. Čelik je za pro koji osjete razliku izmedju čelika i alu. Da ne kazem da je lagan čelični frame jako jako skup. A takvih je brendova svakako malo. Čelik je najfleksibilniji, alu je u sredini a carbon je baš "stiff". Cak i da nadjem dobar bajk od 15kg sa čelikom, ne bih zayebancije oko pracenja da li je ufatilo hrdje.
     
  9. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ok, znaci alu mtb sa tanjim gumama, te da ima amortizere i disk kocnice.

    Ali svi ti dijelovi tipa kocnice ili amortizeri imaju razne proizvodjace. Mjenjac je kako vidim vazda Shimano.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  10. NAILS

    NAILS Moderator

    Stevie_Ray likes this.
  11. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    E to kralju, lajk ko kuca. :D


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  12. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

  13. NAILS

    NAILS Moderator

    Joj ja rama i skalamerije. Oprema je ok ali ti je to star model. Dobri full susp. bajkovi su jako skupi. A tebi ni ne treba. Ganjaj hardtail. Znaci samo da imas vilu (dno je suntour pa ides gore rockshox, fox itd).

    Što se opreme tice, jeste deore XT ali je to jako stara mašina. To je 3x7 sistem. Šifteri su mislim Deore ali ne vidim. Srednji amortizer je koliko vidim xfusion glyde R ako se ne varam i on nije neka sreca. Oko 100KM je. Mislim, ok je tebi ali koji ce ti djavo in the first place. Overall oprema je dobra ali ti ne treba full suspension.

    Zaganjaj hardtail 29". I nemoj da ti bude mrsko, potrosi deetak € na normalne pedale sa pinovima da ti se ne klize noga ako je patika mokra.

    [​IMG]
     
    Stevie_Ray likes this.
  14. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

  15. NAILS

    NAILS Moderator

    Fina oprema ali preskup. Plafon 1000 maraka. Cak je i guljen sudeci po poigonu.

    [​IMG]

    Ne vrijedi tih para bez obzira na opremu. I to ti je stariji model. Rekao bih 2012.
     
  16. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ma ne bih dao 1200 EUR za polovno biciklo nema teorije, nego eto gledam sta ima.

    Naletih sad na ovo:
    https://www.ebay-kleinanzeigen.de/s...ail-mountainbike-18-zoll/1760879773-217-19171

    Ako se ne varam ovo je noviji model, iz 2018:
    https://www.cube.eu/2018/bikes/mountainbike/hardtail/analog/cube-analog-greynred-2018/

    Nema cijene jer ga vise ne prodaju, jedino sto vidim da je neki ekvivalent sad 750 EUR:
    https://www.cube.eu/2021/bikes/mountainbike/hardtail/analog/cube-analog-blacknpetrol/

    Ako je uopce ekvivalent, vidim ima samo jedan mjenjac nazad.
     
  17. NAILS

    NAILS Moderator

    Dobar bajk dobra cijena. Onoliko koliko se da vidjeti po slikama. Pogledaj samo da li je pogon sacuvan posto sumnjam da se šajba moze mijenjati na tom altusu.

    Ali ti je to M ram.
     
  18. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    M mi i treba, 176cm sam “nizak” (blesavo mi rec visok). Mada imam natprosjecno duge noge pa bi mi mozda bolje pasao L.

    Mogao bih otici pogledati ovaj, mada bukvalno prvi dan da gledam oglase, mislim da mi je bolje malo upratit ponudu prvo.

    A opet ako je model slicnih karakteristika nov 750 EUR, mozda je bolje ulovit kakav popust/akciju pa kupit nov za hipotetickih 600 EUR recimo.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  19. NAILS

    NAILS Moderator

    Ja sam 177 i L mi je taman ali bi mi pasao sekundu duzi osovinski razmak. 720mm mi je prije bio volan a sada gledma da uzmeme 740. Vjeruj da je M premal. Recimo L 26" ramovi su mi bili baš mali. Kao igracka. A nemam duge noge.

    Vjerujem da mozes nov uzeti za tu lovu sa Alivio-Deore opremom. Neka bude suntour vila. Tebi ce biti ok samo vidi da je ostatak opreme Alivio i gore za tu lovu. Ali nemoj zivota ti M.
     
  20. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Dosad sam skonto da tockovi trebaju bit minimalno ovih 27.5” a konto sam da je ram dosta 18”, medjutim u pravu si, 18” je 46cm a mislim da mi treba 50cm, dakle 19 ili 20”.

    BTW to sto kazes da moze i novo, moguce al fakat viljuska vazda Suntour, jos nisam vidio da je za 500 EUR neka druga. Pogon i nekako.

    E da, kocnice znaju bit diskovi al bez hidraulike. Pa koji je onda smisao hahaha.

    Sent from my iPhone using Tapatalk