CAD graficke vs obicni GPU

Discussion in 'Operativni sistemi, aplikacije i programiranje' started by azzaro, Dec 8, 2007.

  1. azzaro

    azzaro Aktivista

    Ako render obavlja CPU sta radi Quadro ili AtiFire (valjda sam pravilno napisao).
    Nedavno je neko prodavao na oglasima jednu ovakvu karticu i zanima me koliki je uticaj
    na brzinu rada. Tesko je na netu iskopati podatke.

    Evo PNY radi quadro seriju:
    http://www2.pny.com/category_buymulti.a ... ory_ID=329
    top model (barem po nominalnim oznakama) NVIDIA Quadro® FX 5600G PCIE
    kratki info:
    1.5GB GDDR3 Ultra-Fast Frame Buffer
    Industry’s first 1.5GB frame buffer and massive memory bandwidth up to 76.8GB/sec.
    Shading Architecture
    * Full Shader Model 4.0 (OpenGL 2.1/DirectX 10 class)
    Product Specifications

    * FX 5600 physical dimensions: ATX form factor, 4.38 inches x 12.28 inches
    * G-Sync physical dimensions: 4.20 inches x 4.25 inches
    * Frame buffer memory: 1.5GB GDDR3
    * Memory interface: 384-bit
    * Memory bandwidth: 76.8GB/sec.
    * Maximum power consumption: 173W
    * Graphics bus: PCI Express x16
    * Display connectors: DVI-I, DVI-I, stereo
    * Dual link DVI: Yes (2)
    * Auxiliary power connectors: Yes (2)
    * Number of slots: 3 (2 for FX 5600 and 1 for G-Sync board)
    * Thermal solution: Active fansink
    * Genlock/Framelock: BNC Genlock (analog or digital) connector, 2 RJ45 Frame Lock connectors, status indicator LED
    * NVIDIA SLI™ technology: Yes

    cijena (neznam jel greska u pitanju) : Price: $99,999.00
    http://www.the3dshop.com/product_view.aspx?refid=2182

    Po specifikacijama nisam skuzio nista extra u odnosu na GeForce 8800GTX ili Ultra?
    ovo za cijenu vjerovatno je greska, pretpostavljam da je 9.999$ jer druga cijena skoro istog modela
    stoji Price: $2,850.00
    http://www.the3dshop.com/product_view.aspx?refid=1980
    U Njemackoj: € 2.999,-*
    http://www.alternate.de/html/product/de ... eId=190331

    Ili recimo ovaj ATI FIRE GL V7300 - graphics adapter - FireGL V7300 - 512 MB
    • Interface Type: PCI Express x16
    • Max Resolution (external): 3840 x 2400
    • Installed Memory: 512 MB
    • 3 years warranty

    cijena: USD $7107.14

    Mozda ATi i nVidia koriste identicne cipove CAD-GeForce? sto povlaci da CAD hardwer ima najskuplje drajvere na svijetu?
     
  2. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Najisplativije je uzet 2600XT i nabacit modane FireGL drivere. Dobijes doslovce FireGL karticu, jer se one ionako razlikuju samo po driverima.
     
  3. ming

    ming Veteran foruma

    Naprimjer QuadroFx ima frame i gen lock prikljucke, ostalo je sve isto kao na standardnim grafickim karticama. Samo frame i gen lock sluzi za TV stanice sto je obicnom korisniku nepotrebno.
     
  4. Vedo

    Vedo Moderator

    Ma Azzaro, te kartice ti trebaju ako radis kakav Pixarov filmic sa milionima poligona, za sve ostalo ti je i jedna 8800 ili 3870 overkill. Meni ova 8600GT uspori jedino kada u viewmodu stavim da se vidi komplet interijer i eksterijer nekog objekta i to ako stavim edged faces, tj. da pokaze konturu svakog poligona (tada vrtim scenu u nekih 10 - 15 fpsa), a posto je npr. 8800GT skoro pa 4x brza znaci da bi sa njom i takve scene mogao najnormaline vrtiti/doradivati u viewportu. E sad jedino, ako ti kanis praviti citav mali hi-poly grad u npr. 3ds-u onda bi ti trebala kakva ta FireGL il Quadro. A uvijek imas i opciju da sakrijes odredene objekte koji ti trenutno ne trebaju sto uvelike ubrzava rad u viewportu ;)
     
  5. Nani

    Nani Komšija

    Hajmo od pocetka, istorija CPU-a je trebala biti u biti mnogo slozenija nego sto jeste poredeci je sa danasnjim najnaprednijim GPU-ima. Pod jedan gledajuci sa tehnicke strane, CPU je predvidjen da od svojih prvobitnih dizajna radi sa floating point jedinicama, kasnije tek dolaskom odnosno osposobljavanjem T&L (transform and lightining) engina kod grafickih kartica dolazi do rada sa FP ulazima.

    Sta to znaci. Nikakvi driveri nisu bili potrebni da bi CPU radio ono sto najbolje zna, cisti matematicki racun sa floating point jedinicama, hardware nije bio ogranicen teskim kodom niti limitima koje je gpu imao u ranijim pocecima za sebe.
    Tako su i programi pisani, da sve veci load ide na inkluzivni pristup CPU kesha, sa sto vecim opterecenjem buufera.
    Graficke kartice su tek dobile mogucnost proracuna broja sa zarezom umjesto integera ili cijelog broja gdje bi se gubio odredjeni dio graficke scene zbog zaokruzivanja decimalnog broja na cio broj.
    Rendering industrija kako ni filmski mangani nisu mogli cekati pojavu T&L engina koji bi u potpunosti zadovoljio mogucnosti koje daje arhitektura CPU-a.
    Pojavom sve mocnijih shader jedinica i sve kompleksnijih GPU-a, postalo je davno jasno da je GPU arhitektura kako sa brojem cipova, kako sa mogucnostu uvezivanja kartica u klastere tako i sa sve vecom podrskom programa za GPU-rendering daleko ispred CPU rendanja.
    Sto se razlike tice sta GPU a sta CPU radi pitanje nije jednostavno, naime svaki CPU do danas je imao puno mocniju arhitekturu kao i sam algoritam predikcije puno razvijeniji od GPU-a koji nije morao da zna kako ce podatke obradjivati jer se unaprijed znalo koji dio otpada na vertex a koji na pixel dio cjevovoda. Naravno da je jasno automatski da ovakva vrsta rada nije nikako mogla biti zadovoljavajuca u odnosu na superiorni predikcije grananja kod IBM-ovih, SUN-ovih ili Intelovih procesora.
    Danas se stvari mjenjaju, GPU je mocniji, vertex i pixel dio cjevovoda se koristi kao JEDAN skup unified shadera koji je u stanju je da na sebe prebaci sav load, u stanju je da u sklopu jednog kucnog sistema radi u paru sa 2 ili 4 nadodata GPU-a bez/sa uvezivanja u klastere. Profesionalne kartice se razlikuju od kucnih po mogucnostima gen-locka, kolicini frame buffer-a, na to se moze gledati kao na kolicinu L2 kesha kod procesora, sto je veci buffer vise se podataka obradi po jedinici vremena, dalje je razlika sto profesionalne kartice su u stanju da rade u sinhronoj obradi podataka sa 2, 4 ili vise procesora koji opet mogu se uvezati u SMP (Symmetric multiprocessing) bez cekanja na redosljed izvrsavanja algoritama. Softwerske firme integrisu module drivera grafickih kartica u svoje programe radi brzeg izvrsavanja, od programa do programa i od verzije do verzije ce se povecavati dijapazon mogucnosti kojim ce software dozvoljavati GPU-ima da odrade sav dio posla. Nadalje zbog razlicitog pristupa podacima(inkluzivni, ekskluzivni), nacinu obrade(TALU, Shader, Postprocesing jedinice) i samog skladistenja podataka(frame buffer), CPU ce u sirovom racunu biti brzi od GPU-a zbog kako sam rekao bolje predikcije dok ce GPU postati i jeste nezamjenjiv dio u obradi i kalkulacijama 3D scene zbog velikog broja simultano tuneliranih podataka koji u sustini cine renderiranu scenu.
     
  6. Vedo

    Vedo Moderator

  7. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Evo ja bas probah iz radoznalosti da odradim to iz guidea i imaju mi sve opcije samo sto je kod mene G80 8800 gts bas kao u guideu i riva je 2.08 i driveri 175.19.
     
  8. Vedo

    Vedo Moderator

    Stevie je baratao sa RivaTunerom, STEVOOOO, JAVI SE! :D

    U RivaTuner folderu imad folder NVstrap, ima jedan registri fajl kao i jedan .sys fajl. Kliknuo sam 2x na taj .reg ali ne znam gdje cusnut taj .sys. Mozda je do toga..
     
  9. GV

    GV Komšija

    Otvori aplikaciju, tamo gdje je napisana oznaka tvoje grafe klikneš na trokutić, odabereš ''low level system settings'' otvori se to što tažiš i naravno jedan klik na install
     
  10. frenki_23

    frenki_23 Aktivista

    e ja en znam sta mi predstavlja probem kada instaliram atitool na ovoj grafickoj (atiHD2600XT) onda se pokaze crni ekran i nista se ne desava i moram ga restartovati..
    zna li neko sta bi moglo biti
    i znate li koja je frekvencija jezgre i memorije ove grafe??
    poz.
     
  11. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    E jesi nasao temu gdje ces postaviti to pitanje,svaka cast! Koristi riva tuner umjesto ati tool i sve ce ici ko podmazano!
     
  12. Vedo

    Vedo Moderator

    Znam ja to, al nema toga uopste :|
     

    Attached Files:

    • ssss.jpg
      ssss.jpg
      File size:
      36.1 KB
      Views:
      3,376
  13. keno

    keno Novi član

    Ja sam probao da modam 8600GT i imam opciju NVStrap driver ali u opcijama PCI DeviceID settings kada izaberem custom nema nikakve Quadro vec samo 8600GT i 8600GTS i nekoliko Unknown. Riva Tuner je v2.09.
    Vedo jesi li ti uspio?
     
  14. Vedo

    Vedo Moderator

    Mogu se valjda modat G80 jezgre i starije, dok ova moja G92 ne moze. Neki likovi su modali 8600GT, trebalo bi moci.
     
  15. Qler

    Qler Veteran foruma

    e pitanje jedno, onako laicko

    djevojka ima lapas hp 6280 meni se cini, u glavnom, konfa je intel dual core 1,8GHz (mislim), 2GB DDR2, ati x1350 je grafika, nije integrisana. sad je snimila autocad 09 i kaze kad crta u 3D sporo uzas. ne znam sad sta radi, nije moj fah, samo da pitam, jel to normala ili joj nesto koci komp. kako sam je ja skontao drasticno joj opadne "FPS" ako nesto rotira i sl...
     
  16. Vedo

    Vedo Moderator

    Autocad je uzasno spor i na mojoj 8800GT. Puno brze radi npr. viewport od 3ds maxa neg od Autocada.
    PS: Ako joj je instalirana Vista nek opali XP - mnogo ce ipak brze raditi (ali jos uvijek sporo)
     
  17. keno

    keno Novi član

    Rjesio sam problem samo je trebalo da ustanovim da je naziv za quadro fx 1700 040F koji pise pored naziva unknown device gdje je ustvari trebalo da pise puno ime quadro fx 1700.
     
  18. frenki_23

    frenki_23 Aktivista

    posto mi niko nije dao pravi odgovor kako da modujem svoju HD2600XT karticu sam sam to nekako uspio.
    rezultati u 3ds max-u su vise nego idealni. razlika je nevjerovatna nisam mogao vjerovati uzeo sam neki model sa cca 1.300.000 poligona i "trzao" ga i svasta tjerajuci ga da malo zastopa ali nisam uspio.
    nikada nije zatrzalo vise nisa mhtio da idem u krejnost jer se bas i ne razumijem u 3ds max.
    a u autocad-u je kako je i bilo ne znam zasto?
    neki kazu da je nesto kao auto cad pravi problem zbog kao drajvera uglavnom nisam skontao.
    mozda treba ponovo da ga instaliram?
    divno je catia mi nikad nije problem ni previla pa tako da ne znam.
    hehe
    poz.