Cisco Certifikacije

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Zeleni, Nov 16, 2010.

  1. irhadkul

    irhadkul Komšija

    da da sve sam postavio.vidis da sam napravio servere(dns,mail,http,ftp) i svi su u funkciji.Evo malo sam gledao po netu pa sam nasao finog materijala,sad samo da se prelista.
     
  2. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    i ja sam bas neki dan zvao firmu kod nas u gradu sto nude ovaj kurs ili sta je vec
    kod nas izgleda traje 2 semstra,predavanja su dva puta sedmicno a kosta 2000 KM u kesu ili 2200 KM na rate
    evo i link
    http://www.procom.ba/index.php?option=c ... &Itemid=68

    nisam bas sve detalje pitao ali koliko sam shvatio,ispiti se polazu online,sada ne znam je li puno tesko,da li se cesto pada i sve to
    cijena nije mala da se pare tek tako bace

    sto se tice predznanja,sa kompovima baratam fino,a sa mrezama nisam imao prilike nesto puno raditi,mada generalno dobro razumijem i kuzim stvari oko kompova
    razmisljao sam da i ja ovo upisem,da imam neko zvanje ( a i znanje) usmjereno,ovako sam gim sam "nista" :p

    interesuje me,da li je generalno tesko,je li se vise uci kuci ili su dovoljna ta predavanja i kakvi su zadaci na zavrsom ispitu
     
  3. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Ako prodjes ciscov orginalni materijal, znaci ccna exploration, i zavrsis sve testove do glavnog ispita, ne bi trebalo biti problema.
    Sto se tiche ispita, procitaj moja prva dva posta.
     
  4. p4ja

    p4ja Komšija

     
  5. GW

    GW Moderator

    Ako ne razumiješ dosta fraza, onda ne razvaljuješ engleski. :)
     
  6. Zeleni

    Zeleni Network Ninja


    Rijetko kad imas vise od dva predavanja sedmicno. Osim ako ne ides intenzivni kurs 7 dana, pa onda cert. Ali to je previse za ccna. Odradis teoriju i pitanja tamo, i onda imas vremena da ispunis vrijeme labovima u packet traceru, ili GNSu, ili nekom trecem emulatoru.

    Eh sad, kad god naletis na izraz koji ne kontas, zapises i googlas poslje, ili pitas nas. Ja barem tako radim. Ako se sretnem s nekom tehnologijom, ili izrazom koji ne razumujem, stavim upitnik pored toga i provjerim poslje. Ako hoces objasnjenje na nasem, pitaj ovdje. Ima nas vise sto smo isli ovo.

    Upravo sam zavrsio FIREWALL, koji je dio CCSPa. Isto tako sam sastavio lab, 3x2950 i 3x 2612 tako da cu uzeti SWITCH, ROUTE i TSHOOT sljedecih 6mj, i onda nastaviti sa CCSP. Kontam da CCIE nije vrijedan vremena i love, ali ko zna mozda se predomislim.

    Jos uvijek mi je potreban orginalni cisco pisani materijal, ako neko ima PDFove za SWITCH, ROUTE i TSHOOT kurseve, rado bih da mi posalje. Imao sam ih, ali rikno disk. Sada samo imam video materijal, i cbt nugget.
     
  7. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Ako neko radi ciscove orginalne CCNP labove.
    Ima onaj frame relay switch u sredini (FRSW).

    Posto u PDFu nema konfiga za njega, a trazio sam na netu i nema, bio sam primoran da uradim sam :)
    Pa rekoh da podijelim.

    Imam ROUTE 640-902 u martu, pa strebam sada uveliko.

    Code:
    frame-relay switching
    
    interface Serial0/0
     no ip address
     encapsulation frame-relay
     clock rate 2000000
     frame-relay intf-type dce
     frame-relay route 181 interface Serial0/1 811
     frame-relay route 182 interface Serial0/2 821
    !
    interface FastEthernet0/1
     no ip address
     shutdown
     duplex auto
     speed auto
    !
    interface Serial0/1
     no ip address
     encapsulation frame-relay
     clock rate 2000000
     frame-relay intf-type dce
     frame-relay route 811 interface Serial0/0 181
     frame-relay route 881 interface Serial0/2 882
    !
    interface Serial0/2
     no ip address
     encapsulation frame-relay
     clock rate 2000000
     frame-relay intf-type dce
     frame-relay route 821 interface Serial0/0 182
     frame-relay route 882 interface Serial0/1 881
    
     
  8. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Ccnp route zavrsen. 941/1000 poena.

    Sent from my HTC Desire HD A9191 using Tapatalk
     
  9. irhadkul

    irhadkul Komšija

    zar ti nisi ranije imao ccnp?Cestitam u svakom slucaju i da primjenis to u poslu,heeh
     
  10. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    CCNA sam 2 puta uzimao do sada. 2003 i 2010 :)
    Kontam da je krajnje vrijeme da se apgrejdam :)
     
  11. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Lagane pripreme za CCNP SWITCH :)

    [​IMG]
     
  12. irhadkul

    irhadkul Komšija

    koliko si platio ovaj 2950?
     
  13. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Izvadio iz kontejnera kad je firma cistila skladiste :)
    I ti pitas za najgori dio opreme u cijelom stacku.

    Ostavio sam sebi 3x 2950, ovaj 3560, i 3x2621, nek se nadje ako se usudim na CCIE.
    Plus ovi 2960 sto su manje vise na posudbi :)
     
  14. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Bookiran switch u petak :D
     
  15. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    da li ima neka certificirana firma u okolini gračanice,doboj ili tuzla,da nudi obuku za cisco certifikat
    ima u nas i gracanici,ali nemaju sada dovoljno kandidata i ne provode obuku a zadnje 1-2 godine planiram da upisem ovu obuku ,da imam neko konkretno "zvanje"

    svaka inf. je dobro dosla
     
  16. irhadkul

    irhadkul Komšija

    ETF u tuzli nudi i casove i ispit!
     
  17. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    moze li malo vise informacija
    ima li neka stranica,kontakt
    kolika je cijena,kojim danom se odrzavaju casovi,zaposlen sam,pa ne mogu u svako vrijeme i dan ?
     
  18. irhadkul

    irhadkul Komšija

  19. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    CCNA mozes zavrsiti sam. Ako ne znas nista o mrezama trebace ti 2-3 mjeseca ucenja navece, ako radis po danu. Knjige i simulator su dostupni, ako hoces.
     
  20. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    imam ja vremena uciti na poslu,takvo radno mjesto gdje sam stalno kraj kompa a i niko me ne ometa toliko,svaki dan imam 2-3 sata "mira" :)

    interesuje me literatura i ti simulatori

    je li to standardna literatur ili nesto posebno sto se kupuje ?

    nasao sam na netu ovo dvoje
    CCNA- Cisco Certified Network Associate FastPass 2nd edition i Sybex.CCNA.Cisco.Certified.Network.Associate.Fast.Pass.3rd.Edition.Nov.2007

    je li to to ?