Da li ima ograničenje sa video memorijom?

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Devil Hunter, Feb 9, 2009.

  1. Devil Hunter

    Devil Hunter Aktivista

    Zanima me da li je 32 bitni sistem ograničen i sa video memorijom na grafičoj kartici odnosno što ako se upare dvije HD 4870X2 2 GB grafičke to bi bilo 4 GB i da li bi ih prepoznao OS :?: Pošto RAM memoriju ne prepoznaje.
     
  2. Devil Hunter

    Devil Hunter Aktivista

    Vidim da niko ne zna. :lol:
     
  3. kAcA

    kAcA Aktivista

    Nije ovo chat, pa da ocekujes odgovor unutar 5min. :p
    Po mojem misljenju ne bi trebalo da bude problema s prepoznavanjem ali eto ostavit cu da odgovori neko pametniji i sa vise iskustva :D
     
  4. apdejt

    apdejt Overclocker

  5. GW

    GW Moderator

    Mogu te dvije kartice na 32 bita bez problema.
     
  6. frenki_23

    frenki_23 Aktivista

    ne vidim razlog da koristis te dvije graficke karte i samo 2 Gb rama!
     
  7. Vedo

    Vedo Moderator

    Ma naprdjuje Devil, pitanje mu je samo puka znatizelja, a ne prijedlog za kupovinu
     
  8. apdejt

    apdejt Overclocker

    Istina ali ipak interesantno pitanje, ja koliko sam uspio skontati 32bit sistemi su ograniceni na citanje negdje oko ~ 3GB bilo koje memorije, ali volio bih cuti jos koje misljenje, nekoga ko stvarno zna oko ovoga
     
  9. Vedo

    Vedo Moderator

    ev ti iz prve ruke:
    Imao sam u svom PCu 4x1 GB pa 4x2GB pa ev sad 4x4GB :p 32-bitni WinXP i Vista vide oko 3.25 GB rama. Vista 32bit sa SP1 "vidi" 4 GB rama. Medjutim, ogranicenje 32bitnih operativnih sistema je da mogu jednoj aplikaciji "dati" maksimalno 2 GB na koristenje. Znaci, iako Vista 32bit SP1 vidi 4GB ona ipak moze pruziti jednoj aplikaciji/igri maksimalno 2 GB.
    Eh sad, postoji tu i takozvani 3GB switch, kojim natjeras windowse da daju maksimalno 3 GB po aplikaciji.
    Kod 64bitnog XPa ili Viste, nema tih ogranicenja, znaci ako imas npr. 16 GB rama, OS ce ih toliko i vidjeti a ukoliko zatreba aplikaciji - OS ce joj i dati sav taj ram, bez ogranicenja.
     
  10. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Video memorija i njeno adresiranje (ako je ista direktno na grafickoj karti) nema nikakve veze sa sistemom nego iskljucivo sa driverom graficke karte a interno adresiranje na grafickim kartama ovisi od proizvodjaca i sigurno moze adresirati 4gb u slucaju atija
     
  11. apdejt

    apdejt Overclocker

    Stihoklepac, svaka cast na prvom odgovoru koje je ustvari i bilo pitanje teme, nevezano za RAM racunara.
    Znaci ako (neka imaginarna) graf. ima 4 GB rama (npr. ati) ati-jevi driveri su ujedno i jedini odgovorni za iskoristenje tog istog RAM-a koji se nalazi na graf. jos jednom napominjem nevezano za RAM racunara.
     
  12. GW

    GW Moderator

    Po milioniti put: stvar je u tome da 32-bitni sistemi mogu adresirati maksimalno 4 GB memorije (ne RAM-a, nego memorije). Da bi procesor komunicirao sa hardverom koji ima svoju memoriju, mora je mapirati u "svoju" memoriju. Zato se događa situacija da procesor ne vidi svih 4 GB RAM-a jer dio adresnog prostora mora dati grafičkim karticama i sl.
     
  13. apdejt

    apdejt Overclocker

    Znaci sto vise video memorije na graf. manje citanje RAM memorije (zbog adresiranja-rezervisanja odredjenog prostora u CPU) u 32bit sistemu je li to logika, znaci 32bit sistem ima svoju max. propusnost koja je ustvari zbir svih potrebnih instrukcija-rezevacija ili nazovimo ih kako god hocemo koja ogranicena na ta neka ~4GB ???

    Sorry ak je po milioniti put ali tako sam blizu prosvjetljenju :D , osim ako jos neko ne napise nesto trece, pa mi po..be sve ovo u glavi sto sam poslagao do sada.
     
  14. GW

    GW Moderator

    Evo pa čitaj.
     
  15. apdejt

    apdejt Overclocker

    thnx, ak opet sta ne bude jasno pitat cu mada cini mi se da je ovdje sve obuhvaceno.
     
  16. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Sad se ja cesem po glavi, da xp ima limit od 2gb po aplikaciji, ali nigdje ne pishe da ne mozes utrpati u mashinu 4gb vga karticu i da nece raditi, naravno druga je stvar sto to nema smisla, aparature size nije obavezan kod mapiranja video memorije ili mozda grijesim?

    Logika je da graficka kartica ima hajmo rec odredjenu "autonomiju" po pitanju internih operacija, sad utrpa texturu od 25 mb, raspakuje, nadrlja aa, af, proracun za svjetlo i logicno je da to vishe nije textura od 25mb nego 250mb...

    Trebalo bi te tehnikalije iskopat, editor in chejf bi mogao imati info o tome...
     
  17. GW

    GW Moderator

    Ni ja baš nisam siguran šta se tu događa, ali mislim da se ne mapira sav ram iz neke kartice nego samo dio pa se to nekako naizmjenično mijenja po potrebi. Negdje sam vidio da 8800GT troši oko 256 mb memorije (mislim da je bila izvedba od 1 GB). Eto kome nije mrsko neka izračuna mapiranje memorije svoje grafičke kartice pomoću device manager-a (view resources by type).
    Moja 9600GT ima 512 MB VRAM-a, i u device manageru piše da koristi ove segmente memorije:
    1. 000A0000-000BFFFF
    2. D0000000-DFFFFFFF
    3. F8000000-F9FFFFFF
    4. FA000000-FAFFFFFF
    pa ko zna odmah preračunati u razumne brojeve, neka izvoli.
     
  18. apdejt

    apdejt Overclocker

    GW eh ovako ja sam procitao onaj post sto si, napisao u vezi razlika 32/64 i neke od tih stvari su mi nove informacije tako da sam nesto novo poslagao u svojoj glavi, jos uvijek jako malo jer mislim je u pitanju poprilicno siroka oblast, sto bi Stihoklepac, rekao sad se o ja cesem se po glavi.
    Pogledao sam i u device manageru ove input/output opsege kao i memory opsege, preveo ih u decimalni oblik pa sam nesto oduzimao, djelio, pretvarao i nakon sat googlanja sad stvarno nema pojma sta se tu dogadja, ali navodim se na zakljucak da si u pravu kada si rekao ukupno zauzece sve memorije na compu moze biti 4 GB. Imam jednog stvarno inteligentnog kolegu linuxasa kojim ce nadam se biti gust razbijati glavu oko ovoga (i nadam uspjeti nesto konstruktivno zakljuciti) pa mi onda prenjeti razumljivim rijecima, jer ja stvarno vise ne mogu.
    P.S. Super text o razlikama 32/64
     
  19. Esh

    Esh HWB

    Redom, diskusija o adresiranju na 32-bitnom OS-u te prepoznavanju 4GB memorije je vise puta prozvakana. Kao sto bi rekao Dugousko, ako ovaj thread nije zapocet da bi se odgovorilo na pitanje na nekom drugom forumu, nastavniku informatike ili medju rajom, ili uz spreman odgovor u copy/paste formatu sa nekog xy foruma, neka me sutra pregazi tramvaj.

    Sto se tice odgovora (a zbog ostalih), opet redom:

    - 4870 X2 moze raditi u CrossFire rezimu na 32-bita, kao sto je GW odmah spomenuo.
    - Vedo je tacno istakao da postoji ogranicenje za koristenje memorije po aplikaciji od 2GB (dedicated), uz dodatak switcha za koristenje 3GB. Postoji slican switch koji mogu koristiti i programeri koji rade na igrama (DirectX SDK).
    - Stihy je u pravu sa podatkom da VRAM i RAM nisu direktno povezani, a GW se opet dobro nadovezao sa podatkom da dolazi do rezerviranja odredjenog dijela RAM-a za graficku karitcu. Imate na netu miliona shema za ovo adresiranje.

    4870 X2 u CrossFire sa 4GB RAM-a nece "pojesti" svu memoriju te ce uredno raditi na 32-bitnom XP-u uz teoretski dostupnih 4GB VRAM-a koji nikad (a mozda ni tad) u narednih par godina nece biti iskoristen.
     
  20. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Da, i cijela tema onda nema smisla...
    Jer hajmo reci da "nekim slucajem" i ne mogne iskoristiti svih 4GB nego nesto malo manje (a može) ...opet ti je svejedno jer nemas cime napuniti ovako velik Video RAM.

    Tako da je svejedno...32 bitni ili 64 bitni...
    Zavisno kakve sve aplikacije koristis na računaru mozes se opredjeliti za x86 ili x64.