Da li moj CPU i3 upravo umire

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Tesla, Jan 21, 2018.

  1. Tesla

    Tesla Aktivista

    Pozdrav drustvo.

    Nakon lose prospavane noci i vise od 24h pokusavanja rijesavanja problema, odlucio sam da priupitam, da vidim da li je neko imao ikad slicne simptome, a znam da ste svi preturili preko ruku desetine procesora kao i ja, ako ne i stotine.

    Uglavnom, jucer mi se instalacija windowsa 7 podje cudno ponasati. Kao da se registry nesto poremetio, pa nema ni drivera za graficku, pa mi se podje konstantno crashirati firefox, chrome ne mogu ni pokrenuti, a o IE da i ne pricam.

    Prosao maloprije memtest, kaze da je sve uredu, ne znam koliko ga moram pustiti da radi, ali imam 4 plocice RAM-a i jednu po jednu sam stavljao i pokusavao ozivjeti sistem, ali bez uspjeha, izboota se on i ne restartuje se, ali se cudno ponasa, kada skinem neki program cak kaze, something went wrong, da bi ga nakon slijedeceg boota instalirao kako treba. Imam 3 HDD-a, 2 rezervna i jedan na kojem je bio sistem, i pokusavao sam na sva 3 sa instalacijom windowsa-a i odmah se nakon instalacije cudno ponasa, IE prijavljuje probleme sa certifikatima, nece da otvori stranice i crashira se konstantno.

    Posumnjao sam i na razne viruse i rootkitove, ali sve je cisto kao suza, ploca mi je dobro starija i njen bios je ustvari firmware i ne vjerujem da se ovaj bios moze zaraziti virusom kao na novijim plocama ( bar tako procitah ) ispeglao sam i MBR-ove ostalih HDD-ova. Imam i dvije rezervne grafe, i njih sam pokusao zamijeniti, imam i 2 rezervne napojne nedinice, i to sam pokusavao ( nisam jos pokusao da skinem sa UPS-a koji je zaista kvalitetan i radi fantasticno vec par godina - vidi vraga mogao bih i to probati, svi mi kablovi uvezani pa mi mrsko razmotavati ). Pokusavao sam sve sto mi je palo na pamet, vadio sve kartice i usb-ove osim graficke, izmijenjao sve komponente, osim kućišta i monitora.

    KRUCIJALNA INFORMACIJA

    CPU sa stock coolerom bio overclokan sa 3 na 4 Ghz 2 mjeseca i sve radilo fantazija, danas odem u BIOS i imam sta vidjeti, temperatura 69 pri startup-u i dize se do 90. Odem odmah kupim termalnu i sada je 40 pri nekom normalnom loadu. Medjutim kad sam skinuo procesor sa donje strane PIN-ova se vidi kao tamna mrlja, jel moguce da se upravo on skuhao i da ga mogu baciti. Na netu nisam nasao bas ovakve simptome, pa eto ako je jos neko imao iskustava slicnih volio bih znati sta mi je ciniti, kupiti CPU, ili sve mijenjati. Imam sutra odmah CPU jedan uzeti, pa ako bude mogao na moju plocu probat cu. NIkad vise OC sa STOCK coolerom definitivno.

    CPU je i3 530
    Ploca je GA-P55-US3L V2.0 - BIOS sam takodjer reflashirao.
    ASUS R7 260X OC
    3x2GB Kingston RAM + 1 x 1GB Kingston RAM
    HDD - nije bitno nekoliko ih mijenjam - niti jedan nije SSD.
    Napojna je Gigabyte 400 WATT

    Hvala ljudovi
     
  2. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Što jednostavno ne pokušaš drugi sistem? Meni se dešavalo da određena konfiguracija dobro reaguje samo na jedan sistem (ex. win10).

    CPU ili radi ili ne, a realno ako imaš novac, i7 za tu platformu je prejeftin i sigurno će ti dobro doći.
    Definitivno greška raditi overlock sa stock coolerom uz ovako slabo napajanje..
     
  3. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    E sad moje skromno misljenje nisam sad aman zaman strucnjak.

    Ne bi smjelo biti do cpu i temp bez obzira na tamnu tocku jer da je bila kriticna temperatura bios bi ti sam ugasio pc.

    Moj pik je defektna memorija. Memtest moras koliko znam vrtiti bar 12h da bi bio koliko toliko siguran. Ubaci 1 plocicu samo probaj na novo sistem pa vidi hoce li biti ok, naravno sve po defaultu.
     
  4. Tesla

    Tesla Aktivista


    Probao sam i WIN10, tek je tu drama, dvije verzije sam probao, prije ove fall edicije i sa zadnjom fall edition, nekoliko puta na oba diska, ne zeli ni da prodje instalaciju, rilikom prvog ucitavanja dobijem BSOD i razne greske se pojavljuju, APC neki error, pa neki exception not handled, tek mi je tu i bila drama. A Win 7 je godinama na ovom racunaru sljakao bez stucanja bilo kakvog. WOW-a se uglavnom igralo najvise i kcerkica, minecraft i tako to, u sistini to i jeste njena masina.

    Sto je najgore po defaultu je ugasen monitoring u BIOS-u temperature i bilo kakvih alerta, to me i jeste zbunilo pravo. Probao sam sad i na zivu struju bez UPS-a ista stvar.
     
  5. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Skeniraj HDD.
     
  6. Tesla

    Tesla Aktivista

    3 HDD-a sam promijenio druze. Jedan Seagate i 2 WD, ali hvala anyway
     
  7. dmr

    dmr Veteran foruma

    probaj drugu plocicu rama, jos samo to ti preostaje. To sto opisujes zvuci kao neslaganje memorije sa maticnom, znam da je prije radilo al eto jos samo to ti ostaje da probas. Da li su frekvencije memorije memorije i tajminzi na def?
     
  8. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    Pa zar ne bi bilo najjednostavnije posuditi od nekoga cpu i ubaciti na taj setup i biti na cisto jel do njega ili nije.

    Ni meni ne djeluje da je cpu, ali ovako bi makar sistemom eliminacije znao jel do njega.

    Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
     
  9. Tesla

    Tesla Aktivista

    Imam na poslu sutra 2-3 cpu-a posuditi, meni iz iskustva isto smrdi na ram najvise. Ostavio sam svakako ponovo da se vrti memtest slijedeca 24h ( valjda je dovoljno vremena ).

    Pa eto vidjet cemo sutra. Radim sa komponemtam ima i 15 godina i osim iskrivljenih pinova na 462 i 478 socketima samo jednom sam naletio na sprzeni procesor, sjecam se da je u pitanju bio sempron neki koji je u jeku 64 bitnog pohoda AMD-a, samo on bio 32 bitni.

    Medjutim memorija izbacuje random greske, ovdje postoji sablon koji mi govori da je negdje spaljen chipset, ili je cpu izgubio par miliona tranzistora te ne razumije odredjene instrukcije. Uradio sam 6 reinstalacija na 3 HDD-a sa ubivenim MBR-om. Nakon svake instalacije identicna stvar, mijenjao sam i Usb uredjaj, a jednu instalaciju imam na DVD-u. Dakle kada poslije instalacije pokrenem IE, pise da nski certifikati nisu uredu ??? pa se srusi. Grafiku niti jednu ne mogu da instaliram, rusi se instalacija.

    Dakle MB, RAM ili CPU. Volio bih da je CPU u pitanju.
     
  10. zoi

    zoi Veteran foruma

    Koliko si vremena proveo na njemu, isplativije ti je bilo kupiti novi :D
     
  11. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Ako je ista bilo cpu, onda je velika sansa da je ploca neipsravna jer to je skoro jedina stvar koja moze ubiti cpu. Lose oc postavke su mogle degradirati cpu da mjere neupotrebljivosti, ali to opet znaci da je ploca imala problema sa isporukom napona pa ako se ispostavi da ploca radi, ja vise ne bih radio oc sa njom. To sve pod uslovom da sam dobro shvatio i da si tesitrao sa svakom plocicom rama zasebno, minimalna je sansa da svaka ne radi i pravi identicne probleme.
     
  12. Ronaldo_9

    Ronaldo_9 Aktivista

    Ja sam jedan od "sretnika" kojem je riknuo 3570K. Nije riknuo odmah već postepeno.
    Manifestovalo se tako što je sistem prvo počeo da "mrzne i ledi" i mogao se samo hard resetovati. Onda nakon restarta nije mogao ući u windows, sve češće "crn ekran" i onda kroz sedmicu dvije samo crn ekran i fajront. Mislio sam da je ploča al kod jednog lika smo probali na dvije ploče i ustanovili da je ipak cpu.
    Đavo mi nije dao mira, kad sam zamijenio cpu, kroz nekoliko dana sam probao ponovo sprženi 3570K međutim, bez uspjeha, ipak je "crkla mrcina".:D
    BTW. bio je klokovan i pod Coolermasterovim Hyperom 212 Evo. Očita degradacija od napona i overkloka, a onda i rikavanje kao posljedica.
     
  13. Tesla

    Tesla Aktivista

    Jesam stari , vjeruj u 24 sata i jace sve moguce opcije isprobao, cak i instalaciju sa jednom plocicom RAM-a, svakom pojedinacno misleci da se mozda zbog lose memorije neki file-ovi mozda nisu dobro kopirali na disk, malo mi je ploca picky sto se tice procesora, pa se nadam da cu naletiti na neki koji podrzava.

    OC ne dolazi u obzir od sada , ono znalo mi se stvarno desavati 2-3 puta da mi ploca javlja da je bad overclock, ali nisam obracao paznju ( ja pametan ! ) overclockiram godinama, i nikad, ali bas nikad nisam imao problema, ali za sve ima prvi put.

    Ovo mi je kao nada da je samo CPU, jer mi je mijenjati cijelu plocu i skuplje i komplikovanije, pa driveri pa sistem, pa ovo, pa ono uhhh.
     
  14. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    vidim da je starija konfiguracija...pokusaj naci combo ploca i procesor a ostalo ubaci iz ovog starog i rijesis problem za sitne pare
    iz mog iskustva,RAM nije problem...imao sam ja problema sa RAMom i nije mi takve greske izbacivalo
    to vuce na to da je procesor poceo crkavati ili neka nekompatibilnost sa plocom
     
  15. Tesla

    Tesla Aktivista

    Divno, dvije masine sa kojih sam mislio posuditi procesore imaju sockete 1150 i 1155, kod mene je 1156 :). Nasao sam na PIK-u za 15 kermica i3 550, jos je jaci od mog :)
     
    Last edited: Jan 22, 2018
  16. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    No brainer :D

    Jos samo da bude do procesora i super.

    Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
     
  17. dmr

    dmr Veteran foruma

    Prije zbog lose intelove paste izmedju IHSa i jezgre. Sjecas li se dokle su isle temperature u prime 95 pod overclockom?
     
  18. Tensai

    Tensai Komšija

    Ma gdje ce CPU biti neispravan to es jednom u 100 godina desi. Po meni je to ocit memory leak, sto znaci da je do maticne ili do RAMa.
     
  19. Ronaldo_9

    Ronaldo_9 Aktivista

    Nemam blage veze sad da me ubiješ. Kad sam testirao bilo je sve ok. Iskren da budem ne sjećam se ni napona tačno, znam samo da ova Z77 D3h ploča ima lijep volt drop.
     
  20. Tesla

    Tesla Aktivista

    Meni se potrefilo da ima jedna slobodna ploca na poslu sa i3 2200 CPU-om te sam to i uzeo dok ne rijesim problem sa svojim hardware-om. Evo radi PC odlicno, pa cu kad stignem ipak kupiti drugi CPU i testirati, bas me interesuje da li sam spalio CPU, palo mi je na pamet da se tumbao prije par dana racunar sa jedne na drugu pa na trecu poziciju, mozda ga je neko od ukucana i oborio pa ne smiju da mi kazu :), znaju koliko sam osjetljiv na to, te da je prilikom pada jedna zabica sa stock coolera izletila i da nije 100% ležao fino kako treba na CPU-u, i kad sam skidao cooler, ucinilo mi se da je jedna zabica se prelagano skinula, ali nisam obracao paznju. Kad sam skinuo i maticnu i kad sam vracao cooler, lijepo je sve sjelo i temperatura je 32-33 u idle modu bila, ali mislim da je kasno sada za to, steta je izgleda pocinjena.