Dolar u 2012

Discussion in 'Generalna diskusija' started by bhd, Dec 27, 2011.

  1. bhd

    bhd Veteran foruma

    Kakva su vam predvidjanja. Dal ce rast do 2.0 u odnosu na nas. Citam na cnn kako zbpgpovlacenja iz iraka te - nezapocinjanja rata protiv irana da ce ojacat
    Sent from my HTC Desire S using Tapatalk
     
  2. dmr

    dmr Veteran foruma

    ja bih volio da bude tako :D
     
  3. Neso

    Neso Komšija

    I ja sam procitao negdje. Pa ako ne budu morali ulagat u ratni arsenal logicno da bi trebao porast. Sta ces kad je Bush iz usta uzimao da bi zadovoljio vojne potrebe a Obama samo nastavio sijat bijedu po USA.
     
  4. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Nemam zaliha u dolarima tako da me ne brine :D
     
  5. bhd

    bhd Veteran foruma

    Vishe sam mislio na shopping u americi heheh

    Sent from my HTC Desire S using Tapatalk
     
  6. Piroman

    Piroman Komšija

    Upravo tako, pare nisu problem, para nema! :mrgreen:
     
  7. Neso

    Neso Komšija

    Kaze jedna izreka: "Kad sam bio mlad, vjerovao sam da je novac najvažnija svar u životu. Sad kad sam ostario - to znam." :)
     
  8. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Nama je u interesu da oslabi. Kad oslabi neka nacionalna valuta to je dobro za izvoz :D
     
  9. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Jeste, ali opet slabo mi izvozimo prema njima kako sam ja upoznat :D, uglavnom forumaši i ostali koji od kuće rade za USA, će svakako biti sretniji :mrgreen:
     
  10. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Obzirom da je ovo HW forum, najbitnije je znati da ce poskupiti racunarske komponente. Vec su skocile cijene, ne puno ali jesu.
     
  11. Reznor

    Reznor Overclocker

    nasa valuta je vezana za euro
     
  12. Piroman

    Piroman Komšija

    Ako uzmemo u obzir da nam dijaspora (kako evropska tako i preko-okeanska) sa svojim novcem učestvuje u 15% (mes'cini, možda i više) našeg bruto nacionalnog dohotka, ne bi nam' odgovaralo slabljenje dolara! :mrgreen:
     
  13. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Kakve to veze ima? Dolar raste u odnosu na euro.

    Sent from my GT-I5700 using Tapatalk
     
  14. Riddick

    Riddick Aktivista

    UVOD: Dolar je valuta svih valuta, tako je uredjeno jos prije 65 godina, tj. poslije 2. svjetskog rata, i zato se svi proizvodi izrazavaju u dolarima, a ni IT industrija nije izuzetak! USA je jedina zemlja kod koje je centralna banka PRIVATNA!! Da dobro ste procitali privatna, a od iste banke americka vlada pozajmljuje novac sa kamatama, sa tim sto taj novac NEMA pravo pokrice i sve se zasniva NA POVJERENJU! BTW zlatni standard davno je ukinut... Objektivno amerikanci trose vise nego sto zarade, a drugi ih kreditiraju: Rusija, Kina, Indija, arapske zemlje... jer im je to trenutno u intresu, imaju ogromne zalihe u dolarima i obaveznicama americke vlade. Samo se 30% dolara nalazi u USA sve ostalo je vani! Kad su ameri napravili krizu 2008 god. bilo je govora o uvodjenu nove svjetske valute, al su politicari iz EU i drugih zemalja ubrzo dobili info da bi dolar, kojeg oni kreditiraju, gadno izgubio na vrijednosti i prestali su da govore o novoj svjetskoj valuti. BTW Ruski premijer Putin nedavno je izjavio da su amerikanci paraziti i covjek je 100% upravu, jer zive izvan svojih mogucnosti i na stetu drugih. P.S. dolar ce se jos dugo zadrzati kao glavna valuta, citaj "vrijednost", dok se ne uvede nova svjetska valuta koja NECE BITI VEZANA za bilo koju valutu, al ce zato trebati 15-20god. a mozda i daleko vise jer se ogromna kolicina dolara nalazi van USA.

    Ove godine dolar ce da jaca i to ne zato sto ima pokrice vec zbog politickih situacija u svijetu... Onda imamo Euro koji se polako raspada zbog krize u EU, tako da ce dolar dodatno da ojaca, a sto je EU slabija to je dolar jaci... Ima tu x stvari koje uticu na vrijednost dolara... Trenutno je 1,51 a cisto sumnjam da ce ici vise od 1,65-1,7 jer ako je dolar jaci onda su veca potrazivanja kreditora i obratno, a istovremeno se smanjuje konkuretnost americkih firmi vani (sto se odrazava na zaposlenost u USA), tako da ni amerima nije u intresu puno jaci dolar. BTW dolar se moze oslabiti i dodatnim stampanjem novca (koji opet NEMA pravo pokrice) a koje ce smanjiti nezaposlenost u USA putem nizih kreditnih stopa, a ove godine su izbori sta li ce uraditi? ;) Znaci nema sanse da dolar bude 2,0 i daleko je komplikovanije nego sto mislite :)

    P.S. ameri vode glavnu rijec u politici a imaju i veoma jaku ekonomiju tako da oni uglavnom uticu na vrijednost dolara, a jedan americki politicar kaze: "Dolar jest' naša valuta al' on je vaš problem!", smijesno al istinito :lol: