DSLR kupovina

Discussion in 'TV, Hi-Fi, telefoni, tableti, satovi, IoT oprema' started by patron, Jul 7, 2011.

  1. patron

    patron Novi član

    Namjeravam da kupim navedeni aparat.
    Molim Vas pomoc, Vase iskustvo, savjet, dobre i lose strane!?

    Unaprijed hvala
     
  2. Esh

    Esh HWB

    Re: Nikon D3100 pomoć???

    Budzet, namjena, mjesto kupovine, objektivi?
     
  3. patron

    patron Novi član

    Re: Nikon D3100 pomoć???

    Mjesto kupovine: IMTEC (www.imtec.ba).
    Budzet oko 1000KM.

    Namjena. Plesem break dance, i cesto putujem (takmicenja).
    Trebao bi mi solidan aparat da zabiljezim fotku (dok se plese, obzirom da su plesaci čas glava-ruke-noge, brzina). DA slika bude cista, prirodna :)

    Btw i da snimim koji video.
    Za pocetak objektiv koji dodje uz aparat. 18-55mm VR

    Kakvo je Vase iskustvo sa D3100?
     
  4. Esh

    Esh HWB

    Re: Nikon D3100 pomoć???

    Na osnovu nekih testova, D5100 model se cesce preporucuje za slikanje objekata u pokretu, pa je i to nesto sto trebas uzeti u obzir. Snimanje video materijala je nazovi "ok", no fotoaparat jednostavno mora stajati na stativu. Takodjer, uzmi u obzir i da ovdje govorimo o entry-level DSLR-u.
     
  5. PKLAT

    PKLAT Aktivista

    Re: Nikon D3100 pomoć???

    S d3100 i kit objektivom se neces naslikat break dancea pogotovo ne u zatvorenom prostoru. Treba ti neki brzi objektiv, 35mm f/1.8 npr. A tijelo ne igra veliku ulogu u kvalitetu slike, pogotovo ne u segmentu u kojem ti trazis, bitniji ti je brz objektiv, s kojim ces u isto vrijeme dobit i bolje zamucenu pozadinu i lijepsi video. A za snimanje ne slazem se s tobom Enise, moze se komotno snimat hand-held samo moras naucit drzat aparat cvrsto i da ga ne treskas i panning je zajeban zbog senzora u dSLR-u prilikom snimanja. Tako da moja preporuka prije d3100 + 35mm F/1.8 ili 50mm F/1.8G(ali samo G verzija, ostale nece autofokusirat na toj kameri). Mozes pogledat http://www.fotocentar.net/, dostava u roku 2 dana :)
     
  6. donjapa

    donjapa Overclocker

    Re: Nikon D3100 pomoć???

    Pozdrav,

    Zadnji put kada sam planirao kupiti DSLR kupio sam HTC Desire Z, sada se polako vratila zelja + potreba za kvalitetnijim aparatom pa malo surfam teme.

    Citao sam i starije teme i vidim da se D3100 uvijek vrti kao dobra kupovina (entry level naravno) pa me zanima koji "paket" bi bilo najbolje uzeti:

    http://www.fotocentar.net/proizvodi/nik ... o-959.html

    Oni su mi najblizi a vidim da su i cijene pristupacne, ali ako neko ima ideju gdje jos da se kupi (nekakve akcije ili sta god) slobodno neka javi.

    Aparat ce se koristiti za slikanje (najvise) ali i snimanje (i nocno).

    Edit: Budzet oko 1200 KM, maximalno do 1500 KM ako bi se bas isplatilo protegnuti.



    Hvala.
     
  7. Esh

    Esh HWB

    Re: Nikon D3100 pomoć???

    Sa ove liste mi kao najbolja opcija djeluje bundle sa dva objektiva.
     
  8. smirgl

    smirgl Novi član

    Re: Nikon D3100 pomoć???

    e ljudi...evo i ja sam se pridružio ovoj ekipi što razmatra kupovinu ovog dslr-a...meni se za sada čini kao najbolja opcija...ja sam takođe razmatrao i d5000 ali obzirom da nema hd video snimanje džaba mu ovaj zglobni display...ima li neko još prijedloga gdje bih mogao naći ovaj aparat u SA??

    PS: je li neko od vas već odlučio i kupio d3100 pa ako jeste da prenesete iskustva??

    hvala
     
  9. Tir Anasazi

    Tir Anasazi Komšija

    Re: Nikon D3100 pomoć???

    Preporuka Canon D600. Moze se na piku naci u ovom navednenom cjenovnom rangu i sa garancijom, a za stopu je ispred pomenutog Nikona zbog kompatibilnosti objektiva i brzine. U sustini su oba entry level, ali prednost u ovom slucaju dajem Canonu.
     
  10. NAILS

    NAILS Moderator

  11. dmr

    dmr Veteran foruma

    Re: Nikon D3100 pomoć???

    kakvo je ovo poredjenje jedna na ISO 3200 a druga na 800?
     
  12. NAILS

    NAILS Moderator

    Re: Nikon D3100 pomoć???

    Sorry, nisam gledao.. na ljeto kupujem digitalac u ovom rangu i generalno sam surfao i prije sam za stari 1000D nego za ovog nikona.

    EDIT: Evo ti sa manjim ISO: http://www.theblarg.com/images/DSC_0020.jpg

    Mozda su u generalnom planu dobre slike ako radis resize ali meni treba full size tako da mi ove d3100 slike puno šume.
     
  13. Tir Anasazi

    Tir Anasazi Komšija

    Re: Nikon D3100 pomoć???

    Onako laicki receno, kod Nikona je praavilo da veci broj oznacava bolju seriju aparata, dok je kod Canona obratno, manji broj je bolji. Iako se nekada sam kvalitet slike izmedju dvije serije aparata uopste ne razlikuje vec su u pitanju dodatne funkcionalnosti koje povecaju cijenu za par ili vise stotki.
     
  14. NAILS

    NAILS Moderator

    Re: Nikon D3100 pomoć???

    Moram spomenuti da sam nasao more slika ovog Nikona sa ISO 100 vrijednostima i nema tog famoznog šuma. Kontam i ja o njemu.
     
  15. Stormbringer

    Stormbringer Aktivista

    Re: Nikon D3100 pomoć???

    E bas si to onako laicki izvalio......
     
  16. Tir Anasazi

    Tir Anasazi Komšija

    Re: Nikon D3100 pomoć???

    Pa zato i stoji upozorenje laicki :mrgreen:
     
  17. black

    black Komšija

    Re: Nikon D3100 pomoć???

    najbolje bi bilo dslr uzeti u austriji ili njemackoj jer je dosta jeftinije

    moje neke preporuke za aparat su

    Sony NEX 5N
    +senzor od nikon-a d7000(sony radi senzore za nikon)
    +1080p60 video
    +dosta objektiva drugih proizvodaca uz adaptere(hiljade objektiva)
    -do sada ima oko 15 objektiva sa e-mountom
    -nedostatak kontrola
    -losa ergonomija

    cijena oko 1100 KM(njemacka) sa 18-55 kit objektivom

    Canon EOS 550D
    +dobre fotografije(slabije u odnosu na sony)
    +200 objektiva sa ef-mountom
    -1080p30(i 720p60)
    -ekran fiksan
    -sporiji burst

    cijena oko 1000KM(njemacka) sa 18-55 objektivom
     
  18. NAILS

    NAILS Moderator

    Re: Nikon D3100 pomoć???

    Ako mogu modovi da preimenuju temu u "DSLR kupovina". Ja bih na ljeto trebao uzimati pa bi mi mozda trebala neka sitnica a da ne otvaram novu temu.. kada smo vec zagazili u DSLR diskusiju.
     
  19. Tir Anasazi

    Tir Anasazi Komšija

    Re: Nikon D3100 pomoć???

    U ovom cjenovnom rangu bude u paketu i bolji objektiv. U Saturnu npr. imaju cesto akcije sa Nikon i Canon aparatima gdje daju bolji objektiv od standardnog 18-55mm VR, a ne treba zaboraviti ni povrat PDV-a uz tax free formular koji se dobije na licu mjesta.
     
  20. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Ja imam 1000d i veoma sam zadovoljan. Aparat je entry level, nema opcija kao 550d ili skuplji aparati, objektiv je isti.
    Meni kao amateru, sasvim dovoljan.

    [​IMG]

    [​IMG]