Dual boot win7 i xp

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by Zlatan, Oct 29, 2009.

  1. Zlatan

    Zlatan Komšija

    Dragi moji forumasi, imam win 7 instaliran na kompu, a sada bih thio pored njega da imam i xp jer mi je zgodnije i lakse da neke stvari obavljam u xp-u; kako da dodam i xp pa da pri dizanju sistema imam ponudjen odabir koji sistem da se podigne?
    Hvala mnogo :smt006
     
  2. Vedo

    Vedo Moderator

  3. Zlatan

    Zlatan Komšija

    hmm thnx Vedo! znao sam da ima nesto na tu foru i planirao sam nekad izdvojiti vrijeme da se upoznam sa ovom uzbudljivom stvarcicom i revolucionarnim korakom, al nisam siguran da bi pomoglo u konkretnom slucaju jer sam vidio na primjeru virtualnih masina da 3d apliakcije ne mogu ici ni priblizno kao u obicnom sistemu...pa sam zato pitao moze li na starinski dual boot fazon....i ako moze kako? samo stavim xp cd i pokrenem instalaciju?
     
  4. Zlatan

    Zlatan Komšija

    evo nasao sam jedan cini se pouzdan tutorijal, ali volio bih Vas komentar prije nego krenem s primjenom:

    oni kazu da treba ovako uraditi:
    1. dodijeliti sistemskoj particiji win7 drive letter( da bije xp mogao prepozati)
    2. zatim smanjiti win7 particiju (ako je jedna jedina, kao sto je kod mene slucaj)
    3. od novonastalog prostora kreirati novu particiju ali tek prilikom xp instalacije
    4. nakon instalacije xp gubi se sposobnost boot-anja sa win7 a to se vraca jednostavnom i kratkom procedurom uz pomoc programa dualbootpro


    moze li neko potvrditi je li ovo ok procedura? :smt006
     
  5. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    kako ces od preostalog prostora na jednoj particiji tokom instalacije XP-a kreirati novu particiju? nisam bas siguran da se tako nesto moze izvesti....
     
  6. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Pa kada smanjis particiju ostane ti raw prostor kojeg mozes dalje particionisati. A to kako ce je smanjiti i koliko je pouzdano - ne ulazim :D Zato se particije prave prije podizanja sistema...
     
  7. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    samo uradi jednu particiju za xp, instaliraj ga na tu particiju i sa easybcd programčićem naštimaš dual boot menu i to je to.
     
  8. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    Pa da. Zasto komplikovat. Jedino ako slucajno nemas samo jednu particiju, sto vjerovatno nije slucaj.

    Kod mene je bio isto dual boot sa W7, samo obrnut, XP pa W7.
     
  9. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Ja bih rekao da je to kod njega slucaj :D

    2. zatim smanjiti win7 particiju (ako je jedna jedina, kao sto je kod mene slucaj)

    BTW, u protivnom mu ne treba nista, moze popraviti boot manager sa win 7 dvd-om pa ce biti kao da je win7 instalirao nakon xp-a.
     
  10. Zlatan

    Zlatan Komšija

    bila je jedna jedina particija i nazalost nije upalio ovaj tutorial..sad sam napravio dvije particije i prvo stavio xp ...nakon ovoga sad jednostavno idem sa instralacijom win7? iz kojeg sistema da pravim boot meni? evo skinuo sam ovaj easy bcd
     
  11. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Ne treba ti nikakav boot meni, samo instaliras win7 na drugu particiju. Prilikom butanja, win7 ce biti selektovan automatski ili mozes da odaberes xp.
     
  12. Zlatan

    Zlatan Komšija

    e pa to je guba, hvala mnogo mob, hvala svima!