DVB-T, S and C Digital Video Broadcasting High Definition

Discussion in 'TV, Hi-Fi, telefoni, tableti, satovi, IoT oprema' started by Nani, Sep 19, 2007.

  1. Nani

    Nani Komšija

    Thx
    Nego da vas obradujem, dodjoh do 100% tacno informacije da je ulozeno 20 mil u izgradnju digitalne infrastukture za federalnu TV gdje ce u toku iduce godine broadcasting biti potpuno digitalan, dakle evo boljih vremena i evo nam i DVB-T-a. Za one koji nemaju u TV-ima ugradjen DVB-T digitalni tuner postojat ce naravno box dekoderi. Naravno ovaj potez ce morati pratiti sve domace/privatne TV kuce jer se analogni nacin prenosa gasi do 2010 godine. Gledamo SP 2008 na BHT-u u 720p/1080i sa Velidom Spahom u backgroundu :D
     
  2. Nani

    Nani Komšija

    HS DVB-C

    Nazvao HS da mi pojacaju signal zbog neta, dosli ljudi zavrsili sve, pitam ih oko HS-a i prelaska na DVB-C, kazu citiram: "Kupljena oprema, naruceni set-boxovi, do kraja godine misle ponuditi 3 paketa s tim da misle pored digitalnog broadcastinga zadrzati stari analogni, pa na korisnicima je da biraju. Set-Box bi bio cirka oko 150km i pretplata bi se povecala za 6 km, naravno puno bi vise digitalnih kanala bilo, ovog puta i stranih HD. Rece mi lik da ce postojati 3 paketa zavisno od broja programa. Analogni RF jackovi bit ce zamjenjeni coaxijalnim kao kod satelitskih receivera, tako da ce upscaling bilo kojeg domaceg kanala biti vise nego zadovoljavajuci. Pored DVB-C-a uvesce se uskoro i jos 3 nova kanala, pa malo u dogledno vrijeme skenirajte frekv, jer ucini mi se da je rekao da je jedan od njih VH-1, mada nisam siguran.
     
  3. Amash

    Amash Aktivista

    Tacna informacija ali na nasu zalost ne u potpunosti :|
    Neki dan pricitah u Avaz-u, da je u FTV poceo ili ce uskoro poceti proces prelaska na digitalnu televiziju, ali kako oni navode taj proces ce trajati do 2015. godine :shock: Gledat cemo ipak EP u 720p/1080i ali 2016. godine(mozda bude i Bosne na njemu pa tim bolje :mrgreen: )
    Jos nesto, danas i sutra tj, 29. i 30. 09. u novom Robotu na socijalnom, ce ELOB vrsiti prezentaciju DVB-C, koju oni nastoje ponuditi, mislim do nove, 2008., godine. Pa ako je neko zainteresovan neka ode i pogleda.
    Pozdrav
     
  4. burner

    burner Aktivista

    Čekaj, pa ELOB već neko vrijeme ima DVB-C... ili sam ja nešto pobrkao?! :roll:
     
  5. Nani

    Nani Komšija

    Nisi nista pobrkao medjutim jedan od uslova DVB-C nije samo prelazak na digitalnu transmisiju putem kablovske infrastrukure vec i visokopropusni opsezi za HD rezolucije...
     
  6. burner

    burner Aktivista

    ... što će oni, navodno, i prezenirati, je l'?
     
  7. Nani

    Nani Komšija

    Da, da :D Odem ja danas, jao drzave jao firme :D Spojili neku starudiju od "digitalnog receivera" na 32" Samsung. Prvo pitanje jel ovo spojeno preko scarta, gleda me frajer, kako sam pogodio :D Reko nisam u zivotu vidio goru sliku, bolja slika na analognom signalu u dolini majevice! Reko da li imate u ponudi HD kanale. Kratko i jasno-> NE! Kaze lik ovo je promocija vec postojeceg receivera po promotivnoj cijeni. Imamo cak 60 kanala. Pogledam iza receivera nema hdmi izlaz, Reko hvala, prijatno. Sacekat da vidimo sta su HS-ovci mislili pod "potpunom digitalizacijom" i da li ce imati u ponudi HD kanale. Ovo sto sam danas vidio je...ma necu ni komentarisati...
    @Baha
    Imas Panasonicove plasme na drugom spratu, bio sam u zurbi nisam nista uspio pogledati, ni cjenu, ni model al ucini mi se da su identicne syssovoj, pa pogledaj.
     
  8. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    vidjeh to - skuplje nego u eurospletu, a samo PV7 modeli...
     
  9. azzaro

    azzaro Aktivista

    Ne zelim ici u offtopic ali ovakvo pitanje mnogi smrtnici sebi postavljaju :mrgreen:
    Imam u planu jednu ovakvu kartu > Technisat, SkyStar HD ( 230 km ) i vec imam tanjir 90cm i motor diseq.
    Jel to dovoljno da "zaobidjem" kupovinu onih skupih recivera spomenutih ranije u ovoj temi?
    A i ova rezolucija 1680 x 1050 pretpostavljam dovoljna za ugodno gledanje preko takve kartice...
     
  10. Nani

    Nani Komšija

    Dovoljno, naravno o pirateriji necu da pricam al citaj izmedju redova i sve ti je jasno :wink:
    Sto se reze tice, uglavnom ces hvatati 720p kanale mada ima i 1080p (dao sam spisak kanala) ali uglavnom sve novije serije tipa Heroes, Smallville season 6-7, Preason Break, Lost kao i sav sport, spotovi itd se pustaju direktno u 720p rezama i sa tom karticom ih mozes snimiti u .mkv (MPEG4) ili Xvidu formatu sa AC3 zvukom u izvornoj rezoluciji tzv, post-on the flay recording. Jos jedna stvar, osjecaj HD-a se na manjim dijagonalama gubi, ne bitno sto imas 22" LCD, neces imati osjecaj da gledas HD iako ce slika izgledati fenomenalno, 32" ipak je neki minimum.
     
  11. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    DVB-S ide u 1080i max, nikako 1080p, niko ne radi to, a tesko da je i moguce izvesti zbog propusnosti. 1080p televizori svakako rade deinterlacing na nativnu rezu tako da prakticno dodje na isto s manjim gubitkom kvaliteta, a velikom ustedom propusnosti.
     
  12. Nani

    Nani Komšija

    Svi americki sportski kanali kao i najpoznatije Entertaiment TV kuce od iduce godine dobiti podrsku za 1080p, naravno bit ce neka vrsta kompresije signala ali ameri pice naprijed, evo imam pored sebe novi broj PC Worlda, ako ga uspijem skenirati, postavim shematski prikaz infrastrukure za 1080p s tim da ce emitovanje biti u PAL i NTSC standardima kao i u novom GB standardu. Kina ima svoj 1080p standard od ove godine, ne mogu ameri biti drugi, konkurencija je zdrava stvar!
    Dalje, od istocne do zapadne obale se nastoji napraviti high-bandwith "hot-spot" gdje ce se i u Grand Canionu mocu preko nexT-edge signala mobilne mreze pristupiti internetu ne ispod 8MB/s!!!! Dakle gdje postoji GSM bazna stanica postoji i TV signal i Internet!!!! Sve bazne stanice ce biti uvezane u klastere koji ce biti povezani sa svim satelitima. Ovom tehnologijom bezicno ce se moci primati 720p signali, bilo gdje bilo kada. Sto se tice 1080p signala, on za sad ostaje domena kabla, dok se ne rijesi on-the-fly kompresija. Sto je najbolje, experimentalna faza ce trajati 3 godine i za to vrijeme ce svi 1080p signali biti besplatni!
     
  13. syss

    syss Veteran foruma

    ma neka im je... kad pogledam jedinu opciju koju mogu dobiti na svoj priključak maxtv (kvaliteta slike je ponekad na razini funny clipova sa neta) i digitv (očita mpeg kompresija na plazmi vidljiva) onda mi je svejedno šta imaju vani :|
     
  14. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    mah svakako nemam vremena da po citav dan "uzivam" u HD prijenosu. dvd upscale i pokoji bluray je sve sto mi treba od HD-a mimo igara.
     
  15. Nani

    Nani Komšija

    Za one koji ne znaju HS je poceo sa DVB-C emitovanjem. S jednim od paketa se dobije i DVB-C receiver koji je besplatan za koristenje, oni koji zele HD kanale trebali bi moci spojiti satelitski tanjir na digitalni receiver i pored dvb-c hs kablovske moci primati i dvb-s(satellite) hd kanale koji su besplatni a spisak besplatnih kanala imate na prvoj stranici ovog topica.
    Federalna televizija (mozda BHT) ce prenositi evropsko prvenstvo u fuci na ljeto u HD-u. Da li ce pored DVB-C-a uvesti i DVB-T(terrestrial) prenos kao u Zagrebu nije poznato, znat ce se za koji mjesec.
    Modem je besplatan za koristenje koji hs djeli a paketi su sljedeci;

    1.Erotski Paket (+4km na dodatnu pretlatu od 10 km za kablovsku hs, 14 km ukupno)
    -XXX Extreme
    -Blue Hastler
    -Hustler TV

    2.Max Paket (+8km, 18km ukupno)
    -Erotski paket(3 gore nabrojana kanala)
    -Foc Crime
    -NASN
    -Sailing
    -Extreme Sport
    -Club TV
    -Hallmark

    3.Family Paket (+5km, 15 km ukupno)
    -Discovery Travel&Living
    -Discovery Science
    -Discovery Civilisation
    -Luxe TV
    -Balkanika
    -Fox Life
    -BBC Prime
    -Baby TV

    4.Svi paketi zajedno (+10km, 20 km ukupno)

    Instalacija i pustanje u rad SET-TOP BOX-a je 40km sa pdvom.
     
  16. Amash

    Amash Aktivista

    Da li neko koristi vec ovu ponudu HS-a? Utisci?

    p.s.
    Da mi je vidjeti tog genija koji Balkaniku svrsti u Family paket :roll: Djeca koja uzrastaju uz Balkaniku su buduce zvijezde Derneka i slicnih siteova :mrgreen:
     
  17. River

    River Novi član

    Sorry sto izvlacim staru temu, ali interesuje me jedna svar. Naime, ja primam signal HS-ovih kanala koji se sad nalaze u nekom od njihovih digitalnih paketa uz dodatno placanje za koji je "navodno" potreban Set Top Box (mada se i na Wikipedii moze procitati da to bas i nije istina), a da nisam trazio dodatni paket, niti imam Set Top Box.

    Nije da mi znaci nesto ta dodatna naplata i vjerovatno cu je i uzeti da imam i ostale kanale iz digitale, ali mi nije jasno (sto nije ni cudo jer sam prilican laik u ovome) kako da taj signal imam na Samsung plazmi (ne znam koja tacno, ali je 42" neka jeftinija varijanta, bila ispod 1000 KM), a nemam na LCD Sony Bravia 40V3000 (koju sam dobro skupo platio prije dvije godine), mada koliko sam vidio oba televizora imaju DVB-C tuner?

    Hajde, molim vas, prosvijetlite me.

    Hvala
     
  18. Nani

    Nani Komšija

    Zato sto su se prije par godina stavljali svakakvi tuneri koji nisu prosli DVB specifikacije i mogli su samo hvatati analogne kanale sa kablovske sto je kontradiktorno uopste sa imenom DVB-C.
    Sada moze i ne mora biti da je takav tuner i tebe zapao u tom Sony modelu.
     
  19. River

    River Novi član

    Ok, hvala na odgovoru. Bice da me ipak zapao neki od tih nazovi DVB-C tunera.
     
  20. Qler

    Qler Veteran foruma

    ni meni LG ne fata ni jedan digitalni kanal, neki dan sam trazio. A inace imam onaj full3 paket, samo digitalna na drugoj TV :)