1. nFare

    nFare Komšija

    Logicno je da ce aplikacijama koje pojedu puno memorije odgovarati i veci FSB.
     
  2. SasoMange

    SasoMange Aktivista

    Nego drugovi, posto nemam nekog velikog iskustva sa oc, sta mislite koja je najbolja kombinacija fsb-a i multija da naguram 7200 bar preko 3 ghz, da bude stabilan, 24/7 rad. Mislim na stock volts i kuler. Dakle da hardverski nista ne mijenjam.
     
  3. Razer

    Razer Novi član

    450*8, kad toliko volite multi 8 :D

    To je 3.6GHz, na umjerenoj voltaži za stock glađenje.

    Memoriju na 1:1, tj na 900, i ovisno koju memu imaš, na CL4 ili CL5.

    Još ovo...nisam rekao da razlika nije osjetna sa npr. 200MHz FSB-a, pa na 400MHz, ja sam više pričao o razlici u najčešćim situacijama kad se radi o npr. sa 300 na 350-400...

    Vjerujem da OT u obliku zdrave rasprave nikom neće smetati.
     
  4. SasoMange

    SasoMange Aktivista

    A sa multijem 9,5?

    Da volte ne diram?
     
  5. Razer

    Razer Novi član

    Ako bi išao sa multijem 9.5, FSB na nekih 380 za 3.6GHz, napone ploče ne bi trebao dizati, ali napon CPU-a bi. Ne vidim u tom neki problem...

    Ako bi htio memoriju da radi brže, digneš divider za jednu stepenicu, i voltažu iste na nekih 2v. I to je to.
     
  6. SasoMange

    SasoMange Aktivista

  7. Razer

    Razer Novi član

    Da, ja sam Razer s PC Eksperta...
     
  8. Emx

    Emx Aktivista

    Uskoro bi trebale pasti cijene ovih E8400 i drugih Intel procesora, jedva cekam da svoj E2180 zamijenim :)
     
  9. Konjislav

    Konjislav Komšija

    Uzimajuci u obzir da je E8400 bar 40% skuplji od E7200 nije ni cudo. Stevie zaboravljas jednu stvar da je ovo najjeftiniji wolfdale procesor, koji bez obzira moze ici na 4+ GHz, bez obzira na kojim voltazama. Sto te cudi sto ne moze da radi na 4Ghz na istim voltazama kao i procesor 40% skuplji? Po meni normala, nista cudno.
     
  10. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ubrzo nece bit najjeftiniji. :D
     
  11. Konjislav

    Konjislav Komšija

    I ja jedva cekam da izadje E5200 bice prejak overkloker. Imace sve to je falilo E2k seriji, manji proizvodni proces te samim time vecu overklokabilnost. :D
     
  12. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    zašto mi cpu z očitava core speed 2027mhz a multiplier 6 iako sam manuelno podesio u biosu multiplier 9,5? svakih 5-10 sec očita 3,2ghz core speed i multiplier 9,5 koliko i trebalo biti pa se onda opet vrati na staro. matična je p5kpl.
     
  13. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Zato sto su ti ukljuceni EIST i C1E,to stavi na disable i sve ce bit OK
     
  14. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    eist nisam našao, c1e jesam, disejblo ga i sad je sve udure, hvala još jednom! glupa matična ne da mi da dignem fsb preko 340-350, jednostavno pc neće da se boota. valjda je problem što nema dovoljno voltaže da radi na toj brzini a na matičnoj se ne može dodavati voltaža. al i 3,1-3,2ghz na stocku za sada sasvim dovoljno pri max temp u loadu do nekih 58˙C na ovim vrućinama.
     
  15. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    EIST=Speedstep.
     
  16. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    da malo oživim temu... koliko bih mogao oc-ati ovaj procesor da bude stabilan bez dizanja voltaža matične i procesora, sa memorijom 800mhz, koji fsb i ostalo? sad mi je samo na 3,0ghz fsb je čini mi se oko 315.
     
  17. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Ako je sad na 3.0ghz "bez" dizanja voltaze tu ti je kraj.Mada je ploca sama digla volte bez pitanja :wink:

    P5KPL nema podesavanje voltaze manuelno ali zato sama dize CPU-volt