EPN kablovska konekcija sa dva racunara istovremeno...

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by vnm_, Dec 5, 2008.

  1. vnm_

    vnm_ Komšija

    znaci, zove me jedna prijateljica, kaze rekli joj da kupi switch i da ce moci istovremeno dva racunara da joj budu konektovana na jednu EPN kablovsku konekciju. prije toga je svaki put morala prikljucivati kabl onog kompjutera koji hoce na internet u modem, pa im je to dodijalo nakon nekoliko sedmica.
    ja sam bio skeptican, jer sam citao ovdje negdje da to ne moze bez routera.

    uglavnom odem, prikljucim racunare i modem na switch, naravno kao sto sam ocekivao ne radi. uvijek moze biti samo jedan konektovan, a kad se taj diskonektuje mora se kablovski motorola modem iskljuciti iz struje i ponovo ukljuciti da bi se ovaj drugi konektovao i poslije toga opet ista procedura ako hoces konektovati prvi, inace nece ni da pisne.

    hajde kontam da im barem napravim ICS, ali malo morgen. za ICS mora biti adresa 192.168.0.1, a meni javlja da je ta adresa vec zauzeta, sta nije tacno. ako ugasim modem iz switcha onda mogu dodijeliti tu adresu, ali cim ga opet prikljucim pocne da zeza. (moze li mi neko potvrditi da kablovski modem rezervise tu adresu, jer drugacije si to ne mogu objasniti.)

    ja sam joj rekao da proba zamijeniti taj switch za kablovski router. sad me zanima, posto nemam bas previse iskustva sa time, moze li router biti nekompatibilan, i da li je konfiguracija istog pretjerano komplikovana? konfigurisao sam ADSL router, pa ako je slicna procedura bilo bi super. :)

    ima li razloga da ne moze ovaj router?
    D-Link DI-524, Wireless Router, ADSL/Cable
     
  2. HamziBeg

    HamziBeg Komšija

    Mislim da svi kablovski operateri rade na principu da kroz fizičku ili več postojeću mrežu prave VPN mrežu i kroz VPN mrežu dozvoljavaju internet. Samim paljenjem računara, već se nalaziš na (u tvom slučaju) EPN mreži, zajedno s ostalim njihovim klijentima. Možda su zaštitili portove da se ne mogu game serveri podizati, ftp, http i sl.. te mrežni servisi, ali LAN mreža je tu i svaki njihov klijent ima IP adresu unutar te prve mreže.

    Kada se napravi zahtjev za konekciju, korisnik se autentificira na njihov RADIUS server i napravi VPN vezu kroz koju "teče" internet a sve to kroz več postojeću mrežu.

    Znam zasigurno da GlobalNet i Oni što Dobrinju pokrivaju tako rade...

    EDIT: Nemam iskustva oko rutiranja na takvim konekcijama.
     
  3. GW

    GW Moderator

    Po imenu mi se čini da taj ruter može, pogledaj na netu da si siguran. EPN neće raditi sa switchem, mora biti ruter, osim ako nisu nešto promjenili u zadnje vrijeme (čisto sumnjam). Ako hoćeš da si 100% siguran, nazovi ih i pitaj.
     
  4. kAcA

    kAcA Aktivista

    Imao sam ja na EPN-u pored modema i wireless router
    Preko njega sam laptop 'kacio' na internet
    Uglavnom, mnogo problema - konekcija puca, nekad nece nikako da se konektuje...
    Kad sam nazvao EPN tehnicku podrsku dobio sam odgovor
    "Mi vam garantujemo konekciju od kablovskog modema do vaseg kompjutera, sve sto stavite izmedju nas se ne tice"
     
  5. Moncho

    Moncho Komšija

    Logosoft i HS idu po principu pravljena pppoe konekcije iz windowsa, tako da su multipletne konekcije po definiciji dozvoljenje. Kod logosofta sam testirao i radi s 3 istovremene konekcije. Kod HS je vec druga prica, jedva cete dobiti drugu,a trecu dobiti je pravi mali podvig. Kako sam radio, spojio switch ispred modem i tj. iza modema i racunare spajao u switch a switch je spojen u modem... i pravio konekcije iz win na racunarima...

    Naravno ukupni bandwith se dijeli kroz konekcije :)...

    Ukratko ako se spajas na ISP preko pppoe protokola onda su velike sanse da ces moci praviti vishe konekcija na ISP sa istim accountom.
     
  6. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    tu je zakon kupiti kakav rutercic, i rijesiti problem. moze se napraviti i od nekog P1 racunara, kao sto sam ja uradio.
     
  7. GV

    GV Komšija

    Ja sam na EPN, imam dva računara spojena crossover kablom, oba računara mogu istovremeno na internet ali pod uslovom da je ''glavni'' već konektovan. Switch(hub) služi samo da na ovaj fazon možeš priključiti više od jednog kompjutera ali opet mora biti prvo ostvarena konekcija sa ''glavnog''. Sa ruterom ne bi trebalo biti problema jer u tom slučaju on preuzima konekciju na sebe, a ostali se samo kače na njega. Pogledaj ovdje http://www.conniq.com/ možda ti može pomoći.
     
  8. vnm_

    vnm_ Komšija

    kao sto rekoh, pokusao sam ICS, ali ne moze iz gore navedenih razloga. a mislim i da im ne odgovara da jedan kompjuter sluzi kao gateway.

    jeste preko pppoe na EPN-u, ali eto kao sto vidis nece. :mrgreen:
     
  9. Moncho

    Moncho Komšija

    pa ocigledno je onda da je EPN onemogucio to. No, ne vidim razlog za taj potez, ukoliko naravno ide verifikacija preko MAC adrese modema. Zasto onemoguciti svome korisniku da spoji svoj laptop na internet,dok mu sin igra njemu omiljne online igre. :)
     
  10. HamziBeg

    HamziBeg Komšija

    GlobalNet (šta cu sa njima imam iskustva :D) imaju MAC white liste, jednostavnim kloniranjem MAC adrese na drugi računar, može se zaobići ta prepreka:

    Mac Makeup 1.95d
    http://www.softpedia.com/get/Network-To ... keup.shtml

    S računara koji ima pristup EPN konekciji pokupi MAC/Phisical adresu i gore priloženim alatom je zalijepi na drugi računar kojeg želiš povezati.

    Saznati MAC adresu je lako, pitaj me kako :p
    1. Contorl Panel --> Network connection --> Dvoklik na mrežnu kroz koju praviš PPPoE konekciju --> (Tab) Support --> (Dugme) Details --> Physical Address ##-##-##-##-##-##
    2. Start --> Run --> (Ukucaš u polje) cmd /k -ipconfig -all --> Potražiš naziv svoje mrežne i dole ispod bi trebalo stajati Physical Address šema kao gore u koraku 1.
     
  11. d-link

    d-link Guest

    Treba ti router, konfigurises ga da je pppoe konekcija, uneses username i pass i to je to...
    Nista komplikovano, postavio sam ih more na EPN i sve radi ok!
    :D
     
  12. Qler

    Qler Veteran foruma

    @GV ako ides preko switcha ili routera nema glavnog racunara, oba se konektiuju induvidualno...
     
  13. Moncho

    Moncho Komšija

    ako ides preko rutera, ruter je "glavni racunar" :)
     
  14. Qler

    Qler Veteran foruma

    tako dodje :) evo meni je konkretno na poslu umrezen adsl preko switcha. imao sam switch prije nego sto smo uveli adsl i sad sam napravio tel zica - adsl modem - switch - racunar/laptop/laptop/printer.

    prakticno switch je visak ali je sve vec bilo razvedeno, postavljeno tako da mi je ovo bila jednostavnija opcija. i svaki komp se konektuje za sebe.