Everest - prevod

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Esh, Apr 1, 2008.

  1. Qler

    Qler Veteran foruma

    ova je bas neka pametnica. ona jos zivi u '95.. cuj joj odabranih rijeci majko moja, a bosnjak :D ponosan na kriz :D i treba joj reci da nama ne treba bosnjacka nego bosanska verzija everesta, kao sto rece cijenjeni kolega sulu.
     
  2. nivla

    nivla Komšija

    btw Jel neko primjetio ognjeni zid?
    [​IMG]
     
  3. Esh

    Esh HWB

    Na kraju cu ja ispast kriv :)
    Dakle, poznato je da vecina aplikacija koje dolaze sa prevodom na bosanski jezik ima propusta u tom dijelu jer ne postoji neki standard za "informaticki zargon" kod nas. Za to smo dijelom krivi "mi, informaticari" te Microsoft koji saradjuje sa vec spomenutim Senahidom Halilovicem. Bez obzira na propuste, Microsoftovi programi su "standard" za ove koje prevodi komuna, sto je i ocekivano. Za mnoge tehnicke termine na engleskom mi nemamo (tj. nismo izmislili) adekvatan prevod na bosanskom, no u isto vrijeme ne uzimamo sebi za pravo da namecemo prevod.

    Jasno je da onima koji ne razumiju engleski dobro dodje bilo kakav prevod da se snadju, no upitno je koliko im zapravo pomaze neadekvatan prevod? Sta treba "ognjeni zid", "prikrivanje memorije" ili "eventualna logiranja" da znace? Ovakvi "propusti" se desavaju kada neko prevodi odredjene termine, a ne dolazi iz te struke. Ja ne bih mogao zamisliti sebe da prevodim medicinsku terminologiju, no mozda neko drugi moze i to. Kome je taj prevod uopce namijenjen? Ako je namijenjen "Bosnjacima sirom svijeta", covjek se upita kako li zive "sirom svijeta" i da se pri tome sluze iskljucivo bosanskim jezikom?

    Kada je Dog_Father kontaktirao Lavalys, to je bilo s namjerom da se skrene paznja na uocene propuste. To je sasvim razumljiva procedura u kojoj je Lavalys prenio zamjerke autoru koji se trebao javiti (ako je htio), ispraviti propuste ili ne, i na tome bi se prica zavrsila. Medjutim, izvjesna osoba je uzela za pravo da nas ovdje optuzi za sirenje mrzenje i netolerancije prema Bosnjacima!? Sve ovo govori o nepostojanju osnovne tolerancije i kulture sa druge strange.

    U ime redakcije prvog bh. hardware e-zinea bih porucio da nas rad nije namijenjen Bosnjacima, Hrvatima ili Srbima, vec ljudima koje ICT zanima i koji razumiju ono sto pisemo. Takodjer, podsjetio bih da bez obzira na probleme sa vizama da mi ovdje ipak nismo u zatvoru te da kada putujemo van BiH prezentujemo iskljucivo nas rad, a ne mrznju prema drugim narodima i narodnostima.
     
  4. Samir_Masinac

    Samir_Masinac Aktivista

    Ubit ce se kad cuje za ovo. Nacija mu okrenula ledja. :mrgreen:
     
  5. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Mah, ovo je nesto ala "Odoh majko Bosnu branit'... al' iz Njemacke".

    Kad vec radi neki posao, nek ga uradi kako treba. I koga briga sto govori 7 jezika (lafo), i sto ima nekakav viteski orden za "Atomarnu fiziku"... :x
     
  6. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ima na bihnetovom forumu neki dijasporac sa nickom "romeo" koji svaki tjedan otvara nove teme kako ce ubrzo rat u Bosni, kako se treba pocet naoruzavat i sl. Ne znam je li banan jer ne pratim previse bihnetov forum, al' to je katastrofa.

    Koji su patrioti ovi dijasporci, fakin anbilivlbl.
     
  7. Esh

    Esh HWB

    Cisto da se ne zaboravi: ognjeni zid (firewall), prikrivanje memorije (latency), eventualna logiranja (event logs), referentna tacka diska (disk benchmark) :)