Fakultet !

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Bumbe, Jun 15, 2009.

  1. Bumbe

    Bumbe Aktivista

    A ok ja sam onda cuo pogresne vijesti samo mi ovaj kaze da je za prijemni to 100%...to mi nikako neodgovara :D
     
  2. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Ne prpaj od etf-a u sa, nije to vise ona "stara" elektrotehnika, bolonjci rade konkretnije stvari, ne peglaju ih ko prije sa matematikama, al da ces se oguliti od ucenja to stoji, jest da ces morat odguliti 5 godina da bi prisao drzavnoj firmi ali sta je tu je
     
  3. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Pazi, imas ti taj smjer i u Sarajevu, predavanja na engleskom, ali kosta isto tako kao Ganicev. Bosanska + americka diploma, boravak jedno vrijeme u USA, praxa i tako to, profesori odlicni kakvi i moraju biti. Jer pazi, ne mozes ti ni na jednom faxu nauciti nesto ako ti sam to ne zelis, i ako nemas volje da i pored faxa istrazujes ono sto te zanima. Ti si vjerovatno mislio upisati ovo novo sto je 2500 KM godina ? Tu je razlika sto predaju nasi profesori koji su radili vani, ne dobivas americku diplomu, ne ides u SAD na praxu i jos par stvari. To tek krece od oktobra, pa ne mogu reci kako ce biti, ali opet, ti mozes za iste pare sto ces zivjeti u TZ, placati smjestaj, hranu i ostalo, isto tako i tamo dici kredit pa slusati predavanja na engleskom, kao sto vecina radi. Pominjes IT, pa pazi, nas su na kraju semestra, tj. ko je htio, popunio je upitnik, i onda te profesor usmjeri na ono sto zelis, u tvom slucaju taj neki dizajn itd, posalje ti materijal, kako sta... Da ne duljim, ako te sta zanima pitaj :)
     
  4. Predator2003

    Predator2003 Aktivista

    Da nema razloga zasto ne bi upisao i etf, pogotovo s obzirom o cemu sve razmislja: dizajnu, sumarstvu, zurnalistici, ganicevom fakultetu, fitu.... :lol:
     
  5. Bumbe

    Bumbe Aktivista

    Ovaj u Tuzli je 11 000 KM godisnje :D.....Jbg moram i na to gledati jer nismo u mogucnosti bas toliko placati.

    - Nova informacija za FIT U StarMo.Kaze mi momak koji je studirao tamo pa se sada prebacio na drugi da je taj fax "propao" odkako je dekan umro ! Imali ko kakve bolje informacije....
     
  6. FeyzA

    FeyzA Aktivista

    Joj opet neki momak koji je studirao. Dokle sa supljim - vidis da je momak propao a ne fax?! Fakultet uredno funkcionise, budi bez brige.
     
  7. Bumbe

    Bumbe Aktivista

    MA NEZNAM DRUZE :D....jedan kaze ovako jedan onako...imali ovdje iko konkretan ? :D...hvala tebi.....
     
  8. FeyzA

    FeyzA Aktivista

    Konkretan? Ja studiram FIT, fakultet uredno funkcionise - pitaj sta te konkretno zanima i odgovorit cu ti. :D
     
  9. esmeraldo

    esmeraldo Aktivista

    Ima neki Pravni u Kiseljaku nesto vezan za Travnik a opet sve to vezano za Banja luku . Vec je njih 10 zavrsilo u mom malom gradicu, doduse svi su kao neki kadrovi SDA ili njima bliski. Ne mora se uopce uciti, samo placati. sto bi se mucio i ucio. i opet nam ne valja Dodik!?
     
  10. Bumbe

    Bumbe Aktivista

    Hvala na informaciji,mada me neinteresuju takvi fakulteti,hocu nesto sto me zanima kao FIT.Feyza hvala brate na odgovoru :D...Kada budem imao vise pitanja obratit cu se tebi !
     
  11. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    I tako zavrsis fax, placas ispite, dodjes preko stele da radis, i onda se uhvatis za glavu, nista ne znas, a sve mozes preko stele, jedino ti niko nece dat platu preko stele ;), i meni govore kad cuju da sam na AU, gdje neces dati godinu kad im platis... aha, tako je... a gomila studenata kod mene nije polozilo sve i cisto dalo godinu...
     
  12. dmr

    dmr Veteran foruma

    Uopste nije mjerilo da ako zavrsis fakultet normalnim tokom tj. ako si super dobar bio na fakultetu budes dobar i kada se zaposlis, jedino onda da ostanes asistent na faxu :D. Vise igra ulogu snalazljivost i inteligencija. Vecinu ljudi koje poznajem a zavrsili su odredjene struke rade na poslovima gdje se ta struka ne pika a i kada se pika nema veze sa fakultetom, moras sve iz pocetka uciti. E sad gdje tu traziti krivca, da li u programu skolstva, trenutnoj situaciji u drzavi, ili necem trecem? Vjerovatno svega ima po malo. Elem znam ljude koji su se na faxu provlacili samo tako, i stela radila, a sada na super pozicijama, ili sto stelom ili svojom snalazljivoscu. Tako da uciti, i fax zavrsiti "normalnim" tokom, gotovo da nista ne znaci u daljnjem radu. Jedino ako si bas tutmuk :mrgreen:
     
  13. sgtPepper

    sgtPepper Overclocker

    Samo za ove što su studenti (bili) na ekonomskom fakultetu u Sarajevu :D

    [​IMG]
     
  14. Hansel

    Hansel Komšija

    Iako nisam bio i ne razumijem tu ''skrivenu'' poruku koja bi trebala biti komična onima koji poznaju tog Fikreta, opet mi je slika smiješna. Mislim, lik fakat liči na Smitha. :D
     
  15. Bumbe

    Bumbe Aktivista

    Po narode :D....opet ja...evo ovako,za otprilike 2 mjeseca krecem na fax a jos nisam doneo konacnu odluku gdje da idem :)
    Do danas sam bio siguran u AUBiH ali upravo sam procitao o nekakvom IUS (Internacionalni univerzitet Sarajevo),a i ma i onaj Ganicev.
    jeli neko od vas zna nesto vise nego sto ja znam o ovim fax-ovima.

    IUS mi je sada zanimljiv jer je mnogo jeftiniji ali ima i odredjeniji smjer sto trazim ( Visual ART itd..)

    Hvala :)
     
  16. nivla

    nivla Komšija

    privatni fakulteti kod nas i nisu nesto posebno kvalitetni, tamo se generalno upisuju ljudi sa malo znanja i dosta novca, dovoljno je pogledati prijemni ispiti iz matematike na ganicevom fakultetu da ti stvar bude jasnija, mnogi koji ga upisu nisu u stanju ni takav prijemni poloziti, treba ti po godini 5000EUR i ako ne nadjes sam nekog da te stipendira, tesko da ces na tom fakultetu dobiti mogucnost da te stipendiraju
    sto se tice IUSa kod njih imaju neka pravila da ako si medju najboljim na prijemnom dobijas stipendiju i besplatno se skolujes, o AUBIH ce ti vjerovatno ako ovo procita vise moci reci ahmet , on ti je tamo dobio stipendiju, valjda ti moze reci vise od nas ostalih ima skoro jednu skolsku godinu iskustva tamo
    o apeironu i njegovim ispostavama po travniku,kiseljaku najbolje da i ne pomisljas osim ako vec nemas osiguran posao u drzavnoj sluzbi pa ti treba diploma da imas vecu platu
     
  17. Mujka

    Mujka Komšija

    ako cemo o kvalitetu i ozbiljnosti skolovanja nema sanse da poredimo eto recimo aubih i neki nas fakultet

    sto se tice aubiha takodje sam tamo zajedno sa ahmetom pa eto ako imas pitanja bumble izvoli
     
  18. Bumbe

    Bumbe Aktivista

    ma imam par pitanja :)..eto pitao sam te za msn pa ako budes voljan da tamo nastavimo razgovor , da ne spamamo puno ovo :D
     
  19. Bumbe

    Bumbe Aktivista

    Aha,a dobro nisu ni drzavni nista bolji,stavise uzasni su (neki),i ako nemam licna iskustva pa tako nisam kompetentan da govorim.A ovo na AUBIH mi odgovara jer sam mislio placati na rate,kad bolje razmislis 70 KM i nije puno godisnje dok poslije skolovanja otplatis ostali novac (450 KM zirka) . Mene iskljucivo interesuje nesto oko IT-a ali posebno nesto kao sto je ovaj IUS (Visual art).FIT Mostar ne dolazi u obzir,ETF hmm pa cuo sam da je prilicno tezak a i nisam vrsni matematicar :).
     
  20. selvin

    selvin Moderator

    Mujka necemo pretjerivat :) Jesi ti to studirao na nekom nasem fakultetu prije AU? Pri tome ne mislim na filozofski fakultet i slicno.