Fakultet !

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Bumbe, Jun 15, 2009.

  1. Bumbe

    Bumbe Aktivista

    Pozdrav,posto sam zavrsna godina u srednjoj skoli,interesuje me da li kod nas (Sarajevo) postoji fax koji se temelji na dizajnu .Nisam imao prilike da upoznam nekog ko studira dizajn i multimediju pa i neznam skoro pa nista o tome,ako neko od vas zna nesto vise i ako mu nije problem da podijeli ovdje samnom bio bih mu zahvalan.
     
  2. GV

    GV Komšija

  3. Bumbe

    Bumbe Aktivista

    Cek neznam jesmo li se razumjeli :D ...Zanima me dizajn i multimedija tj IT smjer a ne da budem modni kreator :D
     
  4. ColdFire

    ColdFire Overclocker

    pa ima odsjek graficki dizajn ili tako nesto :)
    EDIT :
    ev pitao sma jarana on je na tom grafickom dizajnu . prijavi se na prijemni i probaj , imas dvije solucije pare ili da jeeeeebiga dobro crtas .
     
  5. Vedo

    Vedo Moderator

    prije je bilo skoro pa nemoguce upisati se, trebala su ti veze i to gigantske. Sada je situacija drugacija, jaran mi prica, interes je strasno pao, cak su po Ferhadiji djelili letke, nece li skupiti potrebni kadar. Eh sad, dal' je to istina ili ne - ne znam.
    Ima na Ganicevom faxu smjer dizajn, izvali 40.000 KM kesa ili 40.000 KM + kamate i uzivaj :D
     
  6. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Nemas taj smjer, imas samo postdiplomski CGMI - Computer Graphics for the Media Industry. Ali ti to nije vezano za sam dizajn, tj. talenat, koji je naravno dobrodosao, nego vise za generalno znaje u vezi tog smjera. Primjera radi, neki solidan rad u May/3dsmax, raytracing/programiranje, postprodukcija, ima i dizajna i sl... ali to traje relativno kratko da bi stekao dobre osnove. Dakle generalno znanje i po meni jedino za one koji vec imaju talenat (i odredjeno predznanje), a treba im diploma, ali to svakako tek nakon zavrsenog nekog fakulteta.
     
  7. Bumbe

    Bumbe Aktivista

    Ma iskreno nisam se ni nadao da je to ovdje kod nas u modi i da je razvijeno.Mada ni sam neznam nakon par dobivenih informacija onda cu se radije prijaviti na nesto tipa Sumarstvo ili Zurnalistika ali me interesuje to za "40.000km" zar bas toliko traze za upis ?
     
  8. Vedo

    Vedo Moderator

    da. Imaju ugovor sa Raiffeisen bakom, dobijes taj studentski kredit od 40 milja + kamate, potrebna su ti 2 ziranta. Vracas tek kad zavrsis faks (a traje 4 godine). "AMDprocessor" sa ovog foruma tamo studira pa sa njim preko PM ili MSNa vidi detalje.
    Moja ti je preporuka pravo ili medicina, i za vrijeme najgorih kriza ce se ljudi sporit oko milion stvari a isto tako milion njih ce obolit, tako da ta 2 posla sigurno ne mogu propast :D
     
  9. Bumbe

    Bumbe Aktivista

    Hehe pravo mi ono bas nekako se nesvidja a medicina je za mene preteska ono tip hemija,fizika,latinski mi nikako nelezi.Pa meni je najveci problem sto cu vjerovatno upisati ono sto nevolim ivjerovatno necu ni zavrsiti iz bas tog razloga.Dizajn i multimedija mi se cini privlacnim jer stalno volim da nesto crtam,pa ona PS pa svasta nesto tog tipaa usko je vezano za racunare :D.Ono sumarstvo mi je ok ali mislim da nebi sebe pronasao tu i ako kako sam cuo nije toliko tesko,jer stalno si po terenu.Zurnalistika je ok i cini se kao zanimljiva.I jos jedno pitanje za koje neznam jeli normalno ! Vrijedi li uopste u ovoj drzavi ici na fakultet ?
     
  10. Vedo

    Vedo Moderator

    diploma ti je kljuc za vrata, a tvoje je znanje ono sto sprjecava druge da te nabiju nogom nazad van. Da bi te neko uzeo uopste u razmatranje kao eventualnog zaposlenika trazit ce ti diplomu. Dok npr. kod ovih dizajnerskih/3D/web itd. vise vrijede radovi, mene niko nije ni pitao imam li zavrsenu osnovnu skolu, vec je prva bila "Daj da ti vidim radove". Gledaj da upises ono sto donosi lovu, ne zivi se od ljubavi prema poslu vec od dobre plate :) A ako mozes spojit ljubav + dobra lova = ekstra!
     
  11. Bumbe

    Bumbe Aktivista

    Pa to to :D Ono bio bi pun pogodak posao i zadovoljstvo spojiti :D.A da te pitam kakve osnove traze te dizajnerske/3d/web tvrtke ?
     
  12. Vedo

    Vedo Moderator

    ne traze osnove, traze da si vec pRo. pa sta ti mislis, da ce te neko placati i usput te uciti osnovama? :lol: Zato i postoje tutoriali/skole/fakulteti da te nauce osnovama i naprednim stvarima
     
  13. Bumbe

    Bumbe Aktivista

    Pa dobro logicno :D
     
  14. suppa_FMB

    suppa_FMB Komšija

    Bumbe upisi Politologiju, dok je ovakvo stanje u drzavi a bit ce narednih 50 godina politolozi odnosno politicari ce da haraju. :lol:
     
  15. ming

    ming Veteran foruma

    Bolje mu je da upise pravo i bavi se manekenstvom :lol:
     
  16. zalizani

    zalizani Aktivista

    Sinonim+monogram,bez &[​IMG]
    :lol:
     
  17. Reznor

    Reznor Overclocker

    Mislim da je bolje da upises neki tehnicki fakultet (elektrotehnika, gradjevina) koji ce ti biti internacionalno priznati. Vecina fakulteta ima skupu skolarinu. Od tih bih izdvojio i Americki Univerzitet, koji je skup, ali i vrijedi, zbog dvojnih diploma. Ako namjeravas, ili imas priliku studirati u inostranstvu i da se iscupas odavdje, svakako trazi kvalitetan fakultet, ili ganjaj kakvu stipendiju da studiras u inostranstvu. Vjerujem da sam te sad vise zbunio nego pomogao, ali valjda ces i sam znati sta zelis. Dakle, moja preporuka ti je el.tehnicki fakultet u Sarajevu, informaticki smjer.
    P.S. sto se politike tice, samo pravi maheri i prevrtljivci uspijevaju, sto je naucno dokazano :lol: Zanimanje, kakvim se ne moze svako baviti :D
     
  18. Bumbe

    Bumbe Aktivista

    Pa primarni mi je Tehnicki tj Sumarstvo za koji sam cuo da je solidan i da poprilicno mnogo izalze na terene i drze praksu sto je najbitnije.
     
  19. dmr

    dmr Veteran foruma

    A sta radis kada zavrsis sumarstvo? :)
     
  20. suppa_FMB

    suppa_FMB Komšija

    E Bumbe sad sam se sjetio da si govorio kako ti je i Zurnalistika jedan od izbora, pa evo da ti kazem kako ce od sljedece godine na Fakultetu Politickih nauka u Sarajevu biti osnovan novi smjer Zurnalistike. Bit ce 100 % medunarodno priznat posto je sklopljen dogovor sa Univerzitetom iz Dablina, prve 2 godine studiras u Sarajevu i to na Engleskom jeziku a 3 se pohada u Irskoj. Samo ne znam koliko ce se placati skolarina, mada mislim da nece ni u pola ko na Ganicu. Po meni jako zanimljiv i primamljiv odsjek. Pogotovo ako se uzme u obzir i to da ce ti na diplomi biti zig Univerziteta u Dablinu a opste je poznato kako nas narod gleda na te diplome iz inostranstva. :mrgreen: :smt006