Full custom watercooling by sena

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by Sena, May 13, 2013.

  1. Sena

    Sena Veteran foruma

    Pozdrav raja, odlucio sam da otvorim ovu temu za nadolazeci projekat, jer smatram da je vodeno u BiH veoma slabo zastupljeno, tj. ne znam nikoga ovde sem kolege kost koji ima full watercooling.

    Cilj mi je da upoznam ljude sa opasnostima, prednostima, cijenama komponentama, gdje kupiti i itd.

    Ja sam licno odavno planirao vodeno, međutim novci nikada to nisu dozvoljavali, međutim kako sam krenuo rudaranje i imao jos neke love, odlucio sam da krenem u ovu avanturu.
    Naravno glavni cilj vodenog su manje temperature uz sto manju buku.

    Ja sam mnogo planirao koje komponente da izabarem, kako da ih poslozim i itd i konsultovao se sa kolegom kost i na ocn-u sa veterinam vodenog hlađenja.

    Anyway na kraju se svelo na ovo:
    Koolance 370SI - CPU block
    Koolance PMP-400 (Laing DDC 3.2, 18W) - pumpa
    EK DDC X Top Plexi - top za pumpu
    XSPC Single bay res - samo ime kaze rezervoar
    2x EK-Supremacy Bridge Edition Acetal + Nickel - GPU blokovi (ovde sam puno razmisljao, da li full cover ili gpu only, i ipak je odluka na gpu only pala, iz razloga jer precesto mijenjam grafe, a blokove je cak i vani tesko prodati, a kamoli ovde)
    EK-Bridge DUAL Parallel 3 slot- most koji veze graficke, kao sto ime kaze protok je paralelan, tj. obje graficke dobijaju jednako vode
    XSPC RX 360 - prvi radiator, kriticna komponenta, sluzi za hlađenje vode
    Swiftech MCR120- drugi radiator
    EK 240XT - treci radiator
    Koolance 3/8 crna crijeva (oko 3,5 metara)
    12x Koolance 3/8 crni compression fittingsi
    2x Koolance 3/8 angled compression fittingsi
    4x Scythe GT-AP14 (1450rpm)
    2x Swiftech Helix (1800rpm)
    1x Yate Loon D12SL (1350rpm)
    Logisys crvene neonke
    Mayhems biocid extreme - da ubija alge :D
    Destilovana voda

    Odprilike sam skontao da ce loop order biti res>pumpa>rx360>cpu>rx120>grafe>ek240XT>res

    Sto se tice kupovine, ide preko EK-shopa koji shipa u BiH, i preko ovoga ebay sellera: http://myworld.ebay.com/hellfire-pc?_tr ... 7675.l2559

    Inace svaka pohvala za sellera, dosao mi je ek top+res combo, i bio je slomljen, covjek je vratio punu sumu, ukljucujuci i shipping, bez da sam ja morao njemu da vracam paket.
    Jos se cekaju neke stvari i cekam da se preselim u novi stan, i onda aBd krecem sa sklapanjem, postam slika uskoro.
    Ako imate nekih pitanja, slobodno pitajte.

    p.s. bez glupih komentara
     
  2. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    Koliko te sve to zadovoljstvo kostalo ? :mrgreen:

    Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
     
  3. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    A Sena lijepo napisao bez glupih komentara. :D Jasno je da je skupo al u ovakvom slucaju to je najmanje vazno.
     
  4. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    Pa zanima me koliko cu morati platiti ako mi gdje padnu pare :mrgreen:

    Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
     
  5. veki81

    veki81 Aktivista

    Jel na 775 soc. ces ? :smt003
     
  6. Sena

    Sena Veteran foruma

    Oko 1400KM.
     
  7. Trozic

    Trozic Novi član

    Ja sam pravio home made vodeno,ali nisam mogao sve da završim,traži dosta ulaganja pa sam odustao.

    Kod tebe će ovo biti odlično,sretno sa projektom ;)
     
  8. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Koji je protok te pumpe? Nailazim na razlicite podatke. Ja bih na tako kompleksan sistem isao s jedno 600L/h.
     
  9. heroic

    heroic Komšija

    Ooo...pa ovo je strasno :D nek je sa srecom :D

    Valjda na sat? :p
     
  10. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Jah, lapsus.
     
  11. heroic

    heroic Komšija

    Ma i meni je to bilo cudno, ja nadjoh da je 450L/h, dok je npr Eisberg koji sam ja dobio 400L/h (hladi samo CPU). S druge strane, ja se apsolutno ne razumijem u vodeno hladjenje :mrgreen:
     
  12. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Navodi se protok pumpe "na prazno". Sa tri bloka i tri radijatora (da ne spominjem ostalo) izgubi se dosta toga.
     
  13. Sena

    Sena Veteran foruma

    Laing DDC 3.25 ima protok od 900L/h, tako neka ti to bude neka mjera.

    Inace sam se raspitivao i rekli su da je dovoljna za moj build, cak bi mogao da dodam jos jedan rad i opet budem u normali.

    Inace Laing ddc(ima puno revizija, 3.25 je posljednja) se navodi kao jedna od najboljih pumpa zajedno sa Laing D5, koja ima nesto veci protok, ali manji pritisak.
     
  14. kio

    kio Komšija

    Sve najbolje, kada aBd otpocne projekat cekam slike :mrgreen:
     
  15. Sena

    Sena Veteran foruma

    Hvala puno kio i trozic, idu slike obavezno.
     
  16. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Kakvu ulogu igra pritisak u vodenom hladjenju. :)
     
  17. Sena

    Sena Veteran foruma

  18. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Sad konkretno u hladjenju racunara ne bi bio siguran reci koliko pritisak ima veze al u hladjenju automobila naravno da ima,prvo sto voda pod pritiskom nece prokljucati na 100c a drugo sto voda pod pritiskom bolji "skida" temperaturu sa objekta kojeg hladi.
     
  19. dmr

    dmr Veteran foruma

    pa pritisak odredjuje na koju visinu pumpa moze dobaciti vodu.
     
  20. KingT

    KingT Veteran foruma

    1400KM a tacno ne znas kako - sta ide, i koje tacno komponente su potrebne.

    Olako si se upustio u sve ovo, trebao si malo vise istrazivanja napraviti.

    Nadam se da imas nekoga ko ce ti pomoci da to sastavis i pokrenes.