Fx 5200 clock

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by wacko, Sep 6, 2005.

  1. syss

    syss Veteran foruma

    mislim da ti fastwrite radi razliku samo kod ati-jevih čipova.
     
  2. iskusni

    iskusni Komšija

    izgleda da me je već uhvatila radeon groznica :mrgreen:
     
  3. wacko

    wacko Aktivista

    pa eto uspio sam je dignuti sa 260/240 na 325/340. Je li to dobro i dali cu vidjeti razliku u preformansama ili d idem dalje.


    P.S: na 3d amrku sam dobio +48 poen tak da mi je sad konacni rezultat na 3dmark03 968

    i stsa znaci kad odem na bios resource congiguration pise pc clocks: 32 a graficka sabirnica PCI. Zar ne bi trebalo da bude na agp posto ima i ta opcija ali default je na PCI. Smijem li to dirati. Evo pogledacu kako se to tacno zove pa cu postat

    Zove se Primary graphic adapter : PCI
     
  4. Qler

    Qler Veteran foruma

    prebaci to na AGP slobodno
     
  5. iskusni

    iskusni Komšija

    wacko da ti kažem nešto
    U 3DMark 2003 FX 5200 sa 64-mem kontrolerom bi trebala otprilike da dobija oko 1100 poena tako da vjerovatno tvoj sistem nije dobro optimizovan. Ako mi kažeš detalje tvog sistema moći ću da ti pomognem da iz svog PC-a izvučeš maximum.
    Još nešto ako možeš u svakoj DX9 igri forsiraj DX8 odnosno starije shadere
     
  6. syss

    syss Veteran foruma

    pa jel to onaj iskusni.. stari onaj, orginalani? :D
     
  7. ming

    ming Veteran foruma

    Jasta je vidish da je sad Jedi Master
     
  8. wacko

    wacko Aktivista

    Eh ako islis da mozes sta vise izvuci evo :
    Maticna: AsRock P4VT8+
    Procesor: Pentium 4 2.4 Ghz clockan na 2.8 Ghz (jezgra Northwod) FSB 522 MHZ(133 ockano na 156)
    Memorija: 2 x 256 mb rama jenda je PC 3200 druga PC 2700
    Graficka: Club3D Nvidia Geforce Fx 5200 64 bit 128 ram 260/280 (cloc. na 315/305 - stabilno, bez artefakta dalje nemoze)
    Hd disk 120 gb

    Et ako mozes sta uradi javi, ali ja mislim da sam iz ove kante izvuko maksimu jer dobio bi puno vishe poena sa drugom karticom jebiga nisam znaoi da je ova gtrafa usrana tolko
     
  9. wacko

    wacko Aktivista

    I jestel sigurni da smijem ono na agp prebacit i ako da hocu li dobiti sta u preformansama
     
  10. iskusni

    iskusni Komšija

    Eh ovako procesor ti se da clockat daleko. FSB možeš podići sa 133 na 200 MHZ (3.6 GHZ ali nekada varira zavisno od multipliera)
    ako ti je multiplier otključan stavi ga na što niže da bi mogao što veći FSB overclock napraviti. Odnos FSB/DDR ratio stavi na 4:5 ali nekada zna biti da piše DRAM Frequency i imaš opcije: DDR266, DDR333 (DDR320 sa 800 MHz FSB) i DDR400 (samo ako je FSB 800 MHz). DDR266 znači 3:2, DDR333 (DDR320) 5:4 i DDR400 1:1 . Prilikom OC memorije povećaj latencije (radi stabilnosti sistema) a ako radiš extremne clockove onda povećaj latencije do vrha.
    Za HDD-ove uključi 32-bit data transfer i isključi S.M.A.R.T. monitoring. isključi Video bios shadow, system bios cache, sve serial i pararel portove koje ne koristiš. Isključi sve usb-ove ako ih ne koristiš (ako koristiš svedi na najmanji mogući broj). PCI latency timer stavi na 32.
    Performance mode za memoriju stavi na turbo. DRAM Idle timer stavi na infinite , DRAM refresh rate stavi na 7.8usec. Graphics aperature size staviti na 128 MB (striktno) ni manje ni više. Spread spectrum stavi na disabled kao i ICH Delayed Transaction (osim ako koristiš PCI 2.1 kartice kao SB Audigy. MPS reviziju postaviti na 1.4. Performance acceleration mode uključiti. Hyper-Threading uključiti ako koristiš Win2K, XP ili neki noviji linux ako koristiš šta starije onda isključi. A ako hoćeš nešto brži boot onda stavi primary graphics adapter na AGP inače ova opcija nije toliko važna.

    Ako nakon promjena vrijednosti komp neće da boot-a onda ga otvoriš i nađeš mu cmos jumper-e i premjestiš ih sa mjesta 1-2 na mjesto 2-3 i sačekaš jedno 10 sec i ponovo vratiš i onda sve ponovo radiš u bios-u ali da vidiš šta ti je zablokiralo sistem e kad otkriješ vratiš se na hwb za pomoć

    to je sve za bios ako sam šta zaboravio napomenite me :!:

    obavezno ali baš obavezno instaliraj omega drivere a link sam dao u jednom od prethodnih postova. OBAVEZNA INSTALACIJA
    za grafičku još možeš probati PNY-ov bios (neki su dobijali bolje rezultate) ali ovo radi na svoju odgovornost !!! opet ako se budeš odlučio na ovo onda pripremi backup orginalnog bios-a i jednu PCI grafičku u slučaju da nešto loše krene. Obavezno nabavi nov floppy. Fileove za flashovanje bios možeš naći na:http://whitebunny.demon.nl/hardware/chipset_nvidia.html
    a bios moraš sam potražiti :D Kad budeš tražio bios za grafičku obrati pažnju da je bios za FX 5200 sa 64-bit mem kontrolerom.
    ako nešto ne budeš shvatio javi se ponovo :wink:

    sretno !
     
  11. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    izgleda da je u medjuvremenu savladao neke stvari. :wink:
     
  12. ming

    ming Veteran foruma

    Sta fali da se S.M.A.R.T ostavi upaljen :smt017
     
  13. postal dude

    postal dude Aktivista

    imaju oni koi su radeni u tasu hahaha ja sam imao fx 5700 ultra isto nista
     
  14. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    FX5700U razvaljuje svaku RV350 i RV360 karticu, tako da ne lupaj da ne valja.
     
  15. postal dude

    postal dude Aktivista

    albatron fx 5700 ultra dobra?aha dobro
    svako ima svoju granicu tolerancije prema svemu.a ja sam tolerantan ali ono stvarno nevalja.
     
  16. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    znaci nisi je ni imao. idemo dalje.
     
  17. postal dude

    postal dude Aktivista

    prerano donosis zakljucke vec sam rekao da sam je imao i stvarno je svaka graficka iz fx serije nikakva u odnosu na ati jevu seriju 9xxx
     
  18. wacko

    wacko Aktivista

    Probloem je kada ja pokusam dici fsb iznad 157 smrzne se komp pri startanju windowsa. A nemam opciju za povecavanje napona procesora. a nemam ni agp/pci lock opciju
     
  19. ming

    ming Veteran foruma

    Znaci sa tom plocom si na maximumu ostavi nece vise ici.
     
  20. iskusni

    iskusni Komšija

    De hoćel oderati u F.E.A.R. ili HL2 ili Far Cry ali sa DX9 codepathom

    @wacko
    pazi da ti temperatura ne prelazi preko 50 C max 55 C. što se tiče matične ona je žestoko sranje. ali opet probaj staviti odnos 1:1 FSB/DDR možda to pomgne jer ti možda mem blokira clock