Gamerska konfiguracija do 1400KM (samo centralna)

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by exchanged life, May 18, 2010.

  1. efo

    efo Komšija

    kupovati 5770 kod nas nema smisla jer je cijena prevelika. tacnije 100km visa u odnosu na 4850. performanse skoro iste. jedino sto 5770 manje trosi
     
  2. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Po performansama je:
    HD4850 ekvivalent HD5750 a
    HD4870 ekvivalent HD5770.

    Druga je stvar sto su HD57x0 kartice daleko stedljivije i hladnije, te sto imaju DX11.
     
  3. efo

    efo Komšija

    ponavljam, performanse skoro iste (neka je 5770 10-15% brza i nek trosi nesto manje), ali to i dalje ne opravdava tolikurazliku u cijeni
     
  4. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    a treca je stvar, sto DX11 na njima nije za neku normalnu upotrebu (kao sto ni DX10 nije bio na mojoj HD2600XT.....). jos da su uglavili jedno 2GB DDR2 64bit-a te kartice bi se prodavale ko loode :D
     
  5. efo

    efo Komšija

    Ne mozes porediti 2600XT sa 57xx, to su dva razlicita svijeta. DX11 je optimiziran i 57xx kartice nemaju problema sa naslovima poput Dirta 2 sa max detaljima i na razumnoj rezoluciji sa DX11 modom rada. 2600XT ne moze crysis sa DX10 modom sa medium detaljima da vuce
     
  6. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Savjetovati nekom danas kupovinu 4850 je u najmanju ruku smijesno. Slazem se da je 5770 skupa, ali je kartica poprilicno jaca od 4850, posebno na visokim rezolucijama.
     
  7. exchanged life

    exchanged life Aktivista

    Ne bi mu bilo loše da razmisli malo o HD 4870, zato što je kartica malo brža od te HD 5770, a prilično jeftinija. To ako ćemo na stranu potrošnju i zagrijavanje. Problem je što je možda "malo" problematično naći novu HD 4870 iz radnje, to je bio i glavni razlog zašto nisam tu karticu ubacio u konfiguraciju.
     
  8. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Sve zavisi od cijene i garancije.
     
  9. efo

    efo Komšija

    Smijesan si ti haveru. Ja bi radije sacuvao tih 100 KM i kupio dodatne 2GB rama ili neki jeben hladnjak za procesor ili nesto slicno nego ih tracio na mizerno jacu karticu koja malo manje trosi.
     
  10. extibo

    extibo Komšija

  11. efo

    efo Komšija

    Ne znam na koga mislis. Razlika u potrosnji u loadu je 30w u korist 5770, sto je mizerno, dok je razlika u performansama 20% opet u korist 5770, sto sveukupno idalje ni izbliza ne opravdava 100KM razlike u cijeni. Da je razlika nekih 50tak KM mogli bi nesto pricat, ovako pucate praznu slamu

    update: ne znam jesi li primjetio prvi cons ove karticu; Not the best price/performance ratio
     
  12. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Neki dan kad se diskutovalo o novoj 5670 koja po performansama stoji rame uz rame sa 5750 a koja je ekvivalent 4850 rekao sam da za male pare i vrlo nisku potrosnju dobijamo karticu koja nije pretjerano slabija od 4870 znaci do 20-25% i mozemo je prikljuciti gotovo na svako napajanje kometarisao si sa "deep shit" a sad ti 20% brza karica nije dovoljno brza.
     
  13. efo

    efo Komšija

    mislim da moje 'deep shit' nisi dobro protumacio :smt005

    pod deep shit ja inace podrazumjevam da je nesto dubokoumno... (sto u prijevodu deep shit i znaci)
     
  14. Reznor

    Reznor Overclocker

    Pa reci nam, da znamo sta je pisac htio da kaze.
     
  15. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Koliko god ja bio smijesan, tih 20ak % u novijim naslovima pravi razliku izmedju igrivog i neigrivog.
     
  16. k0ST

    k0ST Aktivista

    efo, bolan ne bio je li ti kupujes konfiguraciju?
    Daj svoj savjet i to je to. Usput, razlika u cijeni je oko 60 KM. Da li je bolje uzeti noviju karticu boljih performansi nego onu prethodne generacije? Po meni je suvisno o tome raspravljati. Medjutim, nepotrebno pricas budalestine i sto je gore vrijedjas druge ljude, blistas neznanjem i zestokom bahatoscu. Mozes ocekivati samo deep shit (u prevodu belaj) ako tako nastavis :smt005

    brbr, tesko da ces naci novu 4870, eventualno da narucis iz Njemacke - http://www.computeruniverse.net/products/e90373795/asus-eah4870/2di/1gd5.asp
     
  17. efo

    efo Komšija

    1. nikoga nisam ni u jednom navratu povrijedio, ne znam gdje si procitao da sam nekoga uvrijedio; ti si taj koji upravo mene vrijedja govoreci da sam neznalica (to mi mnogo znaci kad mi ti to kazes :cry: )
    2. daj mi primjer gdje je razlika 60KM (odnosno gdje mnozes naci 5770 za 274KM u radnji)
    3. deep shit moze znaciti belaj, a moze znaciti i dubokoumno... u kontekstu u kojem sam ja napisao deep shit, prijevod belaj nema smisla
    4. da li da taj dio 'mogu ocekivati belaj' shvatim kao prijetnju? :D
     
  18. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Samo lagano ekipa, tu smo da razmjenimo misljenje i potkujemo to argumentima.
     
  19. Juka

    Juka Komšija

    gledajuci iz nekog razumnog gledista, opet sta da radim ako 4850 crkne, koliko cekat zamjensku, dok5xxx serija je u svakom pogledu prisutna i brzo dobavljiva, dakle sumnjam da bi se cekala duze od dana u slucaju belaja!

    Hvala svima na pomoci, imam neku od prilike slozenu konfu, samo da s drugom porazgovaram da razjasnimo neke stvari sta ce mu trebat a sta ne, i postavim ovde komponente za finalne predloge...
    Hvala momci jos jednom, uvazio sam svako misljenje i nema potrebe da se prepirete, tu smo da bi sebi olaksali bilo koje dileme a ne da se svadjamo :wink: ...
     
  20. Juka

    Juka Komšija

    Dakle ovo trenutno dolazi u obzir:

    mobo: Asus M4A79XTD EVO AM3/AM2+/AM2,790X,4XDDR3,2XPCIex16,2 x 1394a,RAID 2god. Garancije
    cpu: AMD Athlon II X4 630 BOX AM3 Socket AM3, 2.8GHZ ,2MB Cache, 95W, Retail Box 1god. Garancije
    vga: ATI Radeon HD 5770 1GB GDDR5, Core 850MHz, Memory 1200MHz (4.8Gbps), 128bit, DirectX 11, PCIe 2.1, D-Sub, DVI, HDMI, ArcticCooling hladnjak 1god. Garancije
    psu: Cooler Master PSU Real Power M 520W Modular RS520-ASAAA1-EU 5god. Garancije
    kuciste: Cooler Master Case Centurion 590 Black RC-590-KKN1-GP 2god. Garancije
    hdd: WD 640GB SATA2 HDD (mislim da je onaj iz black serije) 1god. Garancije
    ram: 2x DDR3-1333 2GB PC3-10600 (na zalost niti na stranici niti na predracunu ne pise ko je proizvodjac) 1god. Garancije

    Napomenute komponente su sve iz uniexpert-a, i kompletna konfiguracija kakva gore stoji ce kostati 1.580,ooKM sa uracunatim PDV-om!
    trenutno nije uzeo nikakav hladnjak, jer nece ni klokat barem za sad, pa ako osjeti potrebu nek uzme, eto ako ima jos ko da doda kakvu pametnu promjenu nek doda, sve je dobro doslo... Hvala unaprijed :wink: