Gaming PC do 2200 KM

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by donjapa, Apr 11, 2020.

  1. donjapa

    donjapa Overclocker

    Pozdrav ekipi,

    Nebi zelio spamati drugim clanovima na njihove teme pa evo ide nova.

    Zelio bih sastaviti nesto za gejmanje do 2200 KM (mogu dvije opcije, sa ili bez monitora).

    Iz vasih prethodnih postova djeluje kao da je AMD way-to-go. Periferija nije potrebna.

    Uzimao bi u Swe tako da mi ne trebaju linkovi za proizvode. Ako mislite da bi npr dodatnih 300 KM napravilo drasticnu razliku onda mozemo reci da bi se protegnuo tih dodatnih 10-15%

    Hvala!
     
  2. lilFishy

    lilFishy Novi član

    Par pitanja, koji ti je cilj?
    To jeste, koje rezolucije bi uzeo monitor i koliko Herza bi da ima?
    Za koji tip igara planiras komp?

    Evo necega s vrha glave:
    Ryzen 5 3600
    Tomahawk B450 Max
    Corsaire vengeance 16 GB 3200 MHz
    Neki Samsung Evo 860 SSD
    Za napajanje nisam siguran, ali neko Seasonic gold od 650W
     
  3. donjapa

    donjapa Overclocker

    Eh malo sam se poigrao okolo i vidim da nesto solidno mora biti minimalno 3000 KM tako da mislim da je to sad budget.

    Ukratko:

    Kuciste: Fractal Design Meshify
    Maticna: MSI B450 Gaming Plus Max
    CPU: AMD Ryzen 5 3600 3.6Ghz
    SSD: Kingston A200, 500 GB + (postojeci 500 GB SSD starije gen)
    RAM: Corsair 2x16GB DDR4 3200
    GPU: Asus GeForce RTX 2060
    PSU: Corsair 650w

    Sad gledam i nekakav monitoric da ubacim, 24" za pocetak jedan.

    Misljenja?
     
  4. donjapa

    donjapa Overclocker

    Ovo mi je od suprugre brat izrazio zelju da mu sastavim. Upravo sam mu rekao da za 2200 KM nema nista pa da idemo na 3000 KM

    Tip igara, CSGO, LOL, CoD. Rezolucija, herzi i to nije bas nesto o cemu smo razmisljali :)
     
  5. lilFishy

    lilFishy Novi član

    Ovo se moze naci za daleko manje od 3000 KM, posebno sa tom grafickom. Ja sebi sastavljam Konfiguraciju sa Ryzen 3600 od 1500-1600 KM, doduse sa slabijom grafickom. :D
    Nije rtx 2600 1500 KM
     
  6. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Ja ne bi sad kupovao nista, ako mu nije hica. Intel i AMD izbacuju nove procesore za koji mjesec.

    Šuška se da je novi ZEN3 itekako ispred ZEN2 (ryzen 3x serija).
     
    donjapa and lilFishy like this.
  7. lilFishy

    lilFishy Novi član

    Slazem se sa tim, posebno ako namjerava dati 2000 - 3000 KM, za te pare se moze dosta kvaliteta uzeti.
     
  8. donjapa

    donjapa Overclocker

    U ovoj prodavnici gdje sam gledao to izgleda nekako ovako:

    https://www.inet.se/kundvagn/visa/13524831[​IMG][​IMG]

    Naravno, tu bi trebao doci jos i monitor.

    Realno nije problem sacekati jos mjesec dva ako je uistinu tako.
     
  9. Filozof

    Filozof Aktivista

    32gb rama da neko igra cs i lol je smijesno... cisto bacanje para, 16gb rama dovoljno za sve igre + da strima i da ne gasi chrome nikako.
     
    efo likes this.
  10. donjapa

    donjapa Overclocker

    To hoces da kazes: "Vjerujem da je 16 GB sasvim dovoljno za takav tip racunara te da se novcana razlika moze iskoristiti u nesto drugo."

    Hvala drug!
     
  11. Filozof

    Filozof Aktivista

    Upravo, iskoristi te pare za 144hz monitor, jer ako ce sve to igrati na 60hz onda je kompletna konfiguracije overkill odnosno bacanje para :D ili vecu rezoluciju ili vise hz :D
     
    donjapa likes this.
  12. KingT

    KingT Veteran foruma

  13. donjapa

    donjapa Overclocker

    Hvala @KingT !

    Koji je monitor aktuelan do jedno 200-300e? Mislim da je 24" sasvim dovoljno.
     
  14. efo

    efo Komšija

    Kada već uzimaš AMD procesor, onda uklopi tu i AMD grafu, rx 5700 ili rx 5700 xt, nVidia u zadnjih par godina kada stigne nova generacija, nerfa (oslabi) staru i tako smo došli danas u situaciju da je rx 580 ispred gtx 1060 6 GB, a kad su tek izašle spomenute grafe, situacija je obratna bila. Ista stvar sa Vega 56/64 i GTX 1070/1080. Ukratko, AMD grafe puno bolje stare, izmedju ostalog zbog spomenutog razloga. Kad vidim sta rade, ne bih vise ni pomislio na kupovinu nVidie.

    I +1 da je 32 GB overkill i da je puno bolje pare uloziti u nesto drugo.
     
    donjapa likes this.
  15. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Za 1000KM mogu navedene igre da lete. Pa to je letilo i prije 5 godina na prosjecnim konfama. Nisu te igre dzaba megapopularne, izmedju ostalog sto i na digitronu idu glatko.
     
  16. KingT

    KingT Veteran foruma

    Druze nidje veze prica, imam GTX 1080 i dan danas dere sve, uopste nije nerfana kroz novije verzije drivera.
    Uostalom RTX 2060 Super 8G manje trosi, manje se grije ,ima bolje drivere., a performanse su u 10% max.
     
    Sena likes this.
  17. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Ma više je to mislim što se AMD drajveri ispeglaju i vremenom više vrama dodje do izražaja u odnosu na nvidiu a ne da se nerfa.

    Ja sam uzeo prošle godine hp omen 144hz fhd, freesync za 200€ bio je kasnije i po 180€ sasvim pristojan monitor.

    Gesendet von meinem SM-G960F mit Tapatalk
     
  18. efo

    efo Komšija



    'New drivers' iz videa su iz perioda kada je tek izasla RTX serija. Prosjecan korisnik ne vjerujem da je osjetio razliku i s tim u vezi niko ne kaze da 1080-tka ne dere i poslije ovoga, ali brojke ne lazu.
     
  19. KingT

    KingT Veteran foruma

    Ma nidje veze, u mene je bas uvijek Fraps upaljen i gledam FPS, sigurno bih primjetio da fali 10 FPS.
    Uostalom u tom periodu ako se ne varam bilo je i windows update-a, cisto sumnjam da i ako postoji razlika da je sve do GPU drivera.

    Zbog licnog iskustva upravo sam prestao da vjerujem ovi YT benchovima, ljudi ce sve uraditi da stvore clickbait content.

    GTX 1080Ti , 399.24 vs 430.64 driveri.

     
    Last edited: Apr 11, 2020
  20. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Prije ce biti da su performanse pale zbog zakrpi za Intel procesore