Gaming PC do 2200 KM

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by donjapa, Apr 11, 2020.

  1. efo

    efo Komšija

    Naišao sam i na video gdje kaže da su naknadno većinom vratili te performanse, ali u svakom slučaju nije nimalo kul sve i da su to privremeno napravili. Kod AMD-a nije bilo takvih padova, naprotiv, zato taj argument pada performansi zbog zakrpi za Intel procesore baš i ne pije vode.

    Bilo kako bilo ostaje poenta da AMD karte bolje stare što se jasno vidi iz primjera GTX 1060 6GB vs RX 580 i GTX 1070/1080 vs Vega 56/64, gdje se vrlo jasno vidi da je AMD u proteklih godinu dvije sustigao i prestigao po performansama svoje direktne konkurente; RX 580 je već neko vrijeme jača od GTX 1060 6GB, a bilo je suprotno, ista stvar sa Vega 56 vs 1070, čak i 1070TI na višim rezolucijama, kao i Vega 64 koja je sada u prosjeku ispred GTX 1080.

    https://www.techpowerup.com/review/xfx-radeon-rx-5600-xt-thicc-iii-ultra/27.html
     
    Last edited: Apr 11, 2020
  2. Picoooka

    Picoooka Aktivista

    Ja sam se uvjerio da su ti video klipovi suplja imao sam GTX 1080 i bas benchao nekoliko igri par mjeseci nakon izlaska RTX serije i sve identicno bilo u frejm,a bas gledao te lazne YT benchove i kontam hajde bas da vidim.

    Problem je kod Nvidie sto nemaju boost perfomansi evo i kod RTX serije nakon 9 mjeseci otkako sam je kupio vecina benchmarka koje sam vrtio bukvalno identicni.
     
  3. Filozof

    Filozof Aktivista

    Ja takodje glasam da se ide na AMD grafiku, volim ja i nvidiu cisto zbog drajvera ali ova nova XT serija je cini mi se "best for buck". I ja sam trenutno u potraznji za grafikom, ako ne nadjem nista polovno da mi odgovara ici cu na novu RX590 ili 5600XT (to bude zavisilo od budzeta)
     
  4. zoi

    zoi Veteran foruma

    Na pragu nove generacije haman svega, možda bi mu bolje bilo sačekati jesen ako mu nije baš tolika hića. Inače, zar se stvarno ne može ništa bolje kupiti za 2000-3000 KM? Nisam pratio cijene hardvera odavno pa me ova tema baš iznenadila.
     
  5. donjapa

    donjapa Overclocker

    Trenutno ima jedan stariji racunar koji sam mu sklepao prije 4-5 godina od nekih dijelova. Vrti on i dalje sve te igre, ali se primjeti da kad upali nesto novije ne ide bas najbolje. Da se razumijemo, igra se i novijih naslova ali su ovo igre koje se vrte uvijek manje vise.

    Diskutirali smo danas da saceka jos mjesec dva dok ne izadje nova gen AMD-a i nije to problem.

    Ja sam odavno svoju zadnju sastavljao a mrsko mi se edukovati nanovo zbog njegove konfe pa radije vas priupitati koji ste u toku.
     
  6. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    ja mislim da se sada mora gledati da li se ide na monitor od 144 Hz i vise ili 60 Hz...jer ako je monitor 60 Hz,onda moze i slabija konfa koja ce imati uvijek preko 60+ fpsa i to ce biti dovoljno
    ne znam sto svi savjetujete cekanje neko,jer je u cekanju i magarac umro...a cijene sada mogu biti samo jos vece,jer valja nadoknaditi ovu pauzu u proizvodnji od 2-3 mjeseca u Kini zbog korone i kada se lageri prazne,cijena ide gore a i generalno svi najavljuju poskupljenja u svakom segmentu

    jos jedan razlog da nema potrebe cekati,ako se ide na AMD je da uzmes maticnu koja ce podrzavati i 4 gen ryzen i ako zafali snage u buducnosti,prodas taj procesor i kupis jaci...mada ja mislim da za to nece biti potrebe za gaming barem 4-5 godina od kupovine ,jer je dostignut vrh u brzini procesora i tu se nista nece promijeniti a veliki broj jezgri ne igra neku ulogu u gamingu
     
  7. KingT

    KingT Veteran foruma

    Najjace je ovo kada pocnu komentari tipa "treba sacekati ovo, treba sacekati ono".

    Pa najbolje je onda da saceka Ryzen 4 i kupi komplet MBO i CPU :D
     
  8. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Ne bi se slozio sa tvojim misljenjem. Ne vidim razlog zasto ne uzeti bolje ako vrijeme nije problem..
     
    Last edited: Apr 11, 2020
  9. Filozof

    Filozof Aktivista

    Zato sto ce uvijek izlaziti nesto bolje pa ako stalno govoris "da sacekam ovo" nikad nista neces kupiti jer svakih par mjeseci je launch "neceg boljeg". Za ono sto mali planira igrati i ovo trenutno sto ce sloziti je overkill i ne treba cekati nista bolje, gonit ce ova masina jos ihihi godina. Pogotovo zbog situacije u svijetu sa koronom svaki dan se moze desiti neki krah da cijene odu u nebo, Linus je u svom video nedavno rekao "ako mislis kupovati racunar, sad je vrijeme!"
     
  10. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    Pa nije isto kad kupujes nesto sto tek izadje, ili kad kupujes nesto pred release.
     
    Aldiin and Sena like this.
  11. zoi

    zoi Veteran foruma

    @donjapa moj savjet je da ide na 120/144 Hz konfiguraciju kada već ide na taj budžet s tim igrama.
     
    donjapa likes this.
  12. Qler

    Qler Veteran foruma

    Davno je apsolvirano da nema ništa od čekanja. Kupuješ ono što je trenutno to što ti treba, jer kao što reče kolega ako budeš čekao ništa nećeš kupiti jer uvijek nešto bolje dolazi.

    Sent from my Huawei P30
     
    Picoooka, Lamagician, Neso and 2 others like this.
  13. Lamagician

    Lamagician Komšija

    Mozes pogledati i moju konfiguraciju u potpisu, mislim da je sve bilo ca. 1350 eur, ako uzmes neku malo jefitiniju graficku tipa 5700xt ili 2060 super vjerovatno ispadne onda oko 1200 EUR. Naravno samo centralna.
     
  14. donjapa

    donjapa Overclocker

    Evo za pocetak smo narucili jedan 144 Hz monitor, AOC 27G2U. Ne znam kakav je, ovaj monitor mu bio slab otisli do prodavnice da vidimo sta ima i on uzme ovaj tako da smo tu poceli.

    @Lamagician manje vise ce takvo nesto i biti koliko vidim. To je ono sto su kolege gore predlagale i mislim da se nece cekati nova generacija. Javim sta smo napravili, trebala bi pasti odluka uskoro pa ce biti slike builda.

    ps: Zadovoljan kucistem?
     
  15. Lamagician

    Lamagician Komšija

    javi sta si na kraju sastavio svakako. ja sam zadovoljan sa citavim sistemom. zadovoljan naravno i sa kucistem.
     
    donjapa likes this.
  16. Ekstrauterina

    Ekstrauterina Aktivista

    Kad smo kod cekanja Ryzena, zar nije AMD vec najavio da pomijera release desktop varijanti za septembar? Puno brate toliko cekat :D
     
  17. xman

    xman Komšija

    Ako ce napraviti neki ogroman skok ok. Ali nece. Nemaju razloga.
     
  18. ming

    ming Veteran foruma

    Nema skoka do prelaska na 5nm, a to je kraj sledeće godine u najboljem slučaju.

    Ja bih išao na AMD radi PCIe 4.0 i gen 4 m.2 memorije.