Graficka koja je adekvatna...

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by p_adnan, Nov 1, 2003.

  1. p_adnan

    p_adnan Novi član

    Imam cpu vec duze vrijeme. Konfiguracija mi je jako dobra i sluzi mi super. Vecinom cpu koristim za igranje. A graficka nije dorasla novijim igrama. Ide, al na 640x480 (Vice City, Batlefield 1942, Generals itd.). Fuj! Sada imam Ati Rage 128 (32Mb). Odlucio sam se na kupovinu nove. Ali nemam sad novaca za high end kartice. Maks. 200 KM, a bolje je manje. Konfiguracija mi je:
    - Procesor: AMD Athlon XP 1600+ (1,4 Ghz)
    - M. ploca: ECS K7S5A
    - Memorija: 256 Mb SDRAM-a
    - Graf.: Rage 128 (njesra!!!)
    - H. disk: Maxtor 20Gb 5400 Rpm
    - CD: LG 52x
    - CD-RW: LG 52x24x52x
    - Zvucna: na ploci
    zvucnici, modem, stampac, monitor (17'), tast., mis, ups
    E, sad ploca mi podrzava 4x. Interesuje me sta bi bilo najbolje za moju konf. Sta moze najjace? (ne znam mogu li 8x kartice ipak) Najbolje bi bilo kartice sa directx 9 podrskom, zato sto cesto igram! Neka bude omjer performanse i cijene! Hvala unaprijed! :wink:
     
  2. Esh

    Esh HWB

    odgovorio sam ti u drugom threadu ;)
     
  3. Spider

    Spider Aktivista

    Pa zato ovu temu brisi :wink: .
     
  4. ||NeX||

    ||NeX|| Aktivista

    Koji je monitor, crt, tft, lcd?
     
  5. p_adnan

    p_adnan Novi član

    crt je od ADI-ja 17'
     
  6. Inzinjer

    Inzinjer Aktivista

    Nema dileme...

    budući da smo dosada bezbroj puta raspravljali o ovome , odgovor bi bio uvijek isti:

    'Gainward GeForce 3 Ti 450 Golden Sample 64 MB DDR 4x.'

    Ona radi na 200/450 a encahed mode (ispitano od strane Gainwarda) je 220/480 a ti je komotno možeš klokati i na 240/530.

    Košta negdje oko 160 KM sada ili 80 Eura ako ti je lakše ili 530 rijada (afrička valuta)... :lol: :lol:

    nema dileme nju ganjaja odmah.jeste da je directX8 podrška ali graička je zmaj za svoju dob i za svoju cijenu.
     
  7. n1dal

    n1dal Aktivista

    Re: Nema dileme...

    Svaka cast...sada posto namjeravam za koji mjesec i uzeti novu grafulju ...ipak nju ne bih...sto ? - Pa zato sto ce biti za pola godine ku*cina :lol: :lol: :lol:

    HI-5
     
  8. Inzinjer

    Inzinjer Aktivista

    hehe

    Pa izvoli onda dati za nju 400 ili 500 KM.

    samo da te podsjetim.to je plata prosječnog radnika.
     
  9. n1dal

    n1dal Aktivista

    Re: hehe

    Ne kontam te : Košta negdje oko 160 KM sada ili 80 Eura ako ti je lakše ili 530 rijada (afrička valuta)...

    :roll: :roll: :roll: :roll:
     
  10. pentium4-athlonxp

    pentium4-athlonxp Aktivista

    Bez svadje molim

    Niko nije lud da daje iznad 400Km za graficku.

    JA TI PREPORUCUJEM TI 4200 64MB 250/513

    Sa ovom grafičkom pri overclocku jede bilo kakvu ti 4400 i poneku ti 4600.

    Gledao sam testove kada je Ti 4200 64 Mb Golden Sample overclockovana na 320/630 Pojela "doslovce pojela" ti 4600 128MB e sad ako uzmes ti 4600 pa overcockas e onda ehehehe.

    Eto toliko od mene.

    jos moze ova ti 200 mada je obicni Ge force 3 jaci od navedene al naravno poslije overclocka nije.
    Ge force 3 Ti 500 Moze i tekako moze samo malo jace hladilo gledaj jer se grije pri overclocku.

    I naravno ati 9500 Pro ako imas para. ispod nemoj nista gledati.
     
  11. syss

    syss Veteran foruma

    onda dobiješ jezgru na 270 stupnjeva... 4600 je oc-an 4200 sa bržom memorijom i gpu-om, samo što je to njegov default takt, al se više grije od 4200.
     
  12. abasi

    abasi Aktivista

    Re: hehe

    Ne kontas, pa dobro bi bilo da kontas sta :x :x :eek: :x
     
  13. abasi

    abasi Aktivista

    Re: hehe

    Ma nece on to jos skontati za 5 godina, tek onda kada pocne da zarađuje sobstvenim rukama. A ne BABO: haj mi ono kupi i sl. :arrow: :x
     
  14. n1dal

    n1dal Aktivista

    P.S Nemoj beZZe da spamas :!:


    Ma ne pricaj gluposti ...vidis da se frajer s*ebo ...napisao 160 KM pa kasnije 400 KM.... ili onda je mislio na neku drugu grafulju kojoj je "samo" ostavio cjenu :D :!:

    ROTFL :lol: :lol: (done ppk) :lol:
     
  15. abasi

    abasi Aktivista

    Hajde suti !
     
  16. p_adnan

    p_adnan Novi član

    Nemojte se ljudi svadjati, mene samo interesuje graficka. Nije vam to povod za ispustanje agresija.
    Ali uostalom sta mislite o GeForce FX5200 - 128MB DDR, TV-OUT za samo 170 KM? Podrzava DirectX9 i ima 128MB DDR memorije, iako je malo sporija. (znam da ce te reci krs i spora, ali ipak ima neke napredne mogucnosti!)
    Sta mislite je li ova bolja od Radeon-a 9100 sa 128 MB DDR, TV-out, DVI - Ja mislim da podrzava 4x i DirectX8.1 a cijena joj je 180KM!
    To su vjerovatno obje dobre graficke (low-end ranga), ali interesuje me koja se vise isplati za kupovinu. A ako mislite da se nesto drugo, sto je bolje za te pare, ili cak jeftinije moze kupiti vi pisite!
     
  17. syss

    syss Veteran foruma

    dobro si primjetio da je 5200 krš, ta kartica se slabo nosi sa dx8, a kamoli dx9 (kada takve igre dođu). moj savjet za sitne pare ti je već (puno spominjani) gf3 model iz mog potpisa... nema dx9, ali clockana je u rangu 9600/5600 kod izvođenja dx8 igara, makar takve brzine po defaultu postiže ti4200... ak imaš love za kvalitetniji 4200 onda ti je to pravi izbor trenutno, ako nemaš onda gf3.
     
  18. Shenron

    Shenron Komšija

    Nemam ja nista protiv 9100, naprotiv.
    Al protiv FX5200 i FX5600 imam sve. Skupe su, a lose performanse. U DX9 aplikacijama su zivi jad. GF4 Ti 4200 i R9500pro/9600pro su zakon.
    9100 je u biti 8500 samo izmjenjenog imena. Nema sanse da bi 9100 bio blizu 9500 (moza i bi 9500nonpro :D ). I nevjerujem da mi mogu bit jos 2-3 godine jer su LOSEEEE!!!!

    Nezezam se sto se tice Ti4200 za 200KM. Ako hoces javi jer neznam, mozda ce covjek prodati jer nenabavlja on toga puno.

    Kupio bi ja bolju graficku da imam para.
     
  19. Inzinjer

    Inzinjer Aktivista

    hehe

    ma nisam se ja s~ebo nego nakon što sam predložio GeForce 3 koja je oko 160 KM ili 80 eura momak je napisao da neće da je uzme jer će uskoro ona biti ko ka~ina.

    e ja sam mu onda rekao da ako ima 400 Km za grafiku neka izvoli.

    to je to :lol: :lol:

    Al sve te kartice : FX 5200 , radeon 9100 , 9200 su daleko lošije od GeForce 3 Ti 450 a ostale poput Ti 4200 i radeonki 9500 i 9600 jesu mnogo bolje ali su i mnogo skuplje.

    moje lično mišljenje (ponavljam 'moje lično') je da se ne isplati dati za grafiku u vrh glave preko 300 KM.Znači max 300 a i to je za mene (prosječnog bosanca) previše jer moja normala je oko 200 Km.

    Ali štaćemo mi kad dizajneri i progameri igara seru i ne optimiziraju igre uravo da bi mi morali kupovati jače.

    Da malo razmislimo ljudi to je sve varka.

    meni na ovoj mašini a i na prošloj ' celeron 1300@1500' je UT2003 pičio ko lud , zašto? Zato što su iz Epic-a 'svaka im čast' optimizirali igru do kraja tako da je i na prosječnim mašinama letjela.

    Pa sve ove igre nadolazeće kada bi se optimizirale kako treba , sve bi one mnogo manje zahtjevale i mogli bi ih mnogi igrati.

    al štaćemo nije do nas :cry: :cry:

    valja nam se prilagodit 'kako ko može i kolko ko može!!!'
     
  20. abasi

    abasi Aktivista

    Ma dobro ti je covjek rekao , zaobiđi FX 5200 i 5600 jer u ostalon jebes taj DX9, moci ces igrati igre , ali neces moci uzivati u "ljepotama" DX9.
    A Bog dao jesu neke razlike između DX 8 i 9 !1 :lol:

    Ma uzmi tu Ti 4200 sa 128 DDR-a i nema da te glava boli jarrane !!! :wink: