grafički problemi

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by HK_31, Oct 25, 2004.

  1. HK_31

    HK_31 Novi član

    Vozdra. Imam problem. Počeli su mi se javljati razni grafički bugovi. Tako kad restartujem kompjuter, na logoima od matične ploče i Windowsa vidim vertikalne linije. Takođe te linije manje-više vidim i kad pokrenem neke 2D igre ili kad mi je desktop na nižim rezolucijama od 800:600 ili kad koristim 16 bit-nu boju ili 256 boja. Drugi problem koji me više zabrinjava je taj da mi se u 3D igrama pojavljiju nekakve tačkice koje svjetlucaju na texturama, najviše se primjete ako su te texture izrazito tamnije ili svjetlije boje, dok na nekim ih uopšte nema. U nekim igrama mi se na monitoru znaju pojavljivati poveći pixeli koji traju djelić sekunde i nestanu.Prvo sam mislio da je uzrok ovome memorija koju sam nadogradio (RAM od 256 MB DDR SDR (400 MHz)), ili DirectX 9.0c, pošto su se problemi počeli javljati poslije nadogradnje sa memorijom, a stvari se pogoršale nakon instalacije DirectX-a. Sve sam isprobao, od instalacije najnovijih drivera do nešto starijih za grafičku, reinstalacije OS-ova (inače koristim dva OS-a: ME i XP pro SP2), do vađenja iz računara ovog RAM-a i rada bez njega, ali je sve ostalo isto pa čak i gore. Inače, konfiguracija koju korisrim je: Athlon XP +2200 Throughbred B, MB Asus A7S333 SiS chipset, 512 DDR SDR (jedan modul je 333 MHz, a drugi je već navedeni od 400 MHz),Chaintech GeForce 4200 Ti AGP 8x 128 DDR. Molim vas, ako imate ikakvu ideju o čemu se radi da mi odgovorite.
     
  2. Nani

    Nani Komšija

    Pa covjece gdje si vidio da se mogu koristiti moduli razlicitih frekvencija. Nije pozeljno koristiti module istih frekvencija a razlicitih proizvodjaca a ne to sta si ti uradio. Izvadi modul koji radi na 333mhz i zamjeni ga za isti koji imas u racunaru na 400mhz i to je to.
    E sad da bi ti radio racunar jedan modul se morao izjednaciti frekvencijski sa drugim, posto ne vjerujem da se onaj od 333mhz popeo na 400mhz, onda se onaj sa 400mhz spustio po defaultu zbog sistemske sabirnice na 333mhz. Naravno da sad latencije nisu iste i to ti je razlog sto ti se to dogadja.
     
  3. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    A problemi koje si naveo mi najvise smrde na graficku i defektan GPU i/ili RAM na grafickoj. Svakako bi trebalo da ti svi memorijski moduli rade na brzini FSB-a. Probaj s drugim modulima / grafickom.
     
  4. syss

    syss Veteran foruma

    pravilo je da koristiš module bar na istoj radnoj freq, a neki standard je kupovati memorije u paru od istog proizvođača... makar sam ja na nf2 ploči u dual channel-u vozio 333 hynixa i 433 kingmax superam bez problema. probaj prvo izvadit jedan modul, pa ako i dalje ima problema posudi nečiju graf i provjeri da nije do toga.
     
  5. Nehrudin

    Nehrudin Novi član

    Vidi da li je grafička dobro sjela u AGP port.Kod mene se je to počelo javljati od kako sam sistem preselio u novo kućište.Sve je radilo,ali sa problemima koje i ti imaš.Nije dodirivala sve pinove,pa tako nije mogla pravilno slati signale.
     
  6. ming

    ming Veteran foruma

    do memorije je definitivno
    -usput momci sleeper koristi jednu 433 kingmax a drugu 400 kingmax i radi bez problema
    -ja sam koristio corsair 256 3200x 2 na ecs k7s5a (koja ide do 2100) isto bez problema

    -ovo o cemu se prica je defektan ram a ne razliciti moduli
     
  7. HK_31

    HK_31 Novi član

    Bio sam izvadio modul od 400 MHz, pa onda i od 333 Mhz, ali su stvari ostale iste. Problem je što nemam nikoga u blizini da sa računarom da odnesem kod njega grafičku pa da vidim jeli ona uredu. Koliko ja znam ne bi trebalo da bude problem što su moduli različitih frekvencija, jre sam ja ovaj modul od 333 MHz nosio kod prijatelja da ga postavim na njegov comp (inače kod njega je bio modul od 256 MB 266 MHz) i sve je radilo normalno. Ja licno mislim da je problem do softvera, jer na XP vise ne mogu ni koristiti graficku karticu jer zbog nje pada sistem, dok na win ME sve radi kako treba. Kako koji drver na XP instalram, stvari postaju gore i nikako mi nije jasno kako se to dešava.
     
  8. HK_31

    HK_31 Novi član

    Bi li mi šat pomogol flashiranje biosa kartice?
     
  9. syss

    syss Veteran foruma

    ak je do sad sve radilo, teško da bi flash pomogo. ak na winme radi, onda je ziher softverski problem... reinstaliraj win i stavi 44.03 drivere.
     
  10. ming

    ming Veteran foruma

    probaj u biosu stavit postavke na safe
     
  11. HK_31

    HK_31 Novi član

    reinstaliro sam Windowse i to nekoliko puta, kao i mnoge drivere, a među njima 44.03 koji su se pokazali kao najbolji ali nažalost kod mene oni imaju problema sa bumpmapingom u DOOM-u 3. Primjetio sam da ono u što u nekim igrama vidim kao svjetlucave tačkice, to nisu. Već su takođe vertikalne linije koje se presjecaju sa linijama poligona pa zato ponekad izgledaju kao tačkice. Što se tiče BIOS-a, ja nemam mogučnost da postavim safe mod u BIOS-u? Inače rezoluciju koju koristim na desktopu je otprilike standardna (1024:768 32bit), i tad je sve uredu, ali ako je spustim na 640 480 ili ako boje spustm ispod 16 bit-a, onda vidim te vertikalne linije, pa tako kad i uključim safe mod. Jedino u kad uključim safe mod sa VGA enabled odna na nižim rezolucijmama i sa manje boja nema tih crtica.
     
  12. HK_31

    HK_31 Novi član

    Interesuje me dali bih gdje mogao naći kakav diagnostic tool za grafičke da provjerim da li je hardverski moja kartica sasvim uredu?
     
  13. syss

    syss Veteran foruma

    čini mi se da nije sve oke... mislim ja imam iste drivere i stariju graf, sve najnormalnije u doom-u 3 radi sa bumpmappingom.
     
  14. ming

    ming Veteran foruma

    ma crkaje t i ram na grafickoj a na radeonima takvo nesta moglo bi se okarakterisat kao manjak struje (mislim na karticama sa molexom)
     
  15. AggressoR

    AggressoR Aktivista

    nadi kakava alat za oc i smanji frekvencije graficke i onda vidi sta se desava
     
  16. HK_31

    HK_31 Novi član

    smanjio sam malo frekvenciju memorije sa 513 MHz na 500 i malo su se stvari popravile, inače u manualu piše da mu je defaultba frekv. gpu 250 i memorija 500, dok sam ja zateko da je memorija 513. I ja mslim da je se ram oštetio, jer mi je se preko ljeta znao toliko pregrijati da bi pasivno hlađenje koje je bilo 'zaljepljeno' na memoriju jednostavno 'otpadalo' sa memorije. Ali to mi ipak ne objašnjava zašto kad nekad reinstalram OS ili drivere, ti problemi znaju gotovo nestati.
     
  17. Sleeper

    Sleeper Komšija

    'otpadalo'....no comment!
     
  18. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    :mrgreen: :mrgreen: pored sistemskog i graficki ram ti sigurno ne valja.
     
  19. jeretik

    jeretik Komšija

    Bilo bi red da stavis graficku u zamrzivac na jedno sedam dana :)

    Do sistemskog RAM-a nije sigurno, ali jest do memorije ne grafickoj - to se na toj kartici desava kad joj se clocka memorija. 513 je default clock bez obzira sta pise u manualu, pa mijenjaj graficku ako ti na njemu pravi probleme.
     
  20. HK_31

    HK_31 Novi član

    Sto se tiće sistemskog RAM-a on je definitivno uredu. 513 jeste defaultni clock, ali kad ga snizim na 500, a da ne govorim o još nižim frekvencijama, situacija se mnogo popravi. Kad nekome opišem problemme koje imam, mnogi misle da sam prije toga prethodno overclockirao grafičku, a nisam. Jedan moj prijatelj mi je rekao da je imao slične probleme kada je malo podigao clock svje grafičke, ali se sve vratilo u normalu kad je vratio na defaultnu vrijednost.